08 Ağustos 2014 09:11

17 ve 25 Aralık operasyonu öncesi Başbakana uyarı gitmiş

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 11 Aralık 2012’de AKP’li bir şahsın 17 Aralık’ta ismi geçen şahıslarla ilgili olarak “Sizin şahsınızın ve partimizin yıpratılmasına karşılık olarak kullanılabileceği düşüncesindeyim, acilen bunu önleyin” diye detaylı bir mektup yazdığını söyledi.

Paylaş

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 11 Aralık 2012’de AKP’li bir şahsın 17 Aralık’ta ismi geçen şahıslarla ilgili olarak “Sizin şahsınızın ve partimizin yıpratılmasına karşılık olarak kullanılabileceği düşüncesindeyim, acilen bunu önleyin” diye detaylı bir mektup yazdığını söyleyerek, “Bu mektubu sadece Başbakan’a değil, devletin çeşitli kurumlarına yazıyor. Bu kurumların tamamına baktığınızda 17 ve 25 Aralık’ın ötesinde yani kamuoyuna yansıyan o fotoğrafların çok çok ötesinde rakamların olduğunu görüyorsunuz, para trafiklerinin, bankalara gelen paraların haddi hesabı yok” dedi.

CHP Genel Sekreteri Tekin, Samanyolu Haber’de yayınlanan bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 17 ve 25 Aralık soruşturmasından önce yaşanmış bir hadiseyi anlatan Tekin şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Genel Başkanımız önümüzdeki günlerde bunu daha derin bir çerçevede bunu kamuoyuyla paylaşacak. 11 Aralık 2012, 2 yıl önce bir vatandaş ismini vermeyeceğim, 17 Aralık’ta ismi geçen şahıslarla ilgili, firmaların isimleri de var, o şahısların isimleri de var. Belli ki Başbakan’a çok yakın, aynı zamanda kendisi AKP üyesi bir şahıs. ‘Sizin şahsınızın ve partimizin yıpratılmasına karşılık olarak kullanılabileceği düşüncesindeyim, acilen bunu önleyin’ diye detaylı bir mektup yazıyor. Bu mektubu sadece Başbakan’a değil, devletin çeşitli kurumlarına yazıyor. Bu kurumların tamamına baktığınızda 17 ve 25 Aralık’ın ötesinde yani kamuoyuna yansıyan o fotoğrafların çok çok ötesinde rakamların olduğunu görüyorsunuz, para trafiklerinin, bankalara gelen paraların haddi hesabı yok. Bu nedir? Sizin partiliniz. Çok bilinen bir şahıs. Para hareketlerinin ve olup bitenlerin Başbakanlığa, Devlet Denetleme Kurulu’na, Savcılığa, MASAK, aklınıza gelebilecek her yere bu şahıs bildirmiş. 17 Aralık’ın çok çok ötesinde rakamlar var. Bunun üzerine belli ki MİT’te harekete geçmiş, MİT’te rapor göndermiş. Yani Başbakan’a bu olup bitenlerle ilgili bu raporlarda gitmiş.”

‘9 AYDIR NİYE SİZ KOMİSYONU ÇALIŞTIRMIYORSUNUZ?’

17 Aralık’taki iddiaların “kumpas ve komplo” olarak kabul edilmesi halinde bile aklanılması gerektiğini kaydeden Tekin, “Nerede aklanacaksınız? Siyasi irade ile aklanacaksınız. 17 Aralık’tan sonra ne olacaktı TBMM’de çoğunluğu olan sizsiniz. Komisyonda da sayısal olarak çoğunlukta olan sisiniz. Madem bu kumpaslar var, komisyonun kurulup, nerede bir sıkıntı varsa araştırılıp bu sıkıntının üzerine gitmesi gerekiyor. 9 aydır niye siz komisyonu çalıştırmıyorsunuz? Bırakın Türkiye’deki baskıyı, dünyadaki ve Avrupa’daki baskı karşında dayanılmayarak komisyon kuruldu. Komisyon kurulduğundan ertesi gün dosyalar iade edildi. İnanın 17 Aralık ve 25 Aralık’ta yansıyan yolsuzluğun sadece yüzde 2’si. İnşallah yüzde 98’inin bir gün hesabı sorulacaktır” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’a ve çeşitli kurumlara mektup göndererek yolsuzluk olduğunu anlatan şahsın ismini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki günlerde açıklayacağını söyleyen Tekin, “Merak edenler en kısa sürede öğrenecektir” dedi. (ANKA)

ÖNCEKİ HABER

Obama\'dan \'ABD\'lilere tehdit oluşturursa IŞİD\'i vur\' emri

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa