13 Ağustos 2014 22:17

Kadına şiddette erkek dayanışması

Koca dövdü, avukat ‘Türk döver’, savcı ‘aile içinde olur’ dedi

Paylaş

Antalya’da yaşayan Azerbaycan asıllı Türkiye vatandaşı 28 yaşındaki E. D., 2 çocuğunun babası olan, özel okulda matematik öğretmeni eşi 33 yaşındaki A.H.D’den şiddet gördüğü ve sürekli kendisini takip ettiği gerekçesiyle yaptığı başvurunun ardından koruma kararı aldırdı.

E.D., 8 yıl önce Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nde pedagoji okurken tanıştığı Siirtli A.H.D. ile hayatını birleştirip Türkiye’ye geldi. Burada eşinin karakterinin değiştiğini belirten  E.D. şunları anlattı: “İlk yaptığı şey beni pardösü ve eşarbın içine kapatmak oldu. Gerekçesini de sarışın ve mavi gözlü olduğum için Türkiye’deki insanların beni fahişe zannedebilecekleri olarak gösterdi. Hemen ardından şiddet başladı. Günlerce şiddet gördüm. Her yaptığım suçtu. Her gün onun ve ailesinin aşağılamalarına maruz kaldım. Ben şiddet gördükten sonra, en az 1 hafta ailesi beni eve kilitliyor, her türlü özgürlüğümü kısıtlıyordu”

AVUKAT: HER TÜRK ERKEĞİ DÖVER!

Şiddete uğraması sonucu boşanmaya karar verip bir avukata gittiğini, ancak avukatın kendisine “Türkiye’de her Türk erkeği karısını döver. Sen çocuklarını alamazsın” dediğini belirten E. D., çocuklarını alıp Azerbaycan’a gittiğini ancak peşinden gelen kocasının çocuklarını Türkiye’ye kaçırması üzerine geri döndüğünü söyledi, “Boşanma davası açtım, hiçbir tebligatı kabul etmedi” dedi.

Çocuklarını yeniden görebilmek ve yeni bir yaşam kurabilmek için Antalya’ya geldiğini anlatan E. D., eşinin yeniden peşine düştüğünü söyledi. E.D., A.H.D’nin bir gün evine gelerek cep telefonunu alıp telefonda kayıtlı olanların hepsini aradığını ve ‘Benim karımla mı yatıyorsunuz’ diyerek küfür ettiğini, sabaha kadar kendisini dövdüğünü iddia etti. E. D. “Ben polis diye bağırdıkça yüzüme yastığı bastırdı. Ölmek üzere bayılınca, bu kez döverek beni ayılttı. Sabah beni bırakıp gittiğinde aile içi şiddete bakan cumhuriyet savcısına gittim, şikayet için. O bana ‘Aile arasında olur böyle şeyler’ dedi. Koruma talebi için karakola gittim, polis bu talebimi savcıya 1 hafta sonra gönderdi. Sonra polis bana kızıyor, neden ona soru soruyorum diye”
Uzun uğraşılar sonucu Antalya 1’inci Aile Mahkemesi A.H.D.’nin; hakaret, şiddet tehdidinde bulunmaması için uyarılmasına, E.D’nin 3 ay boyunca evine, işyerine, okuluna ve yakınlarına yaklaşmamasına karar verdi. E.D, “Ne kadar eğitimli olursa olsun başta öğretmen olan eşim, avukat, savcı, polis Türkiye’de erkeklerin neredeyse hepsi aynı. Ben artık kendime çocuklarımla yeni bir yaşam kurmak istiyorum. Kabus gibi peşimde gezen bu adamdan kurtulmak istiyorum” diye konuştu. (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

‘Su sıkıntısı yok, Allah’a güveniyoruz’

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa