11 Ağustos 2014 11:01

'Adayların en yakınlarının malvarlıkları açıklanmalı'

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International)’nın Türkiye şubesi, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan adayların ne kadar destek aldıklarını açıkladıklarını ancak desteği “kimin verdiğini de açıklamalarının” yerinde olacağını bildirdi. Temsilcilik, “Tam şeffaflığı sağlamak için adayların en yakın akrabalarının da malvarlıklarını açıklamaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

\'Adayların en yakınlarının malvarlıkları açıklanmalı\'

Paylaş

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International)’nın Türkiye şubesi, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan adayların ne kadar destek aldıklarını açıkladıklarını ancak desteği “kimin verdiğini de açıklamalarının” yerinde olacağını bildirdi. Temsilcilik, “Tüm adaylar kişisel mal bildirimlerini kamuoyuna sundu. Bu iyi bir ilk adımdı. Şimdi tam şeffaflığı sağlamak için adayların en yakın akrabalarının da malvarlıklarını açıklamaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Şube adına Pelin Erdoğan TI’nın internet sitesinde yer alan açıklamasında, Türkiye’nin ilk plebisitini yaptığı, seçimde, Şeffaflık Örgütü Türkiye şubesinin görmekten memnuniyet duyacağı, örneğin mal bildirimi ve kampanya finansmanı gibi alanlarda şeffaflığın sağlanmasıyla ilgili kimi kanun eksiklikleri bulunmasının sürpriz olmadığı belirtildi.
Şu andaki yasaya göre adayların malvarlıklarını YSK’ya belirtmek zorunda oldukları, sadece kazananın, o da sınırı belli olmayan bir tarihte kamuoyuna açıklama yapmak zorunda bulunduğuna değinilen yazıda şu görüşler yer aldı:

* Tüm adaylar kişisel mal bildirimlerini kamuoyuna sundu. Bu iyi bir ilk adımdı. Şimdi tam şeffaflığı sağlamak için adayların en yakın akrabalarının da malvarlıklarını açıklamaları gerektiğine inanıyoruz.
* Adayların kendi ceplerinden ya da devlet yardımlarından ne kadarını harcadıkları açık değil.
* Tek tek bağışların sınırı 9.082 Türk Lirası (4.204 dolar), ama toplam kampanya harcamalarının sınırı yok.
* YSK bağış kayıtlarına erişebilirken adayların bağışların miktarını yayınlamalarını öngören bir kanun yok.
* Adayların üçüne de ne kadar destek aldıklarını açıklamalarını istedik, açıkladılar ancak desteği kimlerin verdiğini değil.” (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

IŞİD 500 Êzidi\'yi katlederek toplu mezara koymuş

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa