09 Ağustos 2014 06:00

Konutlar bitmeden ödeme emri geldi

Ankara’nın Bala ilçesinde 7 yıl önceki depremde depremzedelere TOKİ tarafından yaptırılan ancak müteahhidin işi tamamlamadan kaçması sonucu, borcundan dolayı elektrik ve suyu olmayan afet konutlarında hâlâ oturamayan depremzedelere ödeme emri gönderildi.

Paylaş

Birol KARAKILIÇ

Ankara’nın Bala ilçesinde 7 yıl önceki depremde depremzedelere TOKİ tarafından yaptırılan ancak müteahhidin işi tamamlamadan kaçması sonucu, borcundan dolayı elektrik ve suyu olmayan afet konutlarında hâlâ oturamayan depremzedelere ödeme emri gönderildi. 7 yıldır konut sorunu çözülemeyen depremzedeler, konut bedelinin belirlenmesi işleminin iptali davası açtılar.
Ankara’ya 60 kilometre mesafede 20 ve 27 Aralık 2007 tarihinde meydana gelen depremlerin ardından, depremzedelerin sorunları aradan geçen 7 yıla rağmen giderilemedi. Bala merkez, belde ve köylerinde 2 bin 293 binada hasar belirlenmiş, bu konutlardan 958’ine ‘oturulamaz’ raporu verilmişti. TOKİ, 4 yılda tamamladığı 726 konuttan 520’sinin Aralık 2011’de hak sahiplerine teslimini yaptı. Konut teslimi öncesi kaçan müteahhidin elektrik ve su borçlarından dolayı afetzedeler, 3 yıl önce teslim edilen deprem konutlarına hâlâ elektrik ve su bağlatamıyorlar.
Depremzedeler, Aralık 2011 de teslim edilen TOKİ afet evlerinin elektrik, su, çevre düzenlemesi ve onlarca eksiği olduğu için afet evlerine taşınamadıkları belirterek, tepki gösterdi.
Afetzedelerden Nedim Ayaz, “TOKİ’nin teslim ettiği evlerde kömürlük ve hayvanlarımız için ahır dahi yok” dedi.
Bala merkezde yaptırılan 24 adet afet konutunun inşa edildiği arsanın kamulaştırma davası da 7 yıldır devam ediyor. Avukat Sadi Olcay, depremzedelerin ilçe merkezinde ve köylerdeki afet konutları için gönderilen 74 ve 84 bin liralık borçlandırılmaları çok buldukları için konut bedelinin belirlenmesi işleminin iptali davası yoluna gittiklerini bildirdi. (Ankara/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Karayazı’da askeri operasyon yeniden başladı

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa