13 Ağustos 2014 06:00

Hukukçular: İstifa etmeyen Erdoğan, Anayasayı çiğniyor

Anayasaya göre cumhurbaşkanı seçilen bir kişinin varsa partisi ile ilişiği kesilir ve milletvekilliği düşer. Ancak 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan ve AKP Genel Başkanı koltuğunda oturmaya devam etmesini değerlendiren hukukçular, Erdoğan’ın Anayasayı çiğnediğinin altını çizdiler...

Paylaş

Tuba GÜNGÖR
İstanbul


Anayasaya göre cumhurbaşkanı seçilen bir kişinin varsa partisi ile ilişiği kesilir ve milletvekilliği düşer. Ancak 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan AKP MKYK’ye başkanlık ederken, 27 Ağustos’ta yapılacak olan olağanüstü kongreye de başkanlık edecek. Erdoğan’ın bu görevlerde kalması AKP içi hesaplar açısından da oldukça önemli.  Anayasaya aykırı davranan Erdoğan ne AKP’nin genel başkanlığından ne de başbakanlıktan istifa etmiş değil. Konuya ilişkin Evrensel'e konuşan hukukçular ise  Erdoğan’ın Anayasayı çiğnediğinin altını çizerken kimsenin suç işleme ayrıcalığı olmadığına dikkat çektiler.

101’İNCİ MADDEYE AYKIRI
Anayasa’nın 101. maddesinde cumhurbaşkanı için şu madde yer alıyor: “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.”

İŞLEMLERİN İPTAL EDİLMESİ LAZIM
Anayasa’nın maddesinin gayet açık olduğunu belirten Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen, bir kişi cumhurbaşkanı seçildiği zaman o kişi milletvekili ise milletvekilliğinin düştüğünü söyledi. Türmen Anayasa Mahkemesinin 101. maddesini hatırlatarak, partisiyle de ilişkisinin kesilmesi gerektiğini vurguladı. YSK’nin sonuçları Resmi Gazetede yayınladıktan sonra cumhurbaşkanının resmilik kazanacağını söyleyen Türmen, o dönemden sonra Başbakan olarak yapılan işlemlerin hukuka aykırı olacağına dikkat çekti. Erdoğan’ın Başbakan olarak yaptıklarının geçerliği olmayacağını vurgulayan Türmen, “Yaptıkları hükümsüz olduğu için işlemlerin iptal edilmesi lazım” dedi.

SUÇ İŞLEME AYRICALIĞI...
İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da Anayasanın çok açık bir şekilde ifade ettiğini söyledi. Kocasakal, “Anayasaya göre Erdoğan cumhurbaşkanı seçildiği anda istifa etmeliydi” dedi. Kimsenin suç işleme ayrıcalığı olmaması gerektiğin altını çizen Kocasakal “Normal bir hukuk devleti olmadığı için herkes seyrediyor. Anayasa ve hukuk açıkça çiğneniyor” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin çok sancılı bir döneme girdiğini belirten Kocasakal, “Hukuksuzluk, hukuk eliyle işlerse gideceğimiz yer kalmıyor” diye konuştu. Tekrar hukuk devletinin tesis edilmesi gerektiğini beliren Kocasakal, “Yargısal denetim mekanizması yok oldu. Sigortalar atmış durumda” dedi.

CHP YARGITAYA BAŞVURDU
CHP, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte, başbakanlık, parti başkanlığı ve milletvekilliğinin sona erdiği iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Erdoğan’ın, 27 Ağustos’ta yapılacak parti kongresini yönetmesini önleyecek idari ve yasal önlemlerin alınması talebinde bulunuldu. CHP Milletvekili Atilla Kart, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle, başbakanlık, parti başkanlığı ve milletvekilliği görevlerinin sona erdiğini belirtti. Kart şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı görevlerini hep birlikte sürdürmek isteyen; bu suretle müteaddit anayasal ve yasal ihlalleri gerçekleştiren Erdoğan ile AKP tüzel kimliği hakkında;  yasal yaptırımların uygulanması, idari ve yasal önlemlerin alınması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına tarafımızdan başvuruda bulunulmuştur.”

ERDOĞAN İSTİFA ETMEZSE HER HAREKETİ SUÇ OLUR
KONDA Kurucusu Tarhan Erdem, anayasaya göre cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Recep Tayyip Erdoğan’ın hemen genel başkanlık ve başbakanlık görevlerinden istifa etmesi gerektiğini ifade ederek, “İstifa etmezse bundan sonraki her hareketi başbakan olarak suç haline dönüşür” dedi.
Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Tarhan Erdem, şu değerlendirmelerde bulundu: “27 Ağustos kongre tarihi, Erdoğan’ın yemin töreninden bir gün evveldir. Erdoğan’ın demek istediği; ben 27’sine kadar genel başkanlığına devam edeceğim. Bu Anayasa’ya fevkalade aykırı bir durumdur. Çünkü Anayasa, ‘Cumhurbaşkanı seçilenin milletvekilliği ve siyasi partiyle ilişkisi kesilir’ der. Bu ise bunu tanımaz görünüyor şu anda. Bu Anayasa’ya karşı çıkışını devam ettirmesin. Yarın ya da öbür gün genel başkanlık ve başbakanlıktan istifa etmelidir. İstifa etmezse bundan sonraki her hareketi başbakan olarak suç haline dönüşür.”

ÖNCEKİ HABER

Prof. Dr. Beyza Üstün: Bu ses işçi sınıfından hepimize

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa