Kızlarımızı 5 bin  dolara satıyorlar

Fotoğraf: Evrensel

Kızlarımızı 5 bin dolara satıyorlar

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırılarından sonra Şengal’den kaçarak Şırnak’ın Silopi ilçesine sığınan Êzidiler, “IŞİD üyeleri genç kızlarımızı zengin Araplara 5 bin dolara satıyor” dediler.

Mehmet Selim YALÇIN

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırılarından sonra Şengal’den kaçarak Şırnak’ın Silopi ilçesine sığınan Êzidiler, “IŞİD üyeleri genç kızlarımızı zengin Araplara 5 bin dolara satıyor” dediler.

IŞİD vahşetinden kaçarak, günlerce süren zorlu yolculuğun ardından Silopi’ye sığınan Êzidilerin sayısı her geçen gün artıyor. Silopi Belediyesi öncülüğünde kurulan yardım komisyonu ihtiyacı karşılamak için yeni çadırlar kuruyor. Şu ana kadar ilçeye gelen 2000 Êzidi mülteciden bin 200’ü çadırlara yerleşirken, 800 kişinin de ilçe merkezinde yaşamaya başladığı belirtiliyor. Çadır kentt sağlık taramasından geçirilen Êzidiler için tuvaletler yapıldı, bazı çadırlar da vantilatörler yerleştirildi. Silopi Belediyesi ve diğer bölge belediyeleri mültecilere her gün 3 öğün yemek veriyor.

‘KIZLARI ZENGİN ARAPLARA SATIYORLAR

Şengal’den kaçan Êzidilerden Bekir İlyas, 500’e yakın kadın ve kızın IŞİD üyeleri tarafından kaçırıldığını belirterek şunları söyledi: “Kimi esir alındı, kimi kuma olarak satıldı. Genç kızlarımız Arap yarımadasına götürüldü. Burada zenginlere 5 bin dolar gibi paraya satılmaya başlandı. Bu dramı hiç kimse görmüyor mu? IŞİD halkın arasına karışarak çok sayıda kadın ve çocuğu öldürdü. Kadınlarımızın çoğunu kaçırdı. 3 gün boyunca Şengal Dağı’nda kaldık. Yemek ve su yoktu. Taşların üzerinde yatıyorduk. PKK’nin açtığı güvenlik koridorundan Rojava’ya geçtik. Rojava’dan da buraya geçiş yaptık. Silopi halkı bize çok yardımcı oldu. Her türlü ihtiyacımız karşılanıyor.”  

‘SOFRADAN KALKIP KAÇTIK’

10 gün önce Şengal’in Şerafettin köyünden kaçtıklarını söyleyen Naam Belkad Bahri ise “IŞİD saldırısı sırasında evdeydik. Köyün girişindeki evlere baskın düzenlediler. Halk sofralarından kalkarak dağlara kaçmaya başladı. Ben de 9 çocuğumla beraber dağlık alana kaçtım. Kocamdan 10 gündür haber alamıyorum. Dağlık alanda kardeşlerimle karşılaştım. Kardeşlerimin aracı ile Dohuk kentine kaçtık. 2 gün burada konakladık. Pasaport işlemlerimizi yapmaya gittiğimiz esnada aracımız çalındı. Aracımızın içinde çocuklarımın erzakları, kıyafetleri ve yiyecek erzaklarımız vardı” diye konuştu.

Irak askerleri ve peşmergelerin kendilerini savunmadığını söyleyen Bahri, “Peşmerge bizleri savunamadı, gençlerimize silah vermedi. Halk arasına karışıp dağlık alana ve oradan da Erbil’e kaçtılar. En son PYD ve PKK yardımımıza ulaştı. Onların sayesinde kaçmayı başardık” dedi. (ŞırnakDHA)


DRAM HER YERDE

IŞİD katliamından kaçarak Türkiye’ye gelen Êzidi mültecilerin bir kısmı da başta Ankara olmak üzere, Kırşehir, Amasya, Niğde gibi İç Anadolu kentlerine yayıldı. Ankara’da barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarından mahrum olan Êzidiler yaşam savaşı veriyor.

Mülteci aileler tanıdıkları vasıtasıyla yerleştikleri 2 gözlü evlerde 40-50 kişi kalıyor. Ankara’nın Altındağ ilçesindeki ucuz otellere yerleşen bazı aileler tek kişilik yatakları 7-8 kişi paylaşıyor. Bu otellerden birine yerleşen Narmo ve Aldewrêş ailelerinin durumu içler acısı. Şengal’den apar topar kaçtıklarını, önce dağlara sığındıklarını, oradan Duhok’a sığındıklarını söyleyen aileler, daha sonra Roboskî üzerinden Türkiye’ye giriş yapmış. Aileler oradan önce Adana’ya ardından da Ankara’ya gelmiş.

‘KURAN OKUYUN’ TEKLİFİ

Altındağ’ın Çinçin Mahallesi’ndeki rutubetli, küflü, bodrum katında, çocuklar çıplak ayaklarla dolaşıyor. Aileler, bazı derneklerin yaptıkları yardımın ardından kendilerine ‘Kuran okumayı biliyor musunuz, size öğrete biliriz’ önerisinde bulunduklarını, kendilerinin ise bunu reddettiğini anlatıyor. Yol hikayeleri ise yürek parçalıyor. Bir çok aile sınır dışı edilme korkusuyla ismini vermiyor. Mülteci ailelerden biri, 11 yaşındaki felçli kızlarını bütün yol boyunca sırtlarında taşıdıklarını anlatıyor. Ankara’da gittikçe artan Êzidi mültecileri fırsata dönüştürmek isteyen kimi ev sahiplerinin ise ev kiralarını arttırdığı belirtiliyor. (AnkaraDİHA)

www.evrensel.net