10 Ağustos 2014 23:27

Gazeteci Deniz Fırat yarın uğurlanıyor

Gazeteci Deniz Fırat'ın cenazesi, yarın saat 10.00'da hastaneden kitlesel bir şekilde alınarak, Çaldıran'ın Hangedik (Xecîxatun) köyüne götürülerek, köy mezarlığında defnedilecek.

Paylaş

Mahmur kampı yakınlarında haber takibi yaptığı sırada IŞİD’in saldırısı sonucu yaşamını yitiren Kürt Gazeteci Deniz Fırat’ın cenazesi, yarın Van’da defnedilecek.

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırıları sırasında Mahmur da haber takibi yaparken yaşamını yitiren Kürt Gazeteci Deniz Fırat’ın cenazesi Van’da yarın defnedilecek.
Deniz Fırat’ın cenazesi gittiği her merkezde insan seli ile karşılandı. Silopi, Cizre ve Diyarbakır da on binler sloganlar eşliğinde gazeteciyi karşıladı.

CENAZE KADINLARIN OMZUNDA TAŞINDI

Diyarbakır’da Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesinde bulunan Adli Tıp Kurumuna getirilen Fırat’ın cenazesi çok sayıda kişi tarafından “Şehît namirin” sloganları eşliğinde karşılandı. Fırat’ın yaklaşık 2 saat süren otopsisinin ardından saat 03.00 sularında cenazesi kadınların omuzlarında taşınarak cenaze aracına konuldu. Fırat’ın cenazesi buradan defnedilmek üzere Van’a doğrul yola çıktı.

CENAZE YARIN

Bu  sabah saatlerinde Van’a ulaşan Fırat’ın cenazesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi morguna kaldırıldı.

Fırat’ın cenazesi, yarın sabah saat 10.00’da hastaneden kitlesel bir şekilde alınarak, doğduğu köy olan Çaldıran’ın Hangedik (Xecîxatun) köyüne götürülerek, köy mezarlığında defnedilecek.

CENAZEYE KATILIM ÇAĞRISI

Van’ın Çaldıran ilçesinde DBP İlçe Örgütü, Deniz Fırat’ın Hangedik köyünde yapılacak cenaze törenine katılım çağrısında bulundu. DBP ilçe binasında açıklama yapan DBP İlçe Başkanı Abbas Atsak, Fırat’ın cenazesinin, konvoy eşliğinde Hangedik köyüne getirileceğini belirterek, “Deniz yoldaşı son yolculuğuna uğurlamak için Kürt’üm diyen herkesi şehidine sahip çıkmaya, onların bıraktığı değere layık olmaya ve bıraktıkları mücadeleyi sahiplenmeye davet ediyoruz” dedi. Atsak, tüm Van halkını yapılacak cenaze törenine katılmaya çağırdı.

DENİZ FIRAT KİMDİR?

Deniz Fırat, Sterk TV, Med NUÇE, Ronahi, Fırat Haber Ajansı’na haber geçiyordu. 

Deniz Fırat Van doğumlu, Güney Kürdistan’a göçmek zorunda kalan bir ailenin kızıydı. Altı yedi yaşlarında geldiği  Mahmur  Kampı’nda büyüdü. Gazetecilerin olmadığı yerlerde, Kürdistan’ın değişik bölgelerinde muhabirlik yaptı. En son Mahmur’dan savaşın tüm sıcaklığı içerisinde gece gündüz haber geçiyordu. Mahmur gazetesini de bir grup gençle birlikte çıkarıyordu.

Deniz Fırat, Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin de jüri üyesiydi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan\'dan \'balkon konuşması\'

SONRAKİ HABER

Alman havayolu şirketi Lufthansa’da kabin personeli greve gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa