09 Ağustos 2014 15:02

'Hükümet kararını gözden geçirsin, yoksa İstanbul'u özgürleştiririz!'

IŞİD, Fırat Nehri üzerinde yaşanan su sıkıntısı nedeniyle AKP'ye seslenerek, "Allah'a mürted hükümet kararlarını gözden geçirsin. Eğer gözden geçirmezse İstanbul'u özgürleştirerek biz gözden geçireceğiz. Eğer onlar barajı açmazlarsa, biz onu İstanbul'dan açarız" diye açıkça tehdit etti.

Paylaş

AKP hükümeti, IŞİD'e karşı atmadığı adımları, "49 vatandaşımız ellerinde" gerekçesiyle açıklarken örgütten tehditler gelmeye devam ediyor.

Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) destek verdiği iddiasıyla sıklıkla eleştirilerin odağı haline gelen AKP hükümetine söz konusu örgütten açık tehdit geldi. Suriye'nin Fırat Nehri kıyısındaki Rakka kentini kontrolü altında tutan IŞİD'in, Vice News sitesinde yayınlanan ve Rakka'da çekilen 5 bölümlük "Cihad için Çocuk Yetiştirmek" adlı belgeselin ikinci bölümünde, IŞİD üyeleri Türkiye'ye bazı mesajlar veriyor.

Belgeselin bugün yayımlanan ikinci bölümünde bir IŞİD militanı Türkiye'yi açıktan tehdit ediyor ve videonun 3. dakikasından sonra Türkiye'yi ilgilendiren diyalog başlıyor.

Fırat nehri üzerindeki Atatürk Barajı'nda su tutulması nedeniyle su sıkıntısı yaşayan, IŞİD doğrudan AKP hükümetine seslenerek: "Allah'a mürted (dinden dönmüş) hükümet kararlarını gözden geçirsin diye dua ediyorum. Eğer gözden geçirmezse İstanbul'u özgürleştirerek biz gözden geçireceğiz" diyerek tehditler savuruyor. IŞİD üyesi, kameramanın "Bu bir tehdit mi" sorusuna "Evet açık bir tehdit" diye yanıt veriyor ve devam ediyor "İnşallah, eğer onlar barajı açmazlarsa, biz onu İstanbul'dan açarız!" IŞİD üyeleri belgeselin ilk bölümünde de ABD'ye "İnsansız hava araçları değil, askerlerinizi gönderin. Onları tıpkı Irak'ta olduğu gibi aşağılayacağız. Biz Beyaz Saray'a da bayrağımızı dikeceğiz." diyor.

Yayımlanan videoda, IŞİD üyeleri kimi yerlerde kutlamalar yaparken, Avrupa'nın farklı ülkelerinden getirilen 9 ile 14 yaşları arasında onlarca çocuk sözde "eğitim" amaçlı rehin tutuluyor. Belçika'dan getirilen 9 yaşındaki ve Abdullah al-Belgian diye kodlandırılan çocuk konuşturulurken, çocuk zar zor tek kelimelik cevaplar verirken yüzündeki endişe ise açıkça okunabiliyor. Öte yandan, "Halifelik Kutlaması" olarak adlandırılan bir etkinlikte, konuşma standının bulunduğu noktada United Nations High Commissioner for Refugees - UNCHR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) yazılı devasa bir pankartın olması dikkat çekti. BM'ye ait bu çadırın IŞİD'in karargah merkezi olarak bilinen Rakka'da olması akıllarda soru işareti bıraktı. Ayrıca, IŞİD üyeleri tarafından kullanılan sivil araçların neredeyse tamamının plakalarının sökülmesi de dikkat çekiyor.

KESİK BAŞLAR SERGİLENİYOR

Örgüt üyelerinin kimi rehinelerin başına silah dayadığı da görülürken, IŞİD üyeleri ellerinde tuttukları kimi rehinleri de gösteriyor. Başları kesilmiş birkaç insanın çarpıcı görüntüleri ise, IŞİD barbarlığının derecesini gözler önüne seriyor. IŞİD canileri tarafından kesilen başlar, şehirde bir yol kenarında bulunan bariyer direklerinde adeta sergileniyor. Rakka şehir merkezi ve şehrin birçok noktasının da gösterildiği 11 dakikalık 2. bölümde onlarca çocuk görülürken, tüm video boyunca tek bir kadının bile olmaması dikkat çekti. IŞİD'in kaçırdığı binlerce kadını nerede tuttuğu ise merak ediliyor. Bir başka üye ise kadın ve çocukları hedef alarak: "Biz sizleri istila edeceğiz. Tüm kadınlarınızı yakalayacağız. Çocuklarınızı yetim bırakacağız" diyor. Ardından hep birlikte tekbir getirilip devam ediyor: "Sizlere söz veriyorum kardeşlerim. Size vaad ettiğim gibi zevk içinde yaşayacaksınız." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Açık Hava’da ücretsiz tiyatro

SONRAKİ HABER

Hasankeyf’teki tarihi mağara betona gömüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa