13 Ağustos 2014 10:57

Boğazpınar’da festival başlıyor

HES karşıtı mücadele veren Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köylülerinin yaşam alanlarını koruma mücadelesi 16-17 Ağustos tarihlerinde üçüncüsü gerçekleşecek olan Karasu Kültür ve Sanat Festivali’yle sürecek. Festivalin bu yılki teması ise 'Tüm yaşam savunucuları birleşin.'

Paylaş

Burak ŞEFKAT
Mersin


HES karşıtı mücadele veren Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köylülerinin yaşam alanlarını koruma mücadelesi 16-17 Ağustos tarihlerinde üçüncüsü gerçekleşecek olan Karasu Kültür ve Sanat Festivali’yle sürecek. Festivalin bu yılki teması ise “Tüm yaşam savunucuları birleşin.”
Mersin’in Tarsus ilçesindeki Boğazpınar köylülerinin HES’e karşı verdikleri mücadele 2012 yılından bu yana sürüyor. Köylüler haklarında açılan onlarca davaya rağmen HES’i yaptırmamakta kararlı. Açılan onlarca davanın en bilineni ise geçtiğimiz yıl düzenlenen festivalde köylü çocukların söylediği “HES Yapma Boşuna Yıkacağız Başına” şarkısının sözlerinin suç unsuru sayılmasıydı.
Bu yıl 3.sü düzenlenecek olan festivali Evrensel'e değerlendiren Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk, “Festivalde, bizler gibi yaşam alanlarını savunanlarla bir araya geleceğiz, birbirimizin deneyimlerinden faydalanabileceğiz. Bu yıl düzenleyeceğimiz festivalimizde ortak sorun ve kaygıları paylaştığımız HES mücadelesini tartışmak için forum yapacağız. İşte bu nedenlerle düzenleyeceğimiz festivalin Boğazpınar Festivali olmasından öte tüm HES karşıtlarının ve çevre gönüllülerinin ortak festivali olmasını arzuluyoruz.’’dedi.

ÖNCEKİ HABER

Türkiye, göçmenler için \'ölüm köprüsü\' gibi

SONRAKİ HABER

Avcılar’da denizde erkek cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa