09 Ağustos 2014 13:44

Cumartesi Anneleri Şengal'e dikkat çekti

Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve adalet taleplerini haykırmak üzere her hafta Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen Cumartersi Anneleri, eylemlerinin 489'uncu haftasında yine meydandaki yerlerini aldı.

Paylaş

Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve adalet taleplerini haykırmak üzere her hafta Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen Cumartersi Anneleri, eylemlerinin 489'uncu haftasında yine meydandaki yerlerini aldı. Her hafta olduğu gibi bu hafta da yine açtıkları "Kayıplar belli, failler nerede" pankartı ile adalet arayışlarını ortaya koyan anneler, ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı.

Bu haftaki eylemde ilk sözü 19 Ekim 1995'te gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun aldı. Şengal ve Rojava'ya dönük devam eden IŞİD katliamlarına dikkat çeken Tosun, bu katliamların devletin Kürdistan'da 1990'lı yıllarda Kürt halkına yönelik baskı ve inkar politikalarını hatırlattığını söyledi. Dünya kamuoyunun Şengal ve Rojava katliamları karşısında sağır ve dilsiz kaldığına da işaret eden Tosun, "Kimse bu katillere 'dur' demiyor. Şengal'de, Rojava'da kadınlar, çocuklar, gençler katlediliyor. İnsanlık yok mu, neden dünya bu olanları seyrediyor" diye sorarak, tepki gösterdi.

21 Şubat 1995'te gözaltında kaybedilen Hasan Ocak'ın kardeşi Ali Ocak da Ortadoğu'da yaşanan katliamlara değindi. Ocak, egemenlerin Ortadoğu'da yaşanan vahşete çanak tuttuklarını vurgulayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti'nin Filistin saldırıları karşısında, İsrail ile devam eden stratejik ortaklığın tüm gerçekliği gözler önüne serdiğini söyledi. Ocak, IŞİD'in Ortadoğu'daki saldırılarını "reaksiyon" olarak nitelendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun sözlerini de hatırlatarak, "AKP Hükümeti ve Başbakan, IŞİD saldırılarını meşrulaştırıyor, müsamaha gösteriyor. Hükümetin bu tutumunu kınıyor, protesto ediyorum" dedi.

Kayıp yakınlarının konuşmalarının ardından bu haftanın basın açıklamasını ise Cumartesi İnsanlarından Ebru Kaya okudu. Kaya, 11 Ağustos 1996'da işleri nedeniyle Silvan'dan Diyarbakır'a gitmek üzere yola çıkan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan Hasan Saçaklıdır ile Hüseyin Saçaklıdır kardeşlerin akıbetleri sordu.

1990'larda Silvan ilçesinin Hizbullah ve JİTEM'in ana karargahı durumunda olduğunu söyleyen Kaya, kaybedildiğinde Silvan'da Refah Partisi belediye meclis üyesi olan Hüseyin Saçaklıdır'ın Hizbullah ve partisiyle itilafa düştüğünü ve iki kardeşin bu süreçte kaybedildiklerini ifade etti. Saçaklıdır ailesinin kayıplarının bulunması için yıllarca bir çok resmi kuruma başvurduğunu ancak hiçbir sonuç alamadıklarını aktaran Kaya, "AKP Hükümeti ve Başbakan Erdoğan'a sesleniyoruz. Hasan-Hüseyin Saçaklıdır'ın 18 yıldır gizlenen akıbetinin 12 yılı, sizin iktidarınızda geçti. Yarın cumhurbaşkanlığı seçimleri var, topluma sesleniyoruz, haksızlığı, hukuksuzluğu desteklemeyin. Seçme gücünü adaletten, insan haklarından yana kullanın" ifadelerini kullandı. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Süper Lig\'de ilk hafta programı açıklandı

SONRAKİ HABER

El Salvadorlu göçmen baba ve kızın fotoğrafı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa