14 Ağustos 2014 22:12

Şengal'deki katliam her yerde protesto edildi

Rojava ve Şengal halkına karşı gerçekleştirilen saldırılar ve katliamlar, birçok kentte düzenlenen yürüyüş, oturma eylemleri ve basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Paylaş

Rojava ve Şengal halkına karşı gerçekleştirilen saldırılar ve katliamlar, birçok kentte düzenlenen yürüyüş, oturma eylemleri ve basın açıklamalarıyla protesto edildi. Yardım kampanyaları da sürerken, Nusaybin Sınır Kapısı'nda uzun bir aradan sonra ilk kez yardımların geçişine izin verildi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kadınların IŞİD tarafından doğrudan hedef alındığını belirterek, "Bu saldırıların bu noktaya gelmesinde Türk devletinin politikaları ve uluslararası güçlerin sessizliği yatmaktadır" dedi.

HAKKARİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde KESK ve DİSK bileşenleri IŞİD'in Şengal'e dönük katliamlarını ve Rojava'ya dönük saldırılarını protesto etmek amacıyla eski sinema binası önünde bir araya gelerek, Oslo Oteli önüne yürüdü. Emekçilere, siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri de destek verirken, yürüyüşte, "IŞID çetelerinin vahşetini lanetliyoruz, Rojava Şengal ve Maxmur direnişini selamlıyoruz" pankartı açılarak, "Kürdistan IŞİD'e mezar olacak", "Kahrolsun IŞİD işbirlikçi AKP" sloganları atıldı. Yürüyüşün sonunda açıklamada bulunan KESK Yüksekova Temsilciliği Dönem Sözcüsü Tahir Tekinalp, Şengal'de insanlık suçu işlenirken, binlerce kadın, çocuk, bebek katledilirken, dağlarda açlık ve susuzluktan çocuklar yaşamlarını yitirirken dünyanın buna seyirci kalarak, en az IŞİD çeteleri kadar sorumlu olduğunu ifade etti. Tüm dünyanın olduğu gibi AKP hükümetinin de IŞİD saldırılarına sessiz kaldığını ifade eden Tekinalp, "AKP hükümetinin IŞİD adlı bu barbar yapıyı nasıl gördüğünü ve tanımladığını açıkça ifade etmeyip, her hangi bir şekilde kınamaması AKP'nin Ortadoğu'da nasıl kirli ilişkiler içine girdiğini göstermektedir. Kuruluşundan bu yana ülkemizde ve tüm dünyada, emekten yana, özgürlükçü, barışçıl ve demokratik bir sistemden yana taraf olan biz emekçiler halklar, inançlar ve medeniyetler beşiği Ortadoğu'yu tekleştirmeye girişen IŞİD adlı barbarların Şengal'de kadın erkek, çocuk yaşlı demeden kadim Ezidî halkını yok etmeyi amaçlayan soykırım saldırısını kınıyoruz. Tüm insanlık için büyük bir tehdit oluşturan bu barbarlar çetesine karşı herkesi tutum almaya çağırıyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından eylem sona ererken, KESK ve DİSK'in 16-17 Ağustos günlerinde Şengal ve Rojava halkı için dayanışma kampanyası başlatılacağı duyuruldu.

DİYARBAKIR

IŞİD'in saldırıları sonucu yaşadıkları Şengal bölgesinden göç etmek zorunda kalan Êzidîler, 14 Ağustos 2007 tarihinde Êzidî halkına yönelik yapılan katliamın yıl dönümü nedeniyle anma gerçekleştirdi. Diyarbakır Bağlar Belediyesi Spor Tesisleri'ndeki anmada konuşan Ali Mendo, Êzidî ve Şengalli olmaktan vazgeçmeyeceklerini, Êzidi olduklarını sürekli haykıracaklarını vurguladı. Ali, Şengal halkı olarak Êzidîlere yaşatılan katliamları unutmayacaklarını ifade ederek, "Öldürülen çocuklarımızı unutmayacağız, susuzluktan ölen çocuklarımızı unutmayacağız sağ olduğumuz sürece bunları unutmayacak ve biz Êzidîler hep var olacağız" dedi. Ali, Êzidî ve Şengalli olmaktan vazgeçmeyeceklerini, Êzidî olduklarını sürekli haykıracaklarını vurguladı. Anma töreni esnasında göz yaşlarına boğulan Nuran Heci Şengali ise, kimseden maddi yardım istemediklerini, sadece çocuklarına kavuşmak istediklerini söyledi.

ADANA

Adana Barış Anneleri Meclisi, IŞİD'in Şengal'de yaptığı katliamı yaptıkları yürüyüş ile protesto etti. 5 Ocak Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, "Dün Rojava, Filistin, bugün Şengal, insanlık direniyor. Ya siz! Daha ne kadar bu vahşeti seyredeceksiniz?" pankartını açarak, İnönü Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. DBP ve HDP il ilçe yöneticilerinin de destek verdiği yürüyüşte Şengal'de katliama uğrayanların resimleri taşınırken, sık sık "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Şengal halkı yalnız değildir", "Kürdistan IŞİD'e mezar olacak", "Biji berxwedana Şengal'e", "Biji berxwedana YPG" ve "Biji serok Apo" sloganları atıldı. İnönü Parkı'ndaki saygı duruşunun Adana Barış Anneleri Meclisi üyesi Şükran Çelebi açıklama yaptı. IŞİD'in Rojava halkına dönük saldırılarında sonuç alamayınca yönünü Şengal'e çevirdiğini belirten Çelebi, Êzidî halkının yaşadığının tam bir insanlık dramı olduğunu söyledi. Adana'da bulunan kadın örgütlerine çağrıda bulunan Çelebi, "Şengal'de yüzlerce kadına tecavüz edilip katlediliyor. Bu barlığa karşı mücadele etmek kadınlık onuru ve görevidir" dedi. Yapılan açıklamanın ardından 15 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren grup, dağıldı.

ANKARA

HDK Kadın Meclisi üyesi kadınlar, Êzidî halkına karşı IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamları protesto etmek amacıyla Yüksel Caddesi'nde oturma eylemi gerçekleştirdi. "Kadınlar IŞİD'e geçit vermeyecek. Şengal'de Êzidî halkı katlediliyor sessiz kalma" yazılı pankart açan kadınlar, eylem sırasında sık sık, "Katil IŞİD Ortadoğu'dan defol", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Rojava'dan Şengal'e sürüyor mücadele", "IŞİD destekçisi AKP" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan HDK üyesi Roza Kahya, IŞİD halklara ve kadınlara düşman olduğunu ve çeteleri lanetlediğini belirtti. Uluslararası güçlere ve dünya kadınlarına Êzidî halkıyla dayanışma çağrısı yapan Kahya, "AKP hükümetinin Şengal'de yaşanan vahşete sessiz kaldığı için kınıyor ve teşhir ediyoruz. Seçim kampanyasını neredeyse Gazze'de yaşananlar üzerinden yürüten Başbakan, katliamcı IŞİD'i bir kez bile lanetlemediği için samimiyetsiz ve yaşanan kadın katliamına ortaktır" dedi. Kahya, HDK Kadın Meclisi olarak, Şengal ve Rojava'daki kadınlar için İstanbul'un bir çok merkezinde yardım stantları açacaklarını belirtti.

MARDİN

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2 Temmuz 2013 tarihinden beri yardım geçişlerine kapatılan Nusaybin Sınır Kapısı'ndan bugün ilk kez, yardımların Rojava'ya geçişine izin verildi. Nusaybin halkı tarafından Mitanni Kültür Merkezi'nde toplanan 2 kamyon insanı yardım, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Nusaybin Belediyesi'nin girişimleri sonucu geçişine izin verilerek Qamişlo kentine gönderildi. Gönderilen yardımlar Qamışlo tarafından Rojava İnsani Yardım Toplama Derneği Eş Başkanı Hambar Hasan ve dernek yöneticileri tarafından karşılandı. Yardımların geçişi sırasında konuşan Nusaybin Belediyesi Eş Başkanı Sara Kaya, Nusaybin Sınır Kapısı'ndan uzun süredir yardım göndermek istediklerini, ancak izin verilmediğini belirterek, "Şu an da getirdiğimiz yardımın miktarı çok azdır, fakat bizim için önemli olan kapının tekrardan insani yardıma açılmasıdır" dedi. Sınır kapısının sürekli açık kalması gerektiğini söyleyen Kaya, Nusaybin halkına da Rojava ve Şengal halkıyla dayanışma çağrısı yaptı.

Yardımları teslim alan Rojava İnsanı Yardım Toplama Derneği Eş Başkanı Hambar Hasan ise, yardımların gelmesinin Qamışlo halkına moral sağladığını belirterek, "Temennimiz bu kapının bir daha kapanmamasıdır. Çünkü kardeşlerin arasında sınırların olmaması gerekir. İki tarafta aynıyız. Farkımız yoktur" şeklinde konuştu.

DERSİM


Dersim Belediyesi'nin Rojava ve Şengal halkıyla dayanışma amacıyla başlatılan yardım kampanyası 4'üncü gününde devam ederken, bugüne kadar toplanan yardımlar TIR'lara yüklenerek Şengal ve Rojava'ya doğru yola çıkarıldı.

İZMİR


HDK İzmir Kadın Meclisi, IŞİD'in Şengal'e ve İsrail'in Gazze'ye yönelik katliamlarına tepki göstermek için Kıbrıs Şehitleri Caddesi Sevinç Pastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Pankartların açıldığı açıklamada sloganlar atıldı.

Kadınlar adına açıklamayı HDK İzmir Kadın Meclisi üyesi Çilem Didar Bulugil okudu. Geçen yüzyılda olduğu gibi bu yüzyılda da insanların yaşamak için dağlara çıkıp, mağaralara saklandıklarını hatırlatan Didar, Kerbala'yı andıran zulümün Êzidî halkına uygulandığını belirtti. Kadınların kaçırılıp cariye yapıldığını yineleyen Didar, "Daha iki hafta önce kadınlara sünnet olmayı şart koşan bu eli kanlı erkek çetesi şimdi kadınları direkt kaçırarak kendilerinin kölesi yapıyor. İnsan olanın kanını donduran bu gelişme karşısında ülkeler ve uluslar arası yardım örgütleri de susmuş durumda. Êzidîler ve kadınlar yalnız değildir. Hepimi Êzidîyiz hepimiz kadınız" diye belirtti.

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi düzenleyen kadınlar, ilerleyen günlerde kadınlarla dayanışmak için İzmir'in farklı bölgelerinde stand açacaklarını kaydetti.

MERSİN

HDK Mersin Kadın Meclisi üyeleri, katliamı Yenişehir İlçesi Barış Meydan'ında yaptıkları oturma eylemi ile protesto etti. Yüzlerce kadının katıldığı eylemde, "Dün Gazze, Rojava bugün Şengal", "Êzidî kadınlar yalnız değildir" ve "Katil IŞİD Şengal'den defol" dövizleri taşındı. Sloganların atıldığı eylemde Şengal'de yaşamını yitirenler için mum yakıldı. Kadınlar adına basın açıklamasını HDK Kadın Meclisi Meclis üyesi Tuna Şahin yaptı. IŞİD'in Şengal'de kadın, çoluk çocuk demeden insanları katlettiğini belirten Şahin, tüm kamuoyunu bu katliama karşı seslerini yükseltmeye çağırdı. Türkiye Hükümetinin IŞİD'e destek vererek, sınırdan geçmelerine izin verdiğini ve Davutoğlu'nun bunları birer kahraman ilan ettiğini belirten Şahin, "AKP hükümeti kadınlarımızı katledilmesine ortak olmayı bırakmalıdır" dedi. Açıklamanın ardından oturma eylemini başlatan kadınlar, MKM Kadın Korosu'nun yaktığı ağıtlar ile devam etti. Yaklaşık bir saat süren oturma eyleminin ardından kadınlar sloganlar eşliğinde eylemlerine son verdi. (DİHA)

Kadınlar IŞİD’e geçit vermiyor!

Gülşah İMREK
İstanbul


HDK ve HDP Kadın Meclisleri de IŞİD’in Şengal’de, Ninova’da, Kobane’deki saldırılarına karşı bölgedeki kadınlarla dayanışma duygularını paylaşmak için buluştu. Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları 3 saatlik oturma eylemi ile Ortadoğu’da direnen hiçbir kadının yalnız olmadığını söyleyen kadınlar farklı dillerde söyledikleri ağıtlarla ortadoğu coğrafyasının kültürel zenginliğinin yok edilmesine karşı olduklarını da ifade etti.
Çok sayıda kadının katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Sema Barbaros, ‘Şengal’de, Ninova’da, Kobane’de kadınlar IŞİD güçleri tarafından kaçırılıyor, tecavüze uğruyor, satılıyor. Yine Filistin’de İsrail Devleti’nin kadın, çocuk demeden yaptıkları katliam devam ediyor. Bu katliamlara, emperyalist politikalara ve kadın düşmanlığı yapanlara karşı susmayacağız. Biz kadınlar Ortadoğu için artık üçüncü bir yol yok diyoruz. Ya ırkçılık, mezhepçilik ve onunla iç içe geçmiş kadın düşmanlığından yana olacaksınız ya da halkların eşitliğinden ve kadınların özgürlüğünden yana olacaksınız.’ Dedi.
Açıklamanın kürtçe metnini okuyan Hunaf Hatun ise; ‘Ortadoğu’da direnen Rojavalı, Ninovalı, Şengalli, Filistinli kadınların yanında olacağız. Kaçırılan kadınların kurtulması için, tecavüzlerin hesabının sorulması için, tehdit altındaki kadınların tecavüzden korunması için, dağlarda mahsur kalan kadın ve çocuklara insani destek sağlanması için tüm kadınları ve
herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz.’ Dedi.

KADINLAR SÖZÜNÜ BARIŞ İÇİN SÖYLEDİ
Eyleme katılanlar arasında HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da, sözlerinde bu sürece tesadüfen gelinmediğine dikkat çekti. Uluslar arası sermaye güçleri ve Türk Devleti’nin bu savaşın sorumlusu olduğunu söyleyen Yüksekdağ, YPJ ve YJA-Star’a ve direnen tüm kadınlara selam gönderdi.

HDP Parti Meclisi Üyesi Hüda Kaya ise, ‘İnsanlar din adına bu katliamı yapıyorlarsa, Sincar dağında helikopter kazası geçiren Ezidi Milletvekili Viyan Dahil’den ben özür diliyorum.’ dedi. Eylemde ermenice Sarı Gelin türküsünü söyleyen ve kendi kendine hazırladığı dövizlerle katılan Leman Stehn; ‘İzlediğimiz görüntülere üzülmekten vazgeçelim. Gücümüz yettiğince birşeyler yapmalıyız’ dedi.

ÖNCEKİ HABER

\'Yaşamının son döneminde Parkinson\'la mücadele etti\'

SONRAKİ HABER

Alman Vali Walter Lübcke'yi Neonaziler mi öldürdü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa