12 Ağustos 2014 23:35

Antep'te Suriyelileri linç girişimi: 10 kişi yaralandı

Antep'te, dün gece bir kişinin Suriyeliler tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü iddiası üzerine bazı gruplar, kentin çeşitli yerlerinde Suriyelilere saldırdı. 10 kadar Suriyelinin bıçak ve sopa darbeleriyle yaralandığı olayda, bazı Suriye plakalı araçlar da ateşe verildi. CHP'li Mahmut Tanal, mültecilerin durumunu Efkan Ala'ya sordu.

Antep\'te Suriyelileri linç girişimi: 10 kişi yaralandı
Paylaş

Antep'te, dün gece bir kişinin Suriyeliler tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü iddiası üzerine vatandaşlar, kentin çeşitli yerlerinde ellerinde bıçak ve sopalarla gördükleri Suriyelilere saldırdı. Suriye plakalı araçların ateşe verildiği olayın ardından kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Ünaldı Mahallesi'nde dün gece meydana gelen olayda Hıdır Çalar'ın, evini boşaltmasını istediği Suriyeli kiracısı tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü iddia edildi. Çalar'ın bugün toprağa verilmesinden sonra yakınlarnı ile olaya tepki gösteren birçok vatandaş, kentin çeşitli noktalarında 'Suriyelileri istemiyoruz' eylemi yaptı. Ellerinde bıçak ve sopa bulunan vatandaşlar, parklarda ve sokaklarda karşılaştıkları Suriyelilere saldırmaya başladı. 10 kadar Suriyelinin bıçak ve sopa darbeleriyle yaralandığı olayda, bazı Suriye plakalı araçlar da ateşe verildi.

EVSİZ SURİYELİLERE SALDIRDILAR
Havanın kararmasıyla birlikte Ünaldı, Karayılan, Yavuzlar, Kocaoğlan, Saçaklı, Cengiz Topel, Perilikaya, Şenyurt, Ali Baba mahallelerinde toplanan bazıları bıçaklı, çoğunluğu sopalı 10 yada 50 kişilik gruplar, Suriyeliler aleyhine slogan atarak sokaklarda yürümeye başladı. Kitle, sokakta önlerine çıkan veya ev bulamadıkları için parklarda kalan Suriyelilere saldırdı. Olaylarda bazı Suriyeliler dövülerek bazıları ise bıçaklanarak yaralandı. Yaralanan yaklaşık 10 Suriyeli, olay yerlerine çağrılan ambulanslarla kentteki hastanelere götürülerek tedaviye alındı. Çeşitli semtlerden gelen yoğun ihbar üzerine olayın yaşandığı bölgelere zırhlı araçlar ile aralarında özel harekatcıların da bulunduğu polis ekipleri sevk edildi. Ekipler, saldırganlara "duyarlı olmaları ve evlerine dönmeleri" yönünde çağrı yaptı. Çağrıya olumsuz yanıt veren ve gruptakilerden Suriyeliler'e yönelik saldırıları kışkırttığı öne sürülen 10'u aşkın kişi gözaltına alındı.

SURİYE PLAKALI ARAÇLAR TAHRİP EDİLDİ
Bu arada küçük gruplar halinde çeşitli semtlerde saldırılarını sürdüren çoğunluğu gençlerden oluşan gruplar, yollarda park halinde kalan Suriye plakalı araçları devirip tahrip etti. Ateşe verilen bazı araçlar ise mahalle sakinlerinin müdahalesiyle söndürüldü. Yer yer devam eden olayların yaşandığı mahallelerin yanı sıra, Suriyelilerin yoğun olduğu diğer bölgeler ile kent merkezinde önlemlerini arttıran polisler, toplanmaları önlemek amacıyla zırhlı araçlarla devriye görevi yapmaya başladı.

BARINMA MERKEZİNE YERLEŞTİRİLECEKLER
Öte yandan dün gece evini boşaltmasını istediği Hıdır Çalar'ı bıçakladıktan sonra kayıplara karışan Suriyeli cinayet zanlısı aranırken, ailesinin oturduğu evden polis nezaretinde çıkarılarak bir misafirhaneye yerleştirildiği öğrenildi. Suriyeli ailenin uygun bir barınma merkezi bulunduktan sonra buraya yerleştirileceği bildirildi.

MÜLTECİ SORUNU MECLİS'E TAŞINDI
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.  Önergede yer alan maddeler şöyle:

"1- Türkiye’nin mevcut bir göçmen stratejisi var mıdır? Varsa nedir?

2- Türkiye’nin mevcut göçmenleri topluma entegre etme programı var mıdır? Veya bu anlamda bir program geliştirme planı var mıdır? Yoksa bunun hukuki gerekçesi nedir?

3- AFAD tarafından yapılan anket sonucu incelendiğinde Suriyeli mültecilerin dönmeyi düşünmediği açıkça anlaşılmış olup Türkiye’nin artık bir göçmen sorunu olduğu kabul edilerek bu konuda idari bir düzenleme yapılmış mıdır? Veya yapılması düşünülmekte midir? Düşünülmemekte ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

4- Türkiye’de Suriyeli mültecilerin ve Suriye plakalı araçların saldırıya uğraması ile toplum içerisinde oluşan güvenlik sorunu için herhangi bir önlem alınmış mıdır? Veya alınması düşünülmekte midir? Düşünülmemekte ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

5- Türkiye Cumhuriyeti Karayollarında artmakta olan Suriye plakalı araçların kaydı, takibi ve denetimi yapılmakta mıdır? Bununla ilgili herhangi bir düzenleme oluşturulmuş mudur? Veya oluşturulması düşünülüyor mudur? Düşünülmemekte ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

6- Türkiye Cumhuriyeti Karayollarında sayısı gün geçtikçe artan Suriye plakalı araçların trafik sigortası var mıdır veya yaptırılmakta mıdır? Bu araçların muayenelerinin yapılmasını ve vergilerinin ödenmesini sağlayacak bir düzenek kurulabilmiş midir? Veya kurulması düşünülmekte midir? Düşünülmemekte ise bunun hukuki gerekçesi nedir? Bahsi geçen araçlarla yapılacak kazalar sonucu çıkacak uyuşmazlıklar için nasıl bir çözüm yolu sağlanacaktır?

7- International Social Surveys Program (ISSD)’ın 2013 yılında Türkiye’yi de kapsayacak şekilde yapılan Ulusal Kimlik (National Identity) anket sonucu ve mevcut işsizlik problemi birlikte değerlendirildiğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin işsizlik probleminin nedenlerinden biri de mültecilere bir türlü işçi statüsü verilmemesi ve mültecilerin kayıt dışı çalıştırılmaları mıdır?

8- Suriyeli mültecilerin kaçak olarak çalışmalarını engellemek için herhangi bir yasal düzenleme hazırlanmış mıdır? Veya hazırlanması düşünülmekte midir? Hazırlanmadı ise bunun hukuki gerekçesi nedir?" (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Premier Lig\'de yeni sezona doğru -1

SONRAKİ HABER

Cennet bahçasından kalanlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...