12 Ağustos 2014 06:00

Burger King'de 'sömürü seni çağırıyor'

Sezonluk çalışan emekçilerin başlıca sorunlarından biri barınma sorunu. Kalınan odalar ya fazla kalabalık, ya rutubetli, ya kapısı bozuk, ya elektriği-suyu kesik, ya tuvaleti-banyosu yok, ya da hem depo, hem yatakhane olarak kullanılıyor. Küçücük odalarda, 10-15 kişinin aynı yerde yaşamak zorunda.

Paylaş

Gonca ER
Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Burger King’de işe başlayanlar, barınma sorunuyla karşı karşıya. Emekçiler küçük bir odada, 10-15 kişi yaşamaya çalışıyor.

Sezonluk çalışan emekçilerin başlıca sorunlarından biri barınma sorunu. Kalınan odalar ya fazla kalabalık, ya rutubetli, ya kapısı bozuk, ya elektriği-suyu kesik, ya tuvaleti-banyosu yok, ya da hem depo, hem yatakhane olarak kullanılıyor. Küçücük odalarda, 10-15 kişinin aynı yerde yaşadığı bu koşullarda solunum yolu enfeksiyonları, mantarlar, uyku problemi, sinir sistemi bozuklukları gibi hastalıklar da oluyor.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir süre önce sezonluk personel alımlarına başlayan Burger King’e G.G. (18), N.A. (18) ve M.K. (17) iş başvurusunda bulundu ve işe kabul edildiler.

BİRBİRİNDEN BETER YERLER

G.G. biriktirdiği parayla dershaneye gidecek, N.A. ise bu sene üniversiteye başlayacak. M.K. de lise son sınıf öğrencisi. İşe kabul edilmelerinin ardından barınacakları yerlere gönderildiklerini anlatan G.G, karşılaştıkları durumu şu şekilde anlatıyor: “Kalmamız için gösterilen odada, ranzanın yatağı yoktu, elektrik yoktu, duvarlar rutubetten simsiyah olmuştu.
Bizi buraya ‘yeriniz hazır’ diyerek yolladılar. Biz itiraz edince “Diğer yer merkezde” diyerek elimize anahtar verip, bizi oraya yolladılar. Burayı bulduktan sonra gördük ki, kalınan dairenin kapısı yok. Üst kata çıktık orada birisi kapıyı açtı, içeride adamın biri yerde yatıyordu. Odanın kullanılmaz halde olmasından dolayı tekrar işyerine gittik.”

Bu kez üçüncü bir yere yollandıklarını anlatan N.A. ise, “Bu yere giderken de müdür yardımcıları tarafından, “Şanslısınız, odayı fazla dağıtmayın ve gürültü yapmayın” diye uyarıldık. Temiz ve bakımlı bir oda olacağını umut ediyorduk. Ama bir depoya gönderildik. Burada diğer çalışanlar da kalıyordu. Kalacağımız depoda jeneratör ve dondurucu olarak kullanılan dolaplar vardı. Çok fazla gürültü oluyordu ve uyumak burada mümkün değildi” diyor.

GİYSİLER VALİZDEN ÇIKMADI

Odada 12 yatak olduğunu belirten M.K da, kalacakları yerlerin koğuş diye adlandırıldığını, 12 yataklı yerde vardiyalı yatış sisteminin olduğunu ifade ediyor. M.K. “Yatıyorduk. Sabah kalktığımızda vardiyası bitenler yatıyordu. Yatılan yerde yastık yoktu, çoğunda çarşaf yoktu biz isteyince de gelen çarşafların kullanılmamış olduğundan emin değildik. Odada dolap yoktu, giysiler hep valizin içindeydi” diyor.

ÖNCEKİ HABER

Arap ve Türkiyeli okuru edebiyat barıştıracak

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa