10 Ağustos 2014 21:11

Haluk Koç: Kaybeden temiz, dürüst siyaset özlemidir

CHP Sözcüsü Haluk Koç cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarıyla ilgili parti genel merkezinde açıklamalarda bulundu.

Paylaş

CHP Sözcüsü Haluk Koç cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarıyla ilgili parti genel merkezinde açıklamalarda bulundu.

Koç'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"İlk kez halkın doğrudan cumhurbaşkanı seçmesiyle ilgili seçim işlemini bugün tamamlamış bulunuyoruz. Adaylardan birisi yüzde 51 küsur oy alarak ilk turda cumhurbaşkanı seçildiği gayri resmi sonuçlara göre belirlenmiştir.

Ülkemizin geleceğine sahip çıkmak için yaşanan tüm yanlışlıklara yolsuzluklara dur diyebilmek için sandıklara koşan tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince büyük bir erdemlik örneği göstererek oy veren vermeyen herksin sevgisini kazanan halkımızın ortak adayı olarak ortaya konulan sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'na teşekkür ediyoruz.

Seçim süresince ortak aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na tüm olanaklarını ekonomik zorluklar içerisinde seferber eden CHP örgütlerine parti üyelerine ve bu sürece destek veren diğer siyasi partilerin genel başkanlarına ve üyelerine de partili olmayan yurttaşlarına da teşekkür ediyoruz.

Bir teşekkür de sayın Demirtaş'a. Demirtaş'a da gerginlik yaratma gayretlerine rağmen bu süreçte ortaya koyduğu üslubundan dolayı ayrıca teşekkür etmeyi de CHP adına bir borç kabul ediyoruz.

Buradan tabii ki bu işin seçim sonuçlarına dönük siyasi değerlendirmeler yapılacaktır. Ama açık ve net bir şekilde belirtmek istediğim bazı hususlar var. Bu seçimlerin kaybedeni İhsanoğlu ve Demirtaş değildir. Asıl kaybedeni temiz ve dürüst siyaset özlemi ve gerçek bir demokrasi arayışı olmuştur. Seçim süresince bu gece sonuçlar üzerinde konuşuyoruz ama... Tek yanlı propaganda altında dini ve mezhepsel her türlü ayrıştırıcı nefret dili meydanlarda bir aday tarafından kullanılmıştır.

Halkın adaylara eşit mesafede ulaşılabilmesi engellenmiştir. Yetki ve gücünü anayasadan alan değil kendi keyfi rejimini zorla kabul ettirmeye çalışan baskıcı bir anlayışla karşı karşıyayız. Üç aday eşit koşullarda yarışmadı. Bir tarafta kendi olanakları ve halkın katkılarıyla seçim çalışmalarını yürütmeye çalışan Sayın İhsanoğlu ve Sayın Demirtaş diğer tarafta devlet makinesini arkasına almış, devletin tüm olanakları kendisine seferber edilmiş bir aday Erdoğan. Erdoğan bu süreçte ülke hazinesini kendisi için açıkça kullanmıştır.

Bu seçim birbirine tamamen zıt 2 farklı düşünce arasında geçmiştir. Bir tarafta her türlü kanunsuzluğu yönetim anlayışı haline getirmiş Erdoğan diğer tarafta bundan vazgeçmeyeceğini her zaman ifade eden İhsanoğlu. Bir tarafta ülkesini kamplara ayırarak bundan siyasi kazanç elde etmeye çalışan bir kişi diğer tarafta halkın ülkenin geleceğini önceleyen İhsanoğlu..." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

HES için savaş hukuku uygulamasını yargı erteledi

SONRAKİ HABER

Müze giriş ücretlerine zam yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa