30 Haziran 2011 10:44

Gül, Kılıçdaroğlu’na umut vermedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tutuklu vekillerin durumuyla ilgili yaşanan krize ilişkin ilk teması CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile kurdu. Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu’nun yaptığı kısa açıklama ve umutsuz yüz ifadesi görüşmenin olumsuz geçtiği izlenimi yarattı.CHP Genel Başkanı Kılıç

Gül, Kılıçdaroğlu’na umut vermedi

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bugün Çankaya Köşkü’ne giderek Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu kısa bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı ile Mecliste yaşanan krizi değerlendirdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, sorunun çözümü konusunda CHP’nin görüşlerini Cumhurbaşkanına ilettiklerini bildirdi. Kılıçdaroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı uzun tutukluluk süresinin yarattığı rahatsızlığı dile getirdi. Bunu daha önce de dile getirdiğini ifade etti. Sorunun çözümü için katkı vereceğini, benim düşüncelerimi değerlendireceğini ifade etti” diye konuştu.  Kılıçdaroğlu’nun gazetecilerin sorularını yanıtlamaması ve yüz ifadesi “çözüm için Çankaya umut vermedi mi?” sorusunu akla getirdi.

Gül, yarın da saat 11.30’da Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekillerini temsilen Şerafettin Elçi ve Ahmet Türk’le görüşecek. Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesi ve tutuklu vekillerinin salıverilmemesi üzerine Blok milletvekilleri yemin törenini boykot ederek, Diyarbakır’da toplanmışlar, Ankara’yla diyalog için Elçi, Türk ve Selahattin Demirtaş’tan oluşan üç kişilik bir heyet belirlemişlerdi. (Ankara/EVRENSEL)


KILIÇDAROĞLU’NDAN BAŞBAKANA YANIT

Başbakan’ın grup toplantısındaki “Başbakan bu işi çözsün. Başbakan ne yapacak? Hakimleri arayıp talimat mı verecek?” sözlerine CHP liderinden yanıt geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiçbir yerde, 'Yargıyı arayın', 'Talimat verin' gibi bir tavrımız olmadı. Başbakanın sözlerini yadırgadım. Sadece şunu istedik; Anayasanın 90. maddesi var. AİHM var. Bizim talebimiz evrensel hukukun yerine getirilmesi” dedi.

(Fotoğraf: Cem Gurbetoğlu)

ÖNCEKİ HABER

CHP’de kurultay tartışması sürüyor

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa