14 Ağustos 2014 15:04

Grafiti sokaklardan müzeye taşındı

Türkiye’nin ilk grafiti sergisi “Duvarların Dili” Pera Müzesi’nde açıldı. Sergide pek çok sanatçının çizgilerinden oluşuyor.

Paylaş

Türkiye’nin ilk grafiti sergisi “Duvarların Dili” Pera Müzesi’nde açıldı. Sergide pek çok sanatçının çizgilerinden oluşuyor.

Sokak kültürünün vazgeçilmezi grafitiler, bu kez İstanbul’daki Pera Müzesi’nin duvarlarında. Küratörlüğünü Roxane Ayral yaptığı “Duvarların Dili: Grafiti/Sokak Sanatı” sergisi Türkiye’deki ilk grafiti sergisi özelliğini taşıyor. Sergi, uluslararası ve yerel sanatçı seçkisiyle tarihsel bir inceleme yaparken, sokağın günümüz dinamiklerini, farklı stil ve estetik anlayışlarını bir araya getiriyor ve bu sanatsal akımı fotoğraf ve müzik gibi disiplinlerle birlikte ele alıyor.

TÜRKİYE’DEN 22 SANATÇI YER ALIYOR

Sergiye ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İspanya gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye’den 22 sanatçı yer alıyor. Eserleri sergilenecek grafiti sanatçıları arasında Wyne, JonOne, Tilt, Mist, Psyckoze, Craig Costello, Herakut, Futura, Logan Hicks, C215, Suiko, Evol, Gaia, Tabone, Funk ve No More Lies gibi farklı jenerasyon ve disiplinlerden isimler var. Roxane Ayral küratörlüğünde gerçekleşen, Amerika, Almanya, Fransa, Japonya gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye’den de sanatçıların yer aldığı sergide Futura, Mare 139, Cope 2, Turbo, Wyne, JonOne, Tilt, Mist, Psyckoze, KR, Herakut, Logan Hicks, C215, Suiko, Evol, Gaia, Tabone, Funk ve No More Lies gibi farklı kuşaklardan ve disiplinlerden sanatçılar Pera Müzesi’ne özel projelerini gerçekleştirirken, Martha Cooper, Henry Chalfant ve Hugh Holland gibi fotoğrafçıların önemli kareleri sergide de yerini alıyor.

Günümüzde grafiti, artık küresel bir sanat akımı olarak anılıyor. Sanatçıların farklı stil ve teknikler kullanarak çeşitlenen eserleriyle kültürler arası bir değer oluşturdukları bu sanat akımı, yalnızca bireysel bir varoluş mücadelesi olmaktan çıkıp toplumsal ve sosyal konuları da ele alarak daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Sergi, uluslararası ve yerel sanatçı seçkisi ve tarihsel bir incelemeye olanak veren kurgusuyla, sokağın günümüz dinamiklerini, farklı stil ve estetik anlayışlarını bir araya getiriyor ve bu akımı fotoğraf, müzik gibi disiplinlerle birlikte ele alıyor. “Duvarların Dili: Grafiti / Sokak Sanatı”, 5 Ekim’e kadar görülebilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Portakal ‘hafızasını’ oluşturuyor

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa