08 Ağustos 2014 21:15

Ebola için olağanüstü durum ilan edildi

Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ) Batı Afrika'daki ölümcül ebola virüsünün yayılmasını önlemek için uluslararası 'olağanüstü' durum ilan etti. Açıklama, uzmanların İsviçre'deki iki günlük acil toplantısının ardından geldi. Şu ana kadar Batı Afrika'da 930'dan fazla kişinin ebola virüsünden dolayı öldüğü belirtiliyor.

Ebola için olağanüstü durum ilan edildi
Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ) Batı Afrika'daki ölümcül ebola virüsünün yayılmasını önlemek için uluslararası "olağanüstü" durum ilan etti. Açıklama, uzmanların İsviçre'deki iki günlük acil toplantısının ardından geldi. Şu ana kadar Batı Afrika'da 930'dan fazla kişinin ebola virüsünden dolayı öldüğü belirtiliyor. Liberya'dan sonra bugün Nijerya da olağanüstü hal ilan eden ülkeler arasına katıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre DSÖ Başkanı Dr. Margaret Chan "son 40 yılda görülen en büyük ebola salgınıyla karşı karşıya olduklarını" söyledi. DSÖ'nün bir başka yetkilisi Keiji Fukuda ise "Bu esrarengiz bir virüs değil. Önlenebilir bir bulaşıcı hastalık. Hava yoluyla bulaşmıyor" diye konuştu.

DSÖ, genel bir seyahat ve ticaret yasağının planlanmadığını bildirdi.

Örgüt, bununla birlikte, virüsün saptanması, araştırılması ve havaalanları dahil olmak üzere vakaların kontrol altına alınması konusunda hazırlıklı olmalarını tavsiye etti.

DSÖ'nün diğer önerileri şöyle:
*Potansiyel vakaların dikkatle izlenmesi
*Salgının görüldüğü ülkelerde halka riskler hakkında güncel bilgiler verilmesi
*Sağlık çalışanlarını risklere karşı korumak için etkili önlemler alınması

DSÖ, virüsten etkilenen ülkelerin "sağlık sistemlerinin zayıflığı", "sağlık çalışanlarının, laboratuvar teknisyenlerinin ve koruyucu giysilerin yetersizliği" gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Ebola virüsüne yakalanan kişilerin yüzde 90'ı hayatını kaybediyor. Virüs, hastayı yaklaşık 3 ila 4 gün içerisinde öldürebiliyor. Erken teşhis konan hastaların hayatta kalma şansının daha yüksek olduğu ifade ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

\'Hırsız var\'; Erdoğan\'ın mitinginde 20 kişinin cüzdanı çalındı

SONRAKİ HABER

Suriyeli genç kadın aile meclisi kararıyla öldürülmüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...