13 Ağustos 2014 06:00

Şengal'den kaçıp Cizre'ye sığınan Êzidîler IŞİD vahşetini anlattı

IŞİD saldırılarından kaçarak Cizre’ye gelen yaklaşık 370 Êzidî Kürtten biri olan Mihamê Muşhana, 'Bahşik’te İŞİD akrabalarımın kafasın kesti. Evleri yıktılar, dükkanları yağmaladılar' dedi. Bekir İlyas isimli Êzidi ise, 500'e yakın kadın ve kızın IŞİD üyeleri tarafından kaçırıldığını söyledi.

Paylaş

Jihat AKÇA
Cengiz OĞLAĞI


IŞİD saldırılarından kaçarak Cizre’ye gelen yaklaşık 370 Êzidî Kürt için Cizre Belediyesi yer tahsis ederken, Ezidiler, IŞİD katliamından kendilerini HPG ve YPG’nin kurtardığını söylediler. Mihamê Muşhana, “Bahşik’te İŞİD akrabalarımın kafasın kesti. Evleri yıktılar, dükkanları yağmaladılar” dedi.
Musul’un Şengal kentine dönük Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) katliamı sonucu kaçan ve Türkiye’ye gelen yaklaşık 370 Êzidî için, Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cizre Belediyesi tarafından yer tahsis edildi. Cizre Belediyesine ait Nur ve Cudi mahallelerinde bulunan Belediye Halk ve Taziye evlerine yerleştirilen ailelere Cizre Belediyesi tarafından günde iki öğün yemek verilmeye başlandı. Yaşadıkları kabus gözlerinden okunan Êzidi Ali,  IŞİD’in vahşetini şöyle anlattı: “Gördükleri herkesi katlediyor ya da esir alıyorlar. Bundan dolayı topraklarımızı, evimizi barkımızı bırakıp kaçtık, buraya sığındık. Bizi savunan koruyan kollayan kimseler olmadığı için kaçmak zorunda kaldık.”

‘BİZİ YPG VE HPG KURTARDI’
Cizre’de durumlarının iyi olduğunu ve Cizre halkının kendilerine iyi baktığını anlatan Ali, “Yerimiz güvenli. Buraya kaçıp kurtulan yeni Şengalliler geliyorlar Cizre halkı onlara da yardımcı oluyor. Burada bulunan Kürt halkı ve PKK sayesinde halen yaşıyoruz. Cizre halkı bizleri çok güzel ağırladı” diye konuştu.
Kendilerine sadece YPG’nin ilk başta yardıma koştuğunu belirten Mihamê Muşhana, da “Her ihtiyacımızı karşılamaya çalıştılar. Bizimle çok ilgilendiler” dedi.
Şengal’den kaçan Arap kökenli Süleyman Cemil de, evlerinin Şengal’de olduğunu ve IŞİD saldırıları nedeniyle terk ettiklerini söyleyerek, yaşadıklarını şöyle ifade etti: “Bahşik ve Barzan köylerinde onlarca insanın katledildiğini, kafalarının kesildiğinin gördüm. 20 den fazla kadın, erkek, çocuk, Êzidi… Aralarında akrabalarım da vardı. Bahşik’te İŞİD akrabalarımın kafasın kesti. Evleri yıktılar, dükkanları yağmaladılar. Bunlar yaşanırken hiç kimse IŞİD çeteleri ile çatışmadı, birden insanların arasına daldılar ve katliamlar yaptılar. İki gün sonra Peşmerge, YPG ve Apocu kardeşlerimiz geldiler ve dağlarda mahsur kalan insanları kurtardılar. Ailemden çok sayıda kişi katledildi. Nerede olduklarını bilmiyorum herkes bir tarafa kaçtı. Burada bize iyi bakıyorlar.”
Suheyla Êduma da Bêadre köyünde yaşadığını belirterek şunları anlattı: “Şengal ve köylerinde de kimse kalmadı. IŞİD Şengal’e geldiği sırada peşmergenin karşılık vermesi gerekiyordu. Silahsız bir halk ne yapabilir, silahımız olsaydı çatışırdık. Serok Apo olmasaydı hiçbirimiz olmayacaktı. Ölümden korkmuyoruz bize silah verilmiş olsalardı kadın erkek çocuk yaşlı savaşımızı verirdik. IŞİD Arapları ve diğer halkları ayırdılar bir tek hedeflerinde Êzidiler vardı.” Êduma; HPG ve YPG için, “Onlar olmasaydı bizler şimdi olmayacaktık, çoktan ölmüş olacaktık” dedi. Êduma “500’den fazla Kürt kadını IŞİD’in elinde binlerce Kürt erkeği katledildi. 10 binlerce Şengalli halen dağlarda mahsur kalmış vaziyetteler” diye konuştu. (DİHA)

ÊZİDİ GÖÇÜNÜN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN...

'IŞİD, KADINLARI KAÇIRIP SATIYOR'
IŞİD'in ele geçirdiği Şengal'den kaçarak Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne sığınan Êzidileler'den Bekir İlyas, 500'e yakın kadın ve kızın IŞİD üyeleri tarafından kaçırıldığını söyleyerek, "Kimi esir alındı, kimi kuma olarak satıldı. Genç kızlarımız ise Arap yarımadasına götürüldü. Burada zenginlere 5 bin dolar gibi paraya satılmaya başlandı. Bu dramı hiç kimse görmüyor mu?" dedi.

Silopili İdris Yusufoğlu, beraberinde getirdiği tahtadan yapılmış beşikleri bebekleri olan ailelere ücretsiz dağıtarak, "Sosyal paylaşım sitesinde, burada kalan çocukların beşikleri olmadığını gördüm. Ben de bir nebze katkım olsun diye böyle bir yardımda bulundum" dedi.

Şincar'dan kaçan Ezdilerden Bekir İlyas, 500'e yakın kadın ve kızın IŞİD üyeleri tarafından kaçırıldığını iddia ederek şunları söyledi:

"Kimi esir alındı, kimi kuma olarak satıldı. Genç kızlarımız ise Arap yarımadasına götürüldü. Burada zenginlere 5 bin dolar gibi paraya satılmaya başlandı. Bu dramı hiç kimse görmüyor mu? IŞİD'liler halkın arasına karışarak çok sayıda kadın ve çocuğu öldürdü. Kadınlarımızın çoğunu kaçırdı. 3 gün boyunca Şengal Dağı'nda kaldık. Yemek ve su yoktu. Taşların üzerinde yatıyorduk. PKK'nın açtığı güvenlik koridorundan Suriye'nin Rojava bölgesine geçtik. Rojava'dan buraya geçiş yaptık. Silopi halkı bize çok yardımcı oldu. Her türlü ihtiyacımız karşılanıyor." 

GÖNÜLLÜ DOKTORLAR SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRDİ
Cizre Belediyesi'ne ait Cizre Mobil Sağlık Aracı'nda görevli Doktor Serdar Savda, 7 kişilik gönüllü doktorla birlikte Ezidileri sağlık taramasından geçirdiklerini söyledi. Sevda, "7 kişilik gönüllü doktor arkadaşlar ile birlikte Şengal'den buraya sığınan Ezidi ailelerini ücretsiz olarak muayene ediyor, sağlık taramasından geçiriyoruz. Takipli hastalar ve kronik hastaları hastaneye sevk ediyoruz. Şu ana kadar ciddi bir hastalık söz konusu olmadı. En fazla soğuk algınlığı, ishal ve zehirlenme görülüyor" dedi.

ŞENGAL DAĞI CESET DOLU
DHA'ya konuşan 35 yaşındaki Mervan Sino, Şengal Dağı'na açılan yollarda IŞİD tarafından öldürülen kadın, çoluk- çocuk yüzlerce kişinin cesedini gördüğünü belirterek, şöyle dedi:
"Bir tepeye kurtulmak için kaçan ve IŞİD tarafından takip edilerek öldürülen çoğu çocuk ve yaşlı onlarca kişinin cesedini gördüm. Aşırı sıcaklardan dolayı cesetlerin kokusu her tarafa yayılmıştı. Şengal Dağı adeta ceset kokuyordu ve dağ artık cesetlerle dolu. Cesetleri kendi gözlerimle gördüm. Yaklaşık 30 aileninde yine bir tepede olduğunu gördüm. Ancak orası PKK'lılara uzak bir yer. Eğer oraya yardım ulaştırılmazsa hepsi ölecek. PKK ve YPG bize yetişmeseydi IŞİD bizede ulaşır ve öldürürdü. YPG ve gelir gelmez IŞİD'in bize ulaşabileceği yolları tuttu. Ağır silahlarla IŞİD'lilerin bulundukları alanlara ateş açtı. IŞİD sanırım onların varlığını hissedince bizi izlemekten vazgeçti. 10 gün süren bir yolculuktan sonra sonra Rojava bölgesine oradan da Irak Kürdistan Bölgesi'ne geçtik."

PKK VE YPG GELMESEYDİ...
Ezidilerden 40 yaşındaki Hacı İsmail Hüso ise, Şengal'in Koço Köyü'nde 200 yakının IŞİD'in katliamı altında bulunduğunu, IŞİD'in köyün etrafını sardığını, köylülerin ellerinde bulunan silahlarla direnmeye çalışsalarda müdahale edilmemesi halinde hepsinin öldürüleceğini söyledi. Hüso, şunları anlattı:

"IŞİD, Şengal'e aniden saldırdı. Silahımız olmadığı için mecburen kaçtık. Çoluk- çocuk Şengal Dağı'na çıktık. Dağda sığınak ağaç bulmak çok zor. Kayaların arasına gizlendik. IŞİD bu arada peşimize vermişti. Yakaladığı erkekleri öldürüp kadınları yanlarında götürüyorlardı. Köylerimize baskın düzenleyen IŞİD'in öldürdüğü yakınlarımızın cesetleri evlerde kaldı. IŞİD'in gücünün kırılması için daha etkin bir mücadele yapılması lazım. PKK ve YPG Şengal Dağı'na gelmeseydi IŞİD peşimizi bırakmayacaktı ve belki de katliamın boyutu çok daha büyük olabilirdi. Irak Kürdistan Bölgesi de bize destek verdi. Ancak dağda koruma anlamında PKK ve YPG daha fazla çaba sarf etti. Onlarca akrabamız ise halen kayıp. Kimin nerde hangi durumda olduğunu bilmiyoruz. Canımızı kurtarmak için yanımıza hiç bir şeyden almadan evden çıktık. Sağ salim buraya ulaşabildiğimiz içinde mutluyuz." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Cennet bahçasından kalanlar

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa