13 Ağustos 2014 14:42

HDP-HDK: Yeni yaşam çağrısını büyütmeliyiz

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarını değerlendiren HDP-HDK, 'Yeni Yaşam' yolunda bütün kurum, kuruluş, parti ve yurttaşları birlikte olmaya ve demokrasi mücadelesini ortaklaştırarak büyütme çağrısı yaptı.

Paylaş

HDP Parti Meclisi ve HDK Genel Meclisinin dün yaptığı ortak toplantı sonrasında toplantının sonuç bildirgesi yayınlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin değerlendirildiği belirtilen bildirgede, HDP adayı Selahattin Demirtaş'ın, yerel yönetim seçimlerine kıyasla hem sayısal hem de orantısal olarak ciddi bir oy artışı sağladığı vurgulandı. "Bu sonuçlar Türkiye halklarının, demokrasi ve barış güçlerinin ortak kazanımıdır" denilen bildirgede, alınan sonuçlar, 'Yeni Yaşam Çağrısı: Demokratik Değişim, Barışçı Türkiye' hedefinin toplumda önemli bir karşılık bulmasının göstergesi olarak değerlendirildi.
Katılımın turizm sezonu, tarım ve inşaat sektörlerindeki mevsimlik işçiler, yaylaya çıkışlar ve diğer farklı nedenlerle düştüğüne işaret edilen bildirgede, HDP oylarının 1 milyondan fazla artmış olması, "demokratik ve eşitlikçi bir yaşama yönelik özlemin bir ifadesi" olarak değerlendirildi. Bildirgede HDP'nin 81 ilde oylarını artırmasının sorumluluklarını artırdığına işaret edilen bildirgede, "Bundan böyle buna uygun daha kapsayıcı bir politika izleme gereğini vurgulamıştır" denildi.

'HDP, YENİ YAŞAM ARAYIŞININ ADRESİ OLMUŞTUR'
Sonuçların, eski ve yeni statüko karşısında, toplumdaki demokratik bir siyasi alternatif arayışının ipuçlarını da verdiği, yeni bir yaşam tarzının kurulması mücadelesinde HDP-HDK bu arayışın adresi olarak öne çıkardığı ifade edilen açıklamada, "HDP-HDK, eşitlik, barış ve özgürlük mücadelesinde demokratik değişimin lokomotifi ve toplumda bir güven odağı olma konusunda önemli bir destek sağlamıştır" denildi.

SONUÇLAR, KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN HERKESE ÖNEMLİ GÖREVLER YÜKLEDİ
Bildirgede, Türkiye'nin farklılıklarına işaret edilerek, bunun "yeni yaşam çağrısına el uzattığı" belirtilen bildirgede, HDP'nin tekçi zihniyet ve tek adam karşısında en uygun proje olduğunun sonuçlarla ortaya çıktığı belirtildi. HDP'ye verilen desteğin, aynı zamanda toplumdaki barış ve demokratik çözüm talebinin giderek güçlenmekte olduğuna; başta hükümet olmak üzere tüm demokrasi ve barış güçlerine müzakere ve çözüm sürecinin hızlandırılması ve Kürt Sorunu'nun demokratik bir çözüme ulaştırılması konusunda önemli görevler koyduğunun işareti olarak nitelendirilen bildirgede şu görüşlere yer verildi: "'Kadın düşmanı değil, kadın özgürlüğünden yana Cumhurbaşkanı' sloganı ile yürütülen Kadın Meclisleri çalışması, merkezi ve yerel düzlemde karşılığını bulmuştur. Verilen destek, öncelikle örgütlenme özgürlüğü engellenen, düşük ücretlerle iş güvencesinden ve iş güvenliğinden yoksun biçimde çalıştırılan, hemen her gün iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi ve emekçilerin insanca ve onurlu yaşam mücadelesinin ertelenemez bir görev olduğunu da göstermiştir."

HDP, GENEL SEÇİM ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI
Bölgedeki gelişmelere de dikkat çekilen açıklamada, değişimin yalnızca Türkiye için değil Ortadoğu açısından yakıcı bir ihtiyaç olduğu IŞİD'in katliamları ve yaşanan insani trajedi örnek gösterilerek ifade edildi. "HDP olarak, tüm bu hedefler doğrultusunda yeni dönemde de mücadelemizi sürdürmek konusunda kararlıyız" denilen HDP PM sonuç bildirgesinde, sonuçların yeterli görülmediği de belirtilerek şu değerlendirmeler yapıldı: "Örgütsel eksiklerimizin farkında olarak ve bunları gidererek bu aralanmış olan kapıyı ardına kadar açmak için 'Yeni Yaşam Çağrısı'na destek veren ve önemseyen herkesi, bize oy vermemiş olsa da, bu fikirlerin doğruluğuna inanan çevrelerin ve yurttaşların birlikte hareketini sağlayacak adımları atmak konusunda kararlıyız. HDP-HDK anlayışının çok değişik çevrelerde ilgi gördüğüne ve heyecanla karşılandığına dair verilen güçlü mesajların gereklerini yerine getirmek üzere kararlı ve özenli bir şekilde çalışacağız. Örgütlenmemizi yenileme, tüm Türkiye'ye yayma çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu bağlamda, Genel Seçimlere dair hazırlıklarımızı ve planlamamızı da bugünden itibaren başlatıyoruz."

BİRLİKTELİK ÇAĞRISI
Genişleme çalışmalarının sürdürüleceği, 'Yeni Yaşam Çağrısı'yla ileri sürülen ilkelerin ve politikaların devamının sağlanacağı ifade edilen açıklamada, sonuçların aynı zamanda mevcut siyasal sistemin devam ettirilemeyeceğinin de delaleti olarak nitelendirildi. Demirtaş'a en yüksek oyun çıktığı Şırnak'a özel olarak teşekkür edilen açıklamada, ayrıca destek veren herkese de teşekkür edildi. HDP sonuç bildirgesinde, "'Yeni Yaşam' yolunda bütün kurum, kuruluş, parti ve yurttaşları birlikte olmaya ve demokrasi mücadelesini ortaklaştırarak büyütme" çağrısına yer verildi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Maden ocağının kapatıldığından işçilerin haberi yokmuş!

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa