13 Ağustos 2014 10:22

Türkiye, göçmenler için 'ölüm köprüsü' gibi

Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçmek isteyen binlerce kişi, Ege Denizi'nden Yunanistan ve İtalya'ya gitmek için ölüme yelken açıyor. Son 20 ayda bot ve küçük teknelere sığışan 12 bin 746 kişi, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından alabora olmak ve boğulmak üzereyken kurtarıldı.

Paylaş

Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçmek isteyen binlerce kişi, Ege Denizi'nden Yunanistan ve İtalya'ya gitmek için ölüme yelken açıyor. Son 20 ayda bot ve küçük teknelere sığışan 12 bin 746 kişi, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından alabora olmak ve boğulmak üzereyken kurtarıldı. Bunlardan sonuncusunda, 12 Ağustos 2014'te saat 09.30 sularında, "Gallifrey" isimli özel bir tekneden Yunanistan’ın İstanköy Adası ile Bodrum arasında bir mevkide yardım çağrısı gelmesi üzerine 12 kişi kurtarıldı.

Konuyla ilgili açıklamada, yardım çağrısını alan Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarının olay yerine süratle intikal ettiği ve arama kurtarma operasyonu düzenlediği belirtildi. Kurtarılan kazazedelerin ilk ifadelerinden düzensiz göçmen oldukları, teknede 19 erkek ve bir kadın bulunduğu, Bodrum'dan İstanköy'e ilerlerken teknelerinin su alarak battığı ve herkesin can yelekli olduğu anlaşıldı. Göçmenler, sağlık kontrollerinin yapılması için Bodrum Limanı'na sekv edildi.

2013 yılı içerisinde Ege Denizi'nde yaşanan 251 olayda 6 bin 937 düzensiz göçmen kurtarılırken 71 göçmen taciri yakalandı. 2014 yılında ise 247 olayda 5 bin 809 düzensiz göçmen kurtarılırken 38 göçmen taciri yakalanarak, işlem yapılmak üzere adli kurumlara teslim edildi. (CİHAN)

MÜLTECİ MAHALLESİNDE CAN YELEĞİ SATIŞI
Öte yandan İzmir'de, Yunan adaları üzerinden Avrupa'ya gitme umudu taşıyan birçok mülteci ve sığınmacının yaşadığı Basmane semtinde, can yeleği ve can simidi satılması dikkat çekiyor.

Basmane semti, tarihi ve kültürel zenginlikleri kadar, iç savaşların yaşandığı Afganistan, Irak, Somali ve Suriye başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gelenlerin akınına uğrayan yerlerin başında geliyor. Bu semtte, Yunan adaları üzerinden Avrupa'ya gitme umudu taşıyan birçok mülteci ve sığınmacı yaşıyor. Semtte kiraladıkları evlerde ya da otellerde kalan yabancıların umut yolculuğu çoğu kez Ege Denizi'nin derin sularında yok olup gidiyor. Mülteci ve sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı mahallelerde bulunan spot eşya dükkanı ve hırdavatçılarda en dikkat çeken ürünlerin başında, can yelekleri ile can simitleri geliyor. Bu ürünlerin yoğun ilgi gördüğü, müşterilerin de semte yaşayan mülteci ve sığınmacılar olduğu öne sürülüyor. Bölgede yaşayan semt sakinleri, can yelek ve can simitlerin bu dükkanlara kamyonetlerle getirildiğini belirtiyor. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

İki ilde otobüs devrildi: Ölü ve yaralılar var

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa