09 Ağustos 2014 10:07

Tıl Koçer'de halkların ortak geleceği inşa ediliyor

YPG'nin Rabia ile Tıl Koçer arasındaki sınırı kaldırması ile Arapların da akrabalarına kavuşması sağlanıyor. Tıl Koçer'de Araplar süren çatışmalar nedeni ile kendi öz savunmalarını geliştirirken, Süryani Asayiş gücü Sotoro ise bölgenin güvenliğini sağlıyor.

Paylaş

İsmail ESKİN

IŞİD'in Şengal'de Êzidîlere yönelik saldırılarının ardından halkın güvenli bir şekilde Cizirê kantonuna getirilmesi için YPG ve YPJ güçlerinin yoğun çabaları sürüyor. Savunma güçlerinin açtığı güvenlik koridorundan getirilmeye çalışılan Êzidîler, Tıl Koçer üzerinden Cizirê kantonuna geçirilirken, hemen yanında bulunan Rabia'da ise yoğun çatışmaların ardından YPG ve YPJ güçlerinin müdahaleleri devam ediyor.

Rabia'da IŞİD'e karşı YPG saflarında yerlerini alan Tıl Koçerli Araplar da bölgeyi IŞİD'den tamamen temizlemek için mevzilerde yerlerini aldı. Arap halkının yoğun olduğu Tıl Koçer'den IŞİD'in saldırılarını önlemeye çalışan Araplar, YPG öncülüğündeki örgütlülükleri ile halkların ortak geleceğini inşa ediyor.

YPG saflarında mevzilere geçen Arap halkının, Tıl Koçer'deki evlerini ise yine Arap milisler ve Asayiş güçleri koruyor. IŞİD'in Tıl Koçer'e sızma ihtimaline karşı ellerine silahlarını alan sivil Araplar, Tıl Koçer'de mahallelerde öz savunmalarını sağlıyor. Tıl Koçer'e IŞİD'in giremeyeceğinin altını çizen Arap halkı, cephelerde savaşan YPG'lilere yardımlarda bulunduklarını ve mahallelerinin güvenliği için silahlandıklarını belirtiyor.

Mevzilerde savaşan YPG ve YPJ güçleri için seferberlik halini alan Tıl Koçer'li Araplar, sadece öz savunma değil, savaşçılar için yemek ve su ihtiyacı da sağlıyor. Yakıcı sıcaklar altında savaşan savaşçıları için buz kalıplarını mevzilere taşıyan Tıl Koçer halkı, diğer taraftan Şengal'den gelen Êzidîleri karşılıyor. YPG güçlerinin açtığı koridordan gelen Êzidî halkı için büyük araçlar bölgede bekletilirken, YPG'nin güvenli bir şekilde getirdiği Êzidîler için su ve yemek ihtiyacı da ilk olarak burada sağlanıyor.

SINIRLAR KALKTI

Ellerindeki silahlar ile gece gündüz mahallelerde nöbet tutan Araplar, YPG ve YPJ güçlerinin Rabia'dan IŞİD'i çıkarmasını ve orada bulunan akrabaları ile buluşmayı bekliyor. Rabia ve Tıl Koçer'de birkaç yüz metre ötedeki akrabaları ile aralarına kurulan sınırlar nedeni ile buluşamayan Arap halkı sınırları anlamsızlaştıran YPG ve YPJ güçleri sayesinde akrabaları ile buluşacakları günü iple çekiyor. Rabia ile Tıl Koçer arasında bulunan sınırı kaldıran YPG güçlerinin Rabia'yı IŞİD'den tamamen temizlemesi ile Arap halkı yüzyıldan bu yana aralarında sınır bulunan akrabaları ile sınırsız bir şekilde yaşayacak.

ESKİ 'KÖLELER' ARTIK YPG SAVAŞÇISI

YPG'nin bölgeyi özgürleştirmesi ile Tıl Koçer ve Rabia'da Arap kültüründe halen yaşatılan "kölelik" de yıkılıyor. Arap aşiret liderlerinin emrinde bulunan ve "köle" olarak görülen bireyler, YPG saflarına katılarak özgür bir yaşama ilk adımı atıyor.

YPG'nin Rabia hamlesinin başarısı biraz da Tıl Koçer'deki yaşam ile kendisini gösteriyor. Arap halkının öz savunmasını geliştirdiği bölgede yine YPG öncülüğünde örgütlenen Sotoro yani Süryani asayiş güçleri de, Tıl Koçer ve çevresinin güvenliğini sağlıyor. Sotorolar, bölgeye sık sık yapılmak istenen bombalı araç ile saldırıları önlerken, Arap halkının güvenliği için nöbet tutuyor. Tıl Koçer ve çevresinde Kürtler, Araplar, Süryaniler ve Hıristiyanlar birlikte bir yaşamı, ortak düşmanı olan IŞİD'e karşı verdikleri mücadele ile pekiştirerek Ortadoğu'ya önemli bir mesaj veriyor. (Tıl Koçer/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HPG, Maxmur\'a takviye güç gönderdi

SONRAKİ HABER

Urfa'da işçileri taşıyan kamyonet devrildi: 6 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa