10 Ağustos 2014 06:00

Yeni yaşam için sandığa

Seçim sandığı ilk kez Köşk için kuruluyor. Türkiye, 12. cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gidiyor. Birçok ilkin yaşanacağı seçim yarışının ilk turu, bugün yapılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın Köşk yarışında 52 milyon 894 bin 115 seçmen, 165 bin 108 sandıkta oy kullanacak.

Paylaş

Seçim sandığı ilk kez Köşk için kuruluyor. Türkiye, 12. cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gidiyor. Birçok ilkin yaşanacağı seçim yarışının ilk turu, bugün yapılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın Köşk yarışında 52 milyon 894 bin 115 seçmen, 165 bin 108 sandıkta oy kullanacak.
“Evet” mührünün basılacağı oy pusulasında Erdoğan birinci, Demirtaş ikinci, İhsanoğlu ise üçüncü sırada yer alacak. 12. cumhurbaşkanının seçileceği seçimlerin oy pusulasında ilk kez adayların resimleri de yer alacak. Yurtdışında kullanılan oylardan Türkiye’ye getirilen mühürlü çuvallar ATO Congresium’da bekletilecek. Yurt dışındaki vatandaşların kullandığı ve uçaklarla Ankara’ya getirilen oylar, Türkiye’deki seçimlerin tamamlanarak sandıkların kapatılarak, tutanakların tutulmasının ardından sayılmaya başlanacak.
İlk kez cumhurbaşkanını seçecek olan vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve seçmen bilgi kağıtları ile oylarını kullanabilecek.

OY VERME İŞLEMİ TÜM İLLERDE AYNI

Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye genelinde oy verme işlemi 08.00’de başlayacak. 81 ilde sandıkların kapanma saati ise 17.00 olacak. Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy kullanacak. Sandık alanına, sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek. Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve müşahitler, rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret üzerinde bulunduramayacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri, oy verme günü göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olup olmadığını kontrol edecekler.
Sandık alanındaki düzenin sorumluluğu ise sandık kurulu başkanının sorumluluğunda olacak. Sandık Kurulu Başkanı, seçim güvenliğini tehlikeye atanları veya seçim düzenini bozmaya çalışanları öncelikle uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışarı çıkartabilecek ve durumu güvenlik görevlilerine bildirecek. Sandık kurulu başkanının çağırdığı güvenlik kuvvetleri ile dışında resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecekler. Oy verme işlemi sırasında hamileler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.
Oy verme günü saat 18.00 ila 21.00 arasında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak, YSK gerek görülmesi halinde, saat 21.00’den önce de yayınlar serbest bırakılabilecek.
Yasaklar, 10 Ağustos tarihinde cumhurbaşkanı adaylarının yeterli oyu alamayarak ikinci tura kalması halinde 24 Ağustosta uygulanacak. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

\'Dünyanın gözü önünde başımız kesildi\'

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa