10 Ağustos 2014 23:10

Bilgehan Operet Sahnesini sordu: Kapatıldı mı?

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e, “Ankara’nın en seçkin kültür mekanlarından Operet Sahnesinin sanatsal organizasyonlara kapatıldığı doğru mudur?” diye sordu.

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e, “Ankara’nın en seçkin kültür mekanlarından Operet Sahnesinin sanatsal organizasyonlara kapatıldığı doğru mudur?” diye sordu.

Gazetemizin 18 Haziran’da “Sahne bakanlığa tahsis edildi” başlığıyla verdiği haber Ankara’nın tarihi konser ve müzikal etkinlik salonu Operet binasının kullanımının sınırlandırılmasını gündeme getirmişti. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Operet Sahnesinde kültürel, bilimsel, sanatsal etkinliklere kısıtlamalar getirdiklerini ve sahnenin sadece bakanlığın özel törenleri için kullanılacağını açıklamıştı.

BAKANLIĞIN TÖRENLERİ TARİHİ MEKANA ZARAR VERMEYECEK Mİ?

CHP’li Bilgehan, Kültür ve Turizm Bakanının yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Operet Sahnesi’nin, ‘Tarihi binalara zarar verememek’ gerekçesiyle sanatsal faaliyetlere kapatıldığı belirtilmektedir. 1930’da yapılan Operet Sahnesi, bugün Devlet Resim ve Heykel Müzesi olan dönemin Halkevi binası içinde hizmet vermiş, ayrıca uzun yıllar halka açık nikah dairesi olarak kullanılmıştır. Bugüne kadar çok önemli temsillere de ev sahipliği yapmıştır. Yıllardır sorun yaşanmadan kullanılan Operet Sahnesi’nin, sanatsal organizasyonlar nedeniyle tarihi dokusunun zarar gördüğüne ilişkin bilim insanları tarafından yapılmış bir çalışma var mıdır?
Bundan böyle Operet Sahnesinin bakanlıkça düzenlenecek özel törenler için kullanılacağı açıklanmıştır. Bu özel törenlerin neler olması planlanmaktadır? Bakanlığın düzenleyeceği törenler de tarihi mekana zarar vermeyecek midir?

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün sanatsal faaliyetleri için Operet Sahnesi binası yerine Ankara Büyükşehir Belediyesinin sahnesinin kullanılacağı belirtilmektedir. Bu faaliyetler için bakanlığınıza bağlı sahneler yerine Belediyenin sahnesinin kullanılma kararının gerekçesi nedir?

Gelişmiş ülkelerde tarihi kültür mekanları zaman zaman restorasyondan geçirilerek halka açık tutulmaktadır. Örneğin, Londra’da bulunan Kraliyet Opera Evi 1732’de Paris’te bulunan Châtelet Tiyatrosu, 1862’de yapılmıştır. Her iki bina da bugüne kadar çeşitli tarihlerde restorasyonlardan geçirilmiştir. Bunlar ve birçok benzeri örnekler ortadayken, Türkiye’de tarihi bir sahnenin sanatsal faaliyetlere kapatılıyor olması neyle açıklanmaktadır?” (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Almanya’da katliam protesto edildi

SONRAKİ HABER

HDP’li Mahmut Toğrul: Türkiye IŞİD’lilerin sorumluluğunu alacak pozisyonda değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa