13 Ağustos 2014 17:47

TBMM’de bebekli basın toplantısı

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, bebekleri ile birlikte cezaevine girmek zorunda kalan Mülkiye Demir Kılınç ve Arzu Ceylan Oral’ın katılımıyla TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Oral ile Kılınç basın toplantısına da bebekleri ile birlikte geldi.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, bebekleri ile birlikte cezaevine girmek zorunda kalan Mülkiye Demir Kılınç ve Arzu Ceylan Oral’ın katılımıyla TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Oral ile Kılınç basın toplantısına da bebekleri ile birlikte geldi.

285 BEBEK CEZAEVİNDE

Türkiye’de 285 bebeğin çeşitli sebeplerden dolayı aileleri ile birlikte cezaevinde olduklarını belirten Milletvekili Melda Onur, “Ailelerden birisi Mülkiye ve Ahmet Kılınç, onların ikizleri var. Bir ara ertelettik ama şimdi her an polis kapıya dayanabilir, alıp götürebilirler. Son olarak Mülkiye’nin cezaevinde kalabileceğine dair rapor geldi hastaneden. Biz Adalet Bakanını bu işi durdurması için göreve çağırıyoruz. Arzu Ceylan Oral, 18 Ağustos’ta bebeği ile cezaevine girecek. Zeynep, annesi ile cezaevine girecek. Annesinin suçu basın açıklamasına katılmak, Mülkiye’nin de suçu kitap satmaktı. Yeni Türkiye’den söz ediliyor, bu çocuk cezaevine girecekse, ben böyle bir yeni Türkiye istemiyorum” dedi.

CEZALAR YENİDEN ELE ALINMALI

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da cezaevindeki 285 çocuğun kötü koşullarda yaşamak zorunda olduklarının belirterek, şunları dile getirdi: “Mülkiye, 2011 yılında Mezopotamya Kültür Merkezinde sattığı kitapların bir şahıs tarafından alınması ve o şahsın da o kitapları örgüte ulaştıracağı nedeniyle yargılandı, gözaltına alındı. 2 yıl 1 ay ceza aldı ve bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştır. Paralel yapı dediğimiz devlet içinde odaklanmış bir kesimin, Türkiye’deki muhalif kesimlere uydurma bir takım delilerle mahkemeleri işlettiği, hukuksuz ve adaletsiz kararlarla insanları uzun süreli cezalandırdıklarını biliyoruz. Bu sürecin çok iyi incelenmesi gerekiyor. 2009 yılından itibaren mahkemelerde verilen bu cezaların hepsinin tek tek ele alınması gerekiyor”

CEZAEVİNE GİRECEK ANNELERİN SİTEMİ

Bebeği ile cezaevine girmek istemediğini söyleyen anne Arzu Ceylan Oral , “Birkaç basın açıklamasına katıldığım için silahlı terör örgütüne üye olmaktan ceza aldım. Dava 8 sene sonra sonuçlandı. Anayasa Mahkemesine başvurduk, erteleme talep ettik, Anayasa Mahkemesinden bize ulaştılar, ayın 18’ine kadar benim davamın görüleceğini söylediler. Bu sürenin sonunda maalesef bebeğimle cezaevine gireceğiz. Bebeğimle cezaevine girmek istemiyorum. Bizim talebimiz yeniden yargılanmak, ev hapsi ya da elektronik kelepçe ile bu cezayı çekebiliriz. Bebeklerimizi cezaevine sokmayın, taş duvar arasına girmesinler. Onların dışarıda ailesi ile birlikte büyümeye, parkta oynamaya ihtiyacı var” açıklamasını yaptı.  Mülkiye Demir Kılınç ise “Her an tedirgin yaşıyorum. Her an Adli Tıptan rapor gelebilir. Çocuklarla olabildiğince zaman geçirmek istiyorum. Onları cezaevine hazırlamaya çalışıyorum. Şuan hukuk mücadelesi veriyoruz. Umarım olumlu anlamda bir şeyler değişir. Bizim bebeklerimiz dışında 285’e yakın cezaevinde bebek var, Türkiye için utanç kaynağı” diye konuştu.(Ankara/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

CHP yönetimi içindeki ‘ulusalcılara’ rest çekti

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'ndan İBB'ye yeni atamalar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa