14 Ağustos 2014 16:22

Erdoğan ‘yeni yetme’lerle yürüyecek

Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin genişletilmiş il başkanları toplantısındaki sözleriyle parti için çatışmalar ve başbakanlık tartışmalarında açıkça Gül’ün karşısında yer aldı.

Paylaş

Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin genişletilmiş il başkanları toplantısındaki sözleriyle parti için çatışmalar ve başbakanlık tartışmalarında açıkça Gül’ün karşısında yer aldı. “Şeytan böyle dönemlerde devreye girer” diyen Erdoğan, Gül’ü kastederek “Partimiz birilerine genel başkanlık koltuğu vermek, cumhurbaşkanlığı başbakanlık bakanlık milletvekili koltuğu vermek için kurulmuş bir parti değildir” diye konuştu. Erdoğan, AKP’nin olağan büyük kongresinin 2015 seçimlerinden sonra yapılacağı açıklamasıyla da Gül’ün üzerini tamamen çizmiş oldu. Üç dönem kuralında ısrar eden Erdoğan, yoluna Arınç’ın deyimiyle “yeni yetmelerle” devam edeceği mesajı verdi.

ŞEYTAN BÖYLE DÖNEMLERDE DEVREYE GİRER

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Gül’ün “partime döneceğim” açıklaması AKP içerisinde tartışmalara neden olmuştu. Gül’ün açıklamasının hemen ardından AKP’nin kongresinin Gül’ün görev süresi dolmadan 1 gün önce 27 Ağustos’ta yapılacağı açıklanınca tartışma büyüdü.

Cumhurbaşkanı seçilmesine rağmen istifa etmeyen ve AKP’ye başkanlık etmeyi sürdüren Erdoğan’ın bugünkü genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmanın merkezinde parti içi tartışmalar vardı. Konuşmasının başında uzun uzun AKP’nin kuruluşundan bu güne nasıl geldiğini anlatan Erdoğan, bu iki haftanın çok önemli olduğunu belirterek, “Allah için kimseyi sevindirmeyelim” dedi. Partinin birilerine genel başkanlık, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlık, milletvekili koltuğu vermek için kurulmadığını ifade eden Erdoğan, “Şeytan böyle dönemlerde devreye girer. Bu tuzağı bozmak bizim birliğimizde yatar. Onun için bizler şu veya bu şekilde istişarenin neticesine değil de nefsimizin vereceği karara uyarsak partimizin bütünlüğünü zedelemiş oluruz” diye konuştu.

ÜÇ DÖNEM KURALI

Üç dönem kuralının çiğnenmesini isteyen Erdoğan, bunun kimsenin siyasi yaşamının bitmesi anlamına gelmeyeceğini söyledi. Genç kuşaklara zemin hazırlanması gerektiğini belirten Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak AKP’nin ilk vaadinde bulundu: Yeni yasama yılında seçilme yaşı 18’e indirilecek.

MUHAFAZAKARLIK VURGUSU

“Paralel yapı” ile mücadele konusuna da özellikle değinen Erdoğan, “İçimizde bu ihanete sempati duyanlar, bunlara kucak açanlar, irtibatını sürdürenler olabilir” uyarısında bulunarak, Gülen Cemaatinin kendisini ve ailesini değil ulusal güvenliği tehdit eden bir yapıya dönüştüğünü söyledi. Cemaati eleştirirken, “Sosyal medyadan da konuşmuyorum. Tweet mweet de pek sevmem. Biliyorsunuz. facebook olayının neler getirdiğini biliyorsunuz” diye konuşan Erdoğan, sosyal medya ile uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması arasında da bağ kurdu ve “muhafazakar bir toplum ideali”ne vurgu yaptı.

BÜYÜK KONGRE SEÇİMDEN SONRA

Üç dönem kuralı tartışmalarına son noktayı koyan Erdoğan, “Büyük kongre 2015 seçimlerinden sonra yapılacaktır. Buralardan da hücreler tazelenmiş olarak teşkilatımız çıkacaktır” diyerek, Gül’ün genel başkanlığı planlarının da önünü kesti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Enflasyonun sorumlusu çiftçi değil

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa