09 Ağustos 2014 06:00

‘40 yıllık CHP’liyim oyum Demirtaş'a

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir gün kala işçiler arasında da Selahattin Demirtaş’a ayrı bir ilgi olduğunu söylenebilir. 40 yıllık CHP üyesi olan bir işçi, oyunu Demirtaş’a vereceğini kaydederken; Alevi bir işçi de Demirtaş’ın söylemlerini kendisine yakın bulduğunu ifade etti.

Paylaş

Erkan SARIOĞLU
İstanbul


Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir gün kala işçiler arasında da Selahattin Demirtaş’a ayrı bir ilgi olduğunu söylenebilir. 40 yıllık CHP üyesi olan bir işçi, oyunu Demirtaş’a vereceğini kaydederken; Alevi bir işçi de Demirtaş’ın söylemlerini kendisine yakın bulduğunu ifade etti. Hatta Mercedes fabrikasında çalışan bir işçi, fabrikalarında AKP’ye oy verenlerin dahi Selahattin Demirtaş’ın söylemlerini sempatik bulduklarına dikkat çekti. Bazı AKP’li işçiler de “Tayyip Erdoğan’ın tek rakibi Demirtaş olabilir” diyor. Çok farklı gelenek ve siyasi tercihe sahip işçiler, oy vermese bile Demirtaş’a sempati duyduklarını belirtiyor.

‘CHP ADAYLARI BİZE SORMAK YERİNE ÜSTEN BELİRLİYOR’

İlk olarak cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili görüşlerini almak üzere Kıraç’ta bulunan Ordulular Derneğine uğruyoruz. Derneğin emektarı Kemal Cengiz’e seçimle ilgili görüşlerini soruyoruz. Cengiz, kendisinin 40 yıllık CHP’li olduğunu ancak bu seçimlerde oyunu Selahattin Demirtaş’a vereceğini söylüyor. “Nasıl oldu da 40 yıldır CHP’ye oy veren bir kişi, oyunu başka bir siyasi partinin adayına veriyor?”  Bizde merak uyandıran bu soruyu kendisine soruyoruz. Cengiz, “CHP senelerdir seçimlerde adayları bizlere sormak yerine, üstten belirliyor. Adaylarla ilgili hiç fikrimiz alınmıyor. Yani adaylar bize dayatılıyor. Ben bize dair hiçbir söylemi olmayan CHP adayına oy vermeyeceğim” diyor.

‘KENDİSİNİ ARKADAŞIM KADAR YAKIN HİSSEDİYORUM’

Metal işçisi Eren Atasoy seçimlerde alternatif adayı Selahattin Demirtaş olarak gördüğünü söylüyor. Atasoy Demirtaş’ın söylemlerinin insancıl ve daha halktan yana olduğunu ifade ediyor. Kendisinin Alevi olduğunu, kimliğinden dolayı Demirtaş’ı kendisine daha yakın hissettiğini ifade ediyor. Demirtaş’ın söylemlerinin emekten, işçiden yana olduğunu söyleyen Atasoy, Demirtaş’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle sendikal haklarda iyileşmenin olacağını, işçilerin yaşadığı sorunlara daha duyarlı olunacağını belirtiyor. Atasoy, “Selahattin Demirtaş’ı mahallemizde bir komşumuz, bir akrabamız, evimizde oturan karşılıklı konuşup yaşadığımız, sorunları tartıştığımız bir arkadaş kadar yakın görüyorum” diyor. Demirtaş’ın cumhurbaşkanı olmasıyla taşeron sistemin kaldırılacağını söyleyen Atasoy, diğer cumhurbaşkanı adaylarının işçilere, emekçilere dair hiçbir söylemi olmadığından dolayı oy vermeyeceğini ifade ediyor.

TAYYİP’İN TEK RAKİBİ DEMİRTAŞ OLABİLİR

İşten atılma kaygısıyla ismini veremeyen Mercedes fabrikasında çalışan bir işçi, Selahattin Demirtaş’ın söylemlerinin çok iyi olduğunu ancak yaratılan algıdan dolayı kazanmasının zor olduğunu söylüyor. Mercedes işçisi şöyle devam ediyor: “Televizyonlarda gazetelerde seçimi kesin Tayyip Erdoğan’ın kazanacağını, tek rakip olarak da Ekmeleddin İhsanoğlu’nun olduğu söylenip duruyor ve seçmenler bu yönlü yönlendiriliyorlar. Ama ikisinin de biz işçilere dair tek bir söylemini duymadım. İşçi hakları ve mücadeleleri ile ilgili söylemi yalnızca Selahattin Demirtaş söylüyor. Çalıştığım fabrikada da zaman zaman cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tartışmalar yaşıyoruz. Tartıştığımız bazı arkadaşlar, geçmişte AKP’ye oy veren arkadaşlarım.  Onlar bile tartışmalarda adaylardan Selahattin Demirtaş’ın doğruları söylediğini, Tayyip Erdoğan’ın tek rakibi olabileceğini söylüyorlar.”

ÖNCEKİ HABER

Avrupa basınında İsrail tartışmaları

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa