09 Ağustos 2014 12:16

Tatile seçim molası

Tatil bölgelerinde, pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi oy kullanma telaşı başladı. Bazı tatilciler seçime saatler kala ikamet ettikleri şehirlere dönmeye başlarken bazıları ise tatillerini bölemeyeceklerini söyledi.

Tatile seçim molası
Paylaş

Ergün TOS / Görkem ÇANCI / Nilüfer KANDIRMIŞ

Tatil bölgelerinde, pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi oy kullanma telaşı başladı. Bazı tatilciler seçime saatler kala ikamet ettikleri şehirlere dönmeye başlarken bazıları ise tatillerini bölemeyeceklerini söyledi.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde tatilini geçiren kimi vatandaşlar tatil planlarını seçim tarihine göre yaptıklarını belirtirken, kimileri tatillerini yarıda kesip evlerine dönüyor. Otobüs ve uçak bileti bulmakta zorlanan tatilcilerin bir kısmı bavullarını toplayarak dün akşam ilçeden ayrıldı. Tatili son gününe kadar değerlendirmek isteyenler ise dönüşlerini oy kullanma işleminin biteceği pazar günü saat 17.00'ye göre ayarladı.

OTELLER YÜZDE 30 ORANINDA BOŞALDI

Geri dönüşten Fethiye'deki otellerin kısmen etkilendiğini anlatan Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mümtaz Kökten, cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle ilçedeki otellerde yerli tatilci sayısının yüzde 30 oranında düştüğünü söyledi. Tatil merkezi Ölüdeniz'deki otellerde yabancı turistlerin yoğunlukta olduğunu, bu yüzden bölgenin seçimden doğrudan etkilenmeyeceğini aktaran Kökten, Fethiye merkez, Ovacık ve Çalış bölgesindeki otellerin ise müşteri kaybettiğini kaydetti.

Fethiye Uygulama Oteli resepsiyon görevlisi İbrahim Kara ise tatilcilerin çoğunluğunun seçimde oy kullanmak için otelden ayrıldığını söyledi.

'OY KULLANMAK İÇİN DÖNÜYORUZ'

Tatilcilerden Ayşen Candaş ise tatili yarıda kestiklerini, oy kullanmanın vatandaşlık görevi olduğunu söyledi. Kalabalık bir arkadaş grubuyla Bursa'dan tatil için geldiklerini anlatan Candaş, "Çok keyifli bir hafta geçirdik. Oy kullanmak için geri dönüyoruz. Herkesin sandığa gitmesini bekliyoruz" dedi.

'SANKİ FETHİYE BOŞALIYOR'

Otobüs firması yetkilisi Mahsun Artun ise son 1 haftadır tüm otobüslerin ilçeden dolu ayrıldığını söyledi. Tatilcilerin planlarını seçime göre yaptığını dile getiren Artun, "Fethiye sanki boşalıyor. Yerli tatilciler oy için dönüyor" dedi.

PLAJDAN OY VERMEYE GİDENLER ÇOĞUNLUKTA

İstanbul'dan tatil için geldiğini anlatan Ayşegül Erten de seçimde oy kullanmak için pazar günü geri döneceğini dile getirdi. Pazar günü öğle saatlerinde İstanbul'da olacak şekilde dönüş planı yaptığını anlatan Erten, cumhurbaşkanlığı seçimi olmasaydı daha uzun kalacaklarını vurguladı.

İstanbul'dan tatile gelen Bahadır Yılmaz da cumhurbaşkanlığı seçimi için tatilini yarıda keserek dönüşe geçtiklerini vurguladı. Ölüdeniz'de güzel bir tatil geçirdiğini dile getiren Yılmaz, tüm seçmenlerin sandık başına giderek oy kullanmasını istedi. 10 gündür Fethiye'de tatil yaptığını belirten Taha Karcı da cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle tatilini yarıda kestiğini aktardı.

'TATİLİMİ BÖLEMEM'


Ölüdeniz'de tatil yapan Selahattin Baysak ise oy kullanmak için tatilini bölmeyeceğini söyledi. Bütün yıl çalıştığını ve 1 hafta tatil için Fethiye'ye geldiğini kaydeden Baysak, plajdaki tatilcilerin yüzde 80'inin seçimde oy kullanmayacağını öne sürdü. Plajda denize giren tatilcilerden Uğur Yurdakul da tatilde olduğu için oy kullanmayacağını dile getirdi.

OTOGARDA DÖNÜŞ YOĞUNLUĞU

Seçime sayılı saatler kala Fethiye Otogarı'nda da tatilcilerin dönüş yoğunluğu yaşandı. Seçimde oy kullanmak için otobüs yolculuğunu tercih edenler bilet bulmakta zorlanırken Fethiye'den ayrılan otobüslerde doluluk yüzde 100'e ulaştı.

İkametgah adresi İstanbul'da olan üniversite öğrencisi Şule Yılmaz ise "Ailemin yanında tatilimi geçiriyordum. Ancak seçim dolayısıyla oy kullanmak için İstanbul'a gidiyorum. Seçimin yaz tatiline denk gelmesi doğru değil. Maddi külfeti de var. Ancak yine de gidip oyumu kullanacağım" diye konuştu.

'BOY VERME, OY VER'

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Antalya'nın Alanya İlçesi'nde tatil yapanlarda oy kullanma telaşı başladı. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri sahillerde 'Boy verme, oy ver' sloganıyla tatilcilere sandık başına gitmeleri çağrısında bulunuyor. Yetkililerin adres değişikliği yapan seçmenlerin tatil bölgelerinde bir sorun yaşamadan oy kullanabileceğini duyurmasına rağmen durumdan habersiz olan tatilciler, tatilini yarıda bırakıp yaşadıkları şehirlere geri dönüyor. Alanya'ya 3 gün önce Ankara'dan tatile gelen Şinasi Torun, oy kullanmak için pazar günü geri döneceğini söyledi. Torun, Alanya'da oy kullanabileceğini bilmediğini belirtti. Alanya'ya 4 gün önce geldiğini anlatan Ünal Gerçek ise oy kullanmak için memleketi Sivas'a döneceğini dile getirdi.

30 Mart seçimlerinde 182 bin 245 seçmenin oy kullandığı Alanya'da, cumhurbaşkanlığı seçiminde 185 bin 202 seçmen sandık başına gidecek.

TATİLE SEÇİM MOLASI

Seçim öncesinde Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde tatilini yapan yerli turistler oyuna sahip çıktı. Bodrum'a çeşitli illerden tatile gelenler, 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 1'inci Tur'u için tatillerine ara vereceklerini açıkladı. Birçok tatilci, tatil planlarını seçim tarihine göre ayarladıklarını belirtti. Tatillerini yazlıklarında geçirilenlerin büyük bölümü ise daha önceden nüfus müdürlüklerine başvurup bulundukları yerde oy kullanacaklarını bildirdi.

Tatil için İstanbul'dan eşi 20 yaşındaki Güzin Çelikli ile Bodrum'a gelen aynı yaştaki emlakçı 20 yaşındaki Selim Çelikli, "Tatilimizi Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünerek programladık. Vatandaşlık görevimizi yapmak için geri döneceğiz. Seçim sonrasında tekrar tatile çıkacağız" dedi. Tıbbi malzeme tanıtım temsilcisi 44 yaşındaki Murat Bacınoğlu, 10 gün önce tatile geldiğini belirterek, "Çok önemli bir seçim olduğunu düşünüyorum. Yarın oy kullanmak için İstanbul'a döneceğim. 1 haftalık daha iznim var, onu da seçimden sonra kullanacağım. Sosyal medyada insanlar oy kullanma ile ilgili çok fazla yorum yapıyor. İnsanların geyik yapmayı bırakmalarını ve oy kullanmalarını istiyorum. Çünkü ülkemiz ve geleceğimiz açısından çok önemli bir seçim" dedi.

Tıbbı malzeme tanıtım temsilcisi olarak çalışan evli ve bir çocuk annesi 44 yaşındaki Funda Köknel ise "İstanbul'dan Bodrum'a tatile geldik. Tatil planımızı da ona göre yapmıştık. Bugün son günümüz yarın sabah İstanbul'a dönüp, Pazar günü sandığa gidip, oyumuzu kullanacağız" dedi.

Öte yandan, Bodrum'da 30 Mart seçimlerinde 104 bin 362 seçmen bulunurken bu sayının 10 Ağustos'ta 11 bin 666 kişi artarak 116 bin 128'e yükseldiği bildirildi. (Muğla-Antalya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trafolara kedi girecek mi?

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Ayhan Barut: Adana Havaalanı kapatılmamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa