12 Ağustos 2014 06:00

IŞİD saldırıları Kürtleri birleştirdi

Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Koordinatörü Welat Ay, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranının Kürdistan’da düşük olmasına karşın Selahattin Demirtaş’ın oylarının arttığını kaydetti.

Paylaş

Faruk AYYILDIZ
Diyarbakır


Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Koordinatörü Welat Ay, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranının Kürdistan’da düşük olmasına karşın Selahattin Demirtaş’ın oylarının arttığını kaydetti. Demirtaş’ın oylarının artmasının IŞİD saldırılarından bağımsız olmadığına dikkat çeken Ay, “Yaptığımız araştırmada Kürdistan’ın gündeminin seçimler değil Rojava ve IŞİD saldırıları olduğunu gördük, önemli gündem buydu ve bu gündem ulusal bir reflekse dönüştü, siyasal karşılığını da Demirtaş’ın olduğu hatta buluyor” dedi.
Welat Ay ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Kürtler açısından ne anlama geldiğini konuştuk.

1 MİLYON KÜRT OY KULLANMADI

Öncelikle seçimin katılım oranı üzerinden okunması gerektiğini ifade eden Ay, “Kürdistan’ı, Türkiye ile kıyasladığınızda katılım oranının daha düşük olduğunu görüyorsunuz, bunun çeşitli sosyoekonomik nedenleri var” dedi. Sekiz yüz bin mevsimlik tarım işçisinin göçünün söz konusu olduğunu belirten Ay, “Kürdistan’da yaklaşık bir milyon seçmenin sandığa gitmediğini söyleyebiliriz. Sandığa gitmeyen bu seçmenin yüzde 85’inin BDP’ye oy verdiğini biliyoruz” dedi. “Kürdistan’daki oy oranlarına bakıldığı zaman Demirtaş’a oy verme eğilimi gösteren kitlenin olmamasına rağmen Demirtaş’ın bu kadar fazla oy almasının farklı nedenleri var” diyen Ay şöyle devam etti: “Yerel seçimlerde bazı kentlerde sandığa gidilmemesi söz konusuydu, BDP seçmeninin bir kısmının AKP’ye kaydığını da görmüştük, o oylar Demirtaş’a geri döndü. İkinci olarak ise farklı kesimlerden HDP hattına bir yönelme söz konusu, HDP’nin çözüm sürecinde aktör olarak görülmesi de etkili olmuş görünüyor.”

KÜRDİSTAN’DAKİ ALEVİLER HDP’YE OY VERDİ

IŞİD’in Kürtlere dönük saldırılarına da değinen Ay, “Bu saldırılar bir ulusal dayanışma birliğine dönüştü. Seçimlere de etki etmiştir. Bu seçimler politikliğinin yanında ahlaki ve vicdani olarak da okunabilir” diye konuştu. “Devlet Gazze’ye gösterdiği hassasiyeti Kürtlere göstermiyor” algısının da halk arasında tartışıldığını söyleyen Ay, “Durum böyle olunca Kürtler kendi içerisinde daha birlikte hareket etmiştir” dedi. Özerklik ve Türkiye’ye açılma projesinin de karşılık bulduğunu söyleyen Ay, “HDP projesine Kürdistan içerisinde milliyetçi yaklaşanların eleştirileri söz konusuydu, Kürt sosyolojik yapısına uygun olmayan milliliğini kaybetmiş bir proje deniyordu ama seçim sonuçlarına baktığımız zaman Kürdistan’da farklı kesimlerden karşılık bulduğunu söyleyebiliriz. HDP, Kürdistan’ın kendi içerisindeki muhafazakar ve milliyetçi eleştirileri de boşa çıkarmıştır” dedi. Kürdistan’daki Alevilerin HDP’ye yöneldiğini söyleyen Ay, “CHP’nin kemik tabanı olarak görülen kesimlerin keskin tavırlarında ciddi bir kırılma olduğunu görüyoruz. Adıyaman, Erzincan, Malatya, Dersim, Bingöl gibi kentleri örnek olarak verebiliriz. CHP’deki düşüş, HDP’deki artış bunun açıklamasıdır” diye konuştu.

AKP OY KAYBETTİ

AKP’nin Kürdistan’da oy kaybettiğini söyleyen Ay, yaşanan oy kaybının çözüm süreciyle ilişkili olduğunu ifade etti. Halkın çözüm sürecinin ilerletilmesi talebinin olduğunu vurgulayan Ay, verilen oyların da bu talep doğrultusunda olduğunu dile getirdi. Demirtaş’ın oylarının artmasının IŞİD saldırılarından bağımsız olmadığının altını çizen Ay, “Yaptığımız araştırmada Kürdistan’ın gündeminin seçimler değil Rojava ve IŞİD saldırıları olduğunu gördük, önemli gündem buydu ve bu gündem ulusal bir reflekse dönüştü, siyasal karşılığını da Demirtaş’ın olduğu hatta buluyor” dedi. Demirtaş’ın yaklaşım biçiminin, insanların gündelik hayatlarına değmesinin de önemli etkisi olduğunu vurgulayan Ay, “Başbakan ile doğrudan polemik yapabilen, canlı yayınlara davet edebilen karizmatik bir lider görüntüsü vardı ve bu figürü kendisinden gördü. Demirtaş, coğrafik olarak hem Kürt kitlesini, hem de Türkiye’nin tamamına değebilen bir karakter olarak karşımızdaydı” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABER

TEMA karıştı

SONRAKİ HABER

Panzer davasında savcı beraat kararına itiraz etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa