13 Ağustos 2014 22:09

Başbakanlık’a sit alanları feda

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakanlık konutunu Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ), tarihi sit alanına yaptıklarını itiraf etti.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakanlık konutunu Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ), tarihi sit alanına yaptıklarını itiraf etti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesini cevaplayan Atalay, yapılaşmanın ilke kararına uygun olduğunu söyledi. Konuyu gazetemize değerlendiren Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu, sadece Başbakanlık konutu için ülkedeki tüm tarihi sit alanlarının riske atıldığını ifade etti.

Hükümetin göreve geldiği günden bu yana tarihi ve doğal sit alanlarını yapılaşmaya açmaya çalıştığını belirten Bozoğlu, “Mahkemelerin verdikleri birinci derece sit alanlı kararlarını da kendi kurdukları bölge koruma kurullarının ilke kararlarıyla by-pass etme yolunu buldular. Mahkeme kararı daha tebliğ edilmeden, mahkemeden neredeyse bir gün sonra ilke kararını çıkartıp Resmi Gazetede yayınlıyorlar. Bu tahammül edilemez bir durum” diye konuştu.

Atalay’ın söylediklerinin AOÇ’ye ilişkin verdikleri mücadeleyi doğrular nitelikte olduğunu belirten Bozoğlu, söz konusu itirafın çiftlikte yapılanların doğru olmadığını kanıtladığını ifade etti. Bozoğlu, “Diyarbakır’da, Artvin’de, İzmir’de de tarihi sit alanlarına aynısını yapacaklar. Hukuku tanımıyorlar. Ortada mahkemelerin verdiği hukuki, bilimsel kararlar varken, iki cümle yazarak aldıkları kurul kararlarıyla hukuku yok sayıyorlar” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

Êzidilere pasaport zulmü sürüyor

SONRAKİ HABER

AKP Konya Milletvekili: AKP döneminde hiç kriz yaşamadık, kimse iş beğenmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa