14 Ağustos 2014 15:55

Enflasyonun sorumlusu çiftçi değil

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, enflasyonda çiftçinin sorumlu olmadığını söyledi

Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, enflasyonda çiftçinin sorumlu olmadığını söyledi. Bayraktar, “Enflasyonun sorumlusunun çiftçi olmadığı ortaya çıktı. İthalat söylemlerinin şu an itibarıyla yersiz olduğu görülüyor. Bugün için ithalata gerek yok. Çiftçimiz, ürettiği ürünü haziranda da temmuzda da daha düşük fiyata satmak zorunda kaldı” dedi.

Bu durumda çiftçinin fiyatlarda istikrar istemesinin doğal olduğunu söyleyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiftçimiz, sürekli genel enflasyonun altında fiyat artışlarıyla üretimi sürdürmekte zorlanıyor. Tarım, doğal afetler nedeniyle bu yıl zor bir dönem geçiriyor. Başta fındık, kayısı, elma, ceviz olmak üzere meyvelerde ve buğday, arpada önemli oranda rekolte düşüşü yaşandı. Çiftçimiz, üreticimiz bin bir emekle ürününü üretiyor. Maliyetler ortada. Buna rağmen ürettiği ürünü ederinden satamayınca, ümitsizliğe düşüyor. Sıkıntıya giriyor.”

EMEKLİLER HER DAİM ENFLASYON MAĞDURU

Öte yandan Emekli Sen ve Birleşik Emekliler Derneği yaptıkları ortak yazılı açıklamada, hükümete emekliler için adım atma çağrısında bulundu. Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Nalan Huriye Akcan, emeklilerin enflasyon yükü altında ezildiğini ifade ederken, yetkili sendika Memur Sen ve hükümetin anlaşması sonucu  ikinci yarı yıl zamlarını da alamadıklarını belirtti. Enflasyon farkı haklarının gasp edildiğini kaydeden Akcan, emeklilerin sefaletin kucağına atıldığını vurguladı. Ekonomi Bakanının enflasyonun aşağı doğru seyir izlediğini kaydeden Akcan, TÜİK’in hesaplarına göre ise hâlâ yukarıya çıktığını ifade etti. Enerji, içki, sigara ve altın hariç olduğu halde enflasyonun aşağıya çekilemediğini belirtilen açıklamada, ekonominin dilek ve temenni ile değil gerçeklerle yönetilmesi gerektiği ifade edildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İsrail ateşkese rağmen bombardıman başlattı

SONRAKİ HABER

Aliağa Belediyesinde işten atılan işçilerin ücret alacağı 3 ay sonra verilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa