08 Ağustos 2014 10:21

Başbakan protestosuna rekor para cezası

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın 2008 yılında Diyarbakır'a ziyaretini protesto edip toplumsal olaylara müdahil olduğu gerekçesiyle yargılanan 5 kişi hakkında her biri 190 bin 561 TL olmak üzere toplamda 952 bin 805 TL para cezası verildi.

Başbakan protestosuna rekor para cezası
Paylaş

Mehmet CURAN

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın 2008 yılında Diyarbakır'a ziyaretini protesto edip toplumsal olaylara müdahil olduğu gerekçesiyle yargılanan 5 kişi hakkında her biri 190 bin 561 TL olmak üzere toplamda 952 bin 805 TL para cezası verildi.

Başbakan Tayip Erdoğan'ın 2008 yılında Diyarbakır'a ziyareti ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve kötü muameleyi protesto etmek amacıyla yurttaşlar Diyarbakır başta olmak üzere bir çok kentte eylemler gerçekleştirmiş ve bu eylemlerde onlarca yurttaş gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Başbakan'ın Diyarbakır'a gelişini protesto eden yurttaşlardan Mustafa Tosun, Rojğeş Bayram, Medeni Fidan, Murat Alay, Nurettin Oynak, adlı yurttaş gözaltına alınarak tutuklanmışlardı. "Polise mukavemet ve devlet malına zarar vermek", "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ile "2911 sayılı yasaya muhalefet etmek" suçlamasıyla yargılanan 5 kişi, 2011 Şubat ayında tahliye edilmişti. Mahkeme, tutuksuz olarak yargılanan 5 kişi hakkında her biri için "Polise mukavemet etmek ve devlet malına zarar vermek" suçlamasıyla her biri için 190 bin 561 TL para cezası kararını verir.

TEMYİZ İÇİN YARGITAY'A BAŞVURU YAPILDI

Verilen cezayı hukuksuz bulan 5 yurttaş avukatları aracılığıyla temyiz için Yargıtay'a itirazda bulunurken, Yargıtay'dan hâlâ bir cevap gelmediği belirtildi. 2008'de Başbakan Tayip Erdoğan'ın Diyarbakır'a gelişi ile yaşanan olayı anlatan Mustafa Tosun, Recep Tayip Erdoğan'ın 2006 yılında 11 çocuğun ölümüne sebep olduğunu, şimdiye kadar ondan iyi niyet görmediğini aktararak, "PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve kötü muameleyi protesto etmek amacıyla protestolara katıldım. Küçücük çocuğundan tutalım yaşlısına kadar bir çok yurttaşın kanını eline bulamış bir insandan gelip de Kürt sorununu çözmeyi beklemem. O yüzden Başbakan'ın Amed'e gelmesini istemedik. Eğer bugün bir insanın dilini, kültürünü yasaklıyorlarsa ve yıllarca bu halk üzerinde baskı ve zulüm uygulayıp insanlarımızı katlediyorlarsa bizim protesto hakkımız vardır" şeklinde konuştu.

'HAKSIZ YERE DARP EDİLİP TUTUKLANDIM'

Antidemokratik uygulamalar karşısında protesto hakkını kullandığını söyleyen Tosun, protesto eylemleri sırasında kendisine polislerin biber gazı ve sopalarla dövdüklerini belirtti. Haksız yere darp edilip gözaltı ve tutuklamaya maruz bırakıldığını söyleyen Tosun, " 2 yıl 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılandım. Bana 5 yıl siyaset yapmama cezası verdiler. Ben cezaevinden çıktıktan sonra kimseyi öldürmedim sadece bir legal partide çalışmak istedim. Tayip Erdoğan bunu bize de çok gördü. 2 buçuk sene cezaevinde kaldıktan sonra 2 sene 8 aydır tutuksuz yargılanıyorum. Yaklaşık bir ay önce bana bir kâğıt geldi. 190 bin ceza geldi. Ben gidip adam öldürseydim, esrar satsaydım zannederdim bu kadar ceza bana gelmezdi. Eğer ben bu suçları işleseydim 2 sene yatar çıkardım" diye ifade etti.

'SİYASETE BULAŞMAYIN NE YAPIYORSANIZ YAPIN'


Devletin kendilerine yoz hayatı ve hırsızlığı dayattığını aktaran Tosun, "Devlet bize kendinizi savunmayın, siyasete bulaşmayın ne yapıyorsanız yapın diyor. Ben buradan sesleniyorum; haftalarca o analara para vererek adliye önünde koyup PKK çocukları kaçırdı diyordu. Peki PKK nasıl çocukları kaçırdı? Sen mi zorla kaçırtın yoksa PKK mi kaçırdı. PKK kimseyi kaçırmaz. Ama sen bana bu 190 bin lira cezayı gönderirsen benimde yarın öbür gün 2 - 3 çocuğum büyücek ve Kandil'e gidecek. Eğer yarın öbür gün bu para için evime gelip de tutuklamak isterse bir dakika burada durmam kalkar giderim. 190 bin ne demek ben bin lira aylıkla çalışıyorum. 190 ay Erdoğan'a mı çalışacağım? Erdoğan'ın oğlu ayakkabı kutuları ve para kasaları ile para çalacak ama hırsız olmayacak, fakat ben hırsız olacağım!" diye isyan etti.

'CEZANIN İPTALİNİ İSTEDİK'

Tosun'un avukatı Baran Pamuk ise, 20 Ekim 2008'de Başbakan'ın Diyarbakır'a gelmesi ardından gelişen olaylarda yaklaşık 50 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan bazılarının tutuklandığını söyledi. Pamuk, Diyarbakır'ın bir çok yerinde gelişen protestolarda yaralandığı iddia edilen 42 polisin sadece Mustafa Tosun ve birkaç kişi üzerine yığılmasını ilginç olarak değerlendirdi. Polislerin yaralandıkları gerekçesiyle devletten tazminat aldıklarını, bu cezanın devletin yargılanan kişilerden kestiğini dile getiren Pamuk, para cezasına ise kendilerinin Yargıtay'a başvurarak iptalini istediklerini belirtti. (Diyarbakır/DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Doların yükselişi sürüyor, 2.18 lirayı aştı

SONRAKİ HABER

Fikret Başkaya: Doğru bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa