13 Ağustos 2014 20:21

Dersim’de HES’e onay verilmesine yönelik tepkiler büyüyor

Dersim’de 8 CHP’li ve 1 AKP’linin onayıyla regülatör ve HES projesine imar için onay verilmesine ilişkin tepkiler sürüyor. CHP’li İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yerlikaya kararı savunurken, CHP İl Başkanı Kemal Bozkurt tepki gösterdi. Devrimci Güç Birliği üyeleri de basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim’de 8 CHP’li ve 1 AKP’linin onayıyla regülatör ve HES projesine imar için onay verilmesine ilişkin tepkiler sürüyor.

Dersim, Erzincan ve Erzurum arasındaki Karasu Nehri üzerinde yapımı planlanan Armağan Regülatörü ve HES projesi için ilgili şirket Dersim İl Genel Meclisine imar planı onayında bulundu. Dersim İl Genel Meclisi önce oy birliğiyle imar planı onayını reddetti. Valiliğin ret gerekçelerini yetersiz ve siyasi bulması üzerine tekrar İl Genel Meclis gündemine alınan imar planı onayı için 8 CHP’li ve 1 AKP’li üye kabul yönünde oy kullanınca ilgili şirkete imar planı onayı verilmiş oldu. Bu gelişme başta İl Genel Meclisinin diğer üyeleri olmak üzere kentte büyük tepkilere yol açtı.

İL GENEL MECLİS BAŞKANI PROJEYİ MASUMANE OLARAK NİTELENDİRDİ

İlgili şirkete imar onayı verilmesinde önemli payı olan CHP’li İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yerlikaya, imar onayı verilen regülatör ve HES projesinin masumane bir proje olduğunu iddia etti.

Konuyla ilgili CHP İl Başkanlığında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Muzaffer Yerlikaya, “Daha önce imar planı izni talebinde bulunulması üzerine meslek odalarından görüş istedik. Bu görüşler ve yaptığımız incelemeler neticesinde oy birliğiyle bu başvuruyu reddettik. Ancak Tunceli Valiliği özellikle Çevre Mühendisinin hazırladığı görüşün hukuki olmaktan ziyade siyasi ifadeler içerdiğini belirterek bu kararı geri gönderdi. Mecliste yapılan ikinci görüşmede imar planının onayı yönünde oy çokluğuyla karar alındı” dedi.

DİĞER BARAJLARA KARŞIYMIŞ!

Onayla Tuncelililer olarak doğru olanı yapmaya hazır, yanlış olanın da karşısında durmaya hazır olduklarını ifade ettiklerini öne süren İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yerlikaya, “Bu anlamda hem devlet yetkililerine hem de AKP’lilere şu çağrıda bulunuyorum. Bence biz bu projeye onay vermekle devlet yetkililerine de şunu söylemiş olduk. Doğru olanı yaparız ama yanlışın karşısındayız. Bu saatten sonra ne Pülümür ne Munzur ne Mercan ne de başka vadimiz su tutularak, baraj haline getirilerek, yerleşim yerleri su altında bırakılarak ibadet ve ziyaret yerlerimizi sular altında bırakacak projelerin karşısında ilk biz duracağız. Tuncelililerin de haksızlıklara karşı direndiğini haklı olan projelere de onay verdiğini devlet ve hükümet yetkililerinin de bilmesini isteriz” dedi.

Bir gazetecinin projenin onayı için bazı il genel meclis üyelerine rüşvet dağıtıldığı yönündeki sorusuna ise; Yerlikaya, “Bu iddiayı ispatlasınlar hem bu kenti terk ederiz hem de siyaseti bırakırız” şeklinde yanıt verdi.

CHP İL BAŞKANINDAN TEPKİ

CHP’li üyelerin tamamına yakınının imar planına onay yönünde oy vermesine tepki gösteren CHP İl Başkanı Kemal Bozkurt da il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.
Yapılanan kabul edilemez olduğunu ve konunun genel merkeze taşındığını dile getiren İl Başkanı Kemal Bozkurt, “Bizler hem parti olarak hem de ben CHP İl Başkanı olarak baraj, HES ve maden projelerine karşıyız. Bizim parti olarak bu konudaki politikamız belli iken partili il genel meclis üyelerinin bu yönde oy kullanmış olmasını kabul edemeyiz. Konuyla ilgili genel merkezle görüşmelerimiz sürüyor. Muhtemelen olumlu oy veren meclis üyeleri ihraç talebiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edilecekler” diye konuştu.

RED OYU VEREN MECLİS ÜYELERİ VEÖRGÜTLER BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Regülatör ve HES projesinin imar onayına red yönünde oy kullanan İl Genel Meclis üyeleri ile kentte bulunan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de olaya tepki göstermek amacıyla Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada konuşan Devrimci Güç Birliği İl Genel Meclis Üyesi Derman Tekin Tarancı, ilk oylamada oy birliğiyle projeye onay verilmediğini belirterek, “Ama ne hikmetse bizim kararımız valilik makamından geri döndüğünde aynı tavrı CHP’li arkadaşlardan bulamadık. Hiç kimseden görüş alınmadan Dersimlilerin bu konudaki tavrı da dikkate alınmadan; karşı çıkmamıza rağmen çoğunlukta olmalarından kaynaklı gizli oy kararı aldılar. Ancak biz açıktan HES’lerin ikinci 38 olduğunu, Dersim’in kültürünün, dokusunun, dilinin asimilasyonu olarak gördüğümüz için bunu dile getirdik. Seçimlerde Munzur’unu, vadilerini, ziyaretlerini koruyacağımızı söylemiştik. Kalkan olduk. İl Genel Meclisinde karşı çıkmamıza rağmen CHP grubundakiler HES’lere onay verdiler. Biz de buradan Dersim Halkına Kamuoyuna bu duyarlılığı söylüyor ve birlikte kalkan olmaya çağırıyoruz. CHP İl Başkanının ihraç edilecekler yönündeki açıklaması var. Beklentimiz bunun sözde kalmaması ve bu ihracın gerçekleşmesidir” dedi.

YILDIRIM, “YEREL YETKİSİNİ KÖTÜYE KULLANMIŞTIR”

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım, Armağan Regülatörü ve HES projesine ilişkin bilgilendirme yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje için ÇED olumlu kararı verildiğini hatırlatan Yıldırım, bu kararla ilgili Elazığ İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını söyledi.

HES’lerin idari karar aşamaları olduğunu ve bunların büyük bölümünün Ankara’dan işlediğini dile getiren Yıldırım, “Ancak HES’ler konusunda bir kısım yetki de yerele; taşraya verilmiş. Bu yetkilerden en önemlisi imar planı yapma yetkisi. Bugün burada ortaya konan durum Dersim açısından vahim bir noktaya işaret etmektedir. Dersimlilerin oyuyla seçilmiş kişilerin bu projeye evet demesi kabul edilemez bir durumdur. Bu yerelin yetkisini kötüye kullanmasıdır” dedi.

YILDIRIM, “VAADLER HEP AYNI”

HES şirketlerinin vatandaşlara benzer vaadlerde bulunduklarını hatırlatan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım, “Elimizde önemli bir belge var. Yöre köylülerine çeşitli vaadlerde bulunarak aş evi yapmayı, köy yollarını, içme suyunu yapmayıvaad etmişler. Bunun dışında HES projesinde çalıştırılacak kişilerin yöreden seçileceğini dile getirmişler.  Bugüne kadar aynı yöntemi Uzunçayır, Tatar ve Seyrantepe’de uyguladılar. HES’ler yatırımdır, işsizliğe dermandır dediler. Sonrasında geçici bir süre çalıştırdıkları çalışanlar hak ve alacaklarını alamadıkları için yargıya gitmek zorunda kalıyorlar. O nedenle biz ısrarla şunu dile getiriyoruz. HES’ler bu bölge için asla bir ihtiyacın karşılığı değildir” şeklinde konuştu.

Dersim’de yapımı planlanan 26 baraj ve HES projesinin yanı sıra 143 madencilik projesi bulunuyor.
 

ÖNCEKİ HABER

Barzani Maxmur Savunma Birlikleri\'ni ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa