11 Ağustos 2014 00:11

Milliyetçi muhafazakarların cumhurbaşkanı

'Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda sonuçlandı. Bu yazıyı kaleme aldığım sıralarda sandıkların yüzde 98’ i açılmış durumdaydı. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 50'yi az farkla geçerek Türkiye Cumhuriyetinin 12.Cumhurbaşkanı oldu. ' Ali Kenanoğlu yazdı...

Paylaş

Ali KENANOĞLU

Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda sonuçlandı. Bu yazıyı kaleme aldığım sıralarda sandıkların yüzde 98’ i açılmış durumdaydı. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 50'yi az farkla geçerek Türkiye Cumhuriyetinin 12.Cumhurbaşkanı oldu. CHP+MHP ve diğer 10 partinin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu son seçimlerde aldığı oyu alamadılar ve yüzde  38'lerde kaldılar. HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş ise yüzde 9 üzerinde ve yüzde 10’un az altında oy aldı.
Seçim sonuçları aşağı yukarı beklediğim şekilde oldu. Sadece Selahattin Demirtaş’ın yüzde 10’un biraz üzerinde oy alacağını düşünüyordum burada yüzde 1’lik bir düşüklük var ki bu da seçim barajı açısından psikolojik bir sınır olup sadece yüzde 1’lik bir eksiklikle açıklanacak kadar kolay değildir. Şimdi HDP’yi önümüzdeki genel seçimler açısından zor bir karar bekliyor ki bu da genel seçimlere bağımsız parti olarak mı girileceğidir. İlerleyen zamanlarda bu konuyu tartışmaya vaktimiz olacak.
Bu seçimlerde daha önce BDP ve HDP’ye verilen oylar dışında Alevilerden yüzde 30 civarında ilave bir oyun geleceğini söylüyorduk. Bu da genelde yüzde 3-4 civarında bir oya tekebül etmektedir. Sonuçlardan gördüğümüz şu ki Aleviler beklediğimiz oranlara yakın bir oranda ama benim kişisel beklentimin altında bir oyu Selahattin Demirtaş’a verdiler. Alevi çoğunluk ilk defa HDP gibi bir partiyle tanıştılar. Yıllardır kendilerine bir öcü gibi sunulan Kürt siyasetçilere ilk defa olumlu bir çerçeveden baktılar. Alevilerin büyük çoğunluğu oy verme konusunda ikilem yaşasalar da son hamlelerle “aman Tayyip seçilmesin” havasıyla ve “Ekmeleddin İhsanoğlu, ya 3-5 puanla seçimi kaybederse ve Tayyip Erdoğan kazanırsa” baskısıyla Selahattin Demirtaş’a oy vermeseler de HDP’yi akıllarının bir kenarına yazdılar. Bu açıdan HDP önümüzdeki sürece akıllara yazılan bu seçeneği oya dönüştürmenin yollarına eğilmelidir.  
Seçimler öncesinde özellikle CHP’li Aleviler, "Tayyip Erdoğan en çok Kürtlerden oy alıyor, Tayyip Erdoğan Kürtler sayesinde kazanacak" demekteydiler. Biz ise birçok konuşmamızda “siz bırakın Kürtler’i esas Türk milliyetçilerine ve MHP’ye bakın” demiştik. Ayrıyeten ben de bir yazımda “Alevilerin kaygısı” diyerek konu ile ilgili görüşlerimi ifade etmiş ve BDP’nin belediye kazandığı illerde oyunu düşürürse bu batıdaki seçmenler açısından hayal kırıklığına ve bir çözülmeye neden olacağını yazmıştım.
Seçimler gösterdi ki Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı ve seçim kazandığı illerede Selahattin Demirtaş oyunu arttırmıştır. Diğer taraftan Tayyip Erdoğan'ın seçimi Kürtler’in değil Türk milliyetçilerinin oylarıyla kazandığı çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Örneğin Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlere göre en çok oy kaybına uğradığı iller sırasıyla; Hakkari, Şırnak, İzmir, Diyarbakır, Mardin.  Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP+MHP nin yerel seçimlerde aldığı oy oranına göre en çok oy kaybettiği iller ise; Aksaray, Sivas, Afyonkarahisar, Adıyaman, Çankırı’dır ki bu iller MHP nin oylarının yüksek olduğu illerdir.
Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması ve Cumhurbaşkanı olması Aleviler, Sosyalistler, feministler, LGBTİ bireyler; kısacası ötekiler açısından daha sıkıntılı günlerin geleceğini göstermektedir. Tayyip Erdoğan seçimler sürecinde son üç yılda kullandığı Alevi karşıtlığı üzerinden yürüttüğü siyasete devam etmiştir. Özellikle 10 ay sonra yeniden bir seçimin daha yaşanacak olması ve Ortadoğu’daki Alevi katliamları ve AKP’nin bu katliamcılara olan desteği Aleviler’in yaşamsal olarak işini daha da zorlaştırmaktadır.
Hızır yardımcımız olsun.

ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Deniz Fırat yarın uğurlanıyor

SONRAKİ HABER

10 Ekim yargılamasında 'Cumhurbaşkanına hakaret' davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa