14 Ağustos 2014 17:49

ABD: Êzidiler için operasyona gerek yok

Şengal Dağı’nda mahsur kalan Êzidiler hakkında incelemelerde bulunan ABD Savunma Bakanlığı, kurtarma operasyonu düzenleme ihtimallerinin çok azaldığını belirtti. BM ise IŞİD’in saldırılarının ardından oluşan insani kriz nedeniyle ülkede acil durum ilan etti.

Paylaş

Şengal Dağı’nda mahsur kalan Êzidiler hakkında incelemelerde bulunan ABD Savunma Bakanlığı, kurtarma operasyonu düzenleme ihtimallerinin çok azaldığını belirtti. BM ise IŞİD’in  saldırılarının ardından oluşan insani kriz nedeniyle ülkede acil durum ilan etti.

Federal Kürdistan'ın Duhok kentindeki Kürt yetkililer, evlerini terk etmek zorunda kalanlardan 150 bininin bölgeye geldiklerini, bu mültecilerin gıda gereksinimini karşılamakta zorlandıklarını söylüyor. Ancak ABD yetkilileri, insani yardım sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

BM, saldırıların başlamasından bu yana 1 milyon 200 binin üzerinde Iraklının evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. BM’nin ilan ettiği acil durum seviyesi şu anda Suriye, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde uygulanıyor.

BM özel temsilcilerinden Nickolay Mladenov, Şengal Dağı’na sığınmış olanların çok zor durumda olduğunu söyledi.

ŞENGAL’E KEŞİF EKİBİ

ABD de Şengal Dağı’ndaki koşulları tespit etmek amacıyla bölgeye kısa süreliğine bir ekip gönderdi. 20 kişilik özel kuvvetler askerinden oluşan ekip, sığınmacı Êzidilerin durumunu inceledi.

Pentagon daha sonra keşfe ilişkin tespitlerini, “Şengal Dağı’nda mahsur kalan Êzidilerin sayısı, korkulduğu kadar fazla değil. Binlercesi neredeyse her gece helikopterlerle düzenlenen tahliye operasyonlarıyla kurtarılmış durumda. Hâlâ dağda bulunanların sağlık durumu ise iyi. Havadan atılan insani yardımlara düzenli olarak erişebiliyorlar” açıklamasıyla duyurdu.
ABD, hava operasyonuyla mahsur kalanlara, çarşamba günü 114 bin öğün gıda ve 160 bin litre içecek su attığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Roboskîliler, Êzidilere kucak açtı

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa