07 Ağustos 2014 20:55

Kaçak HES’in onay başvurusu reddedildi

Dersim Pülümür’de, Fırat Karasu üzerinde yapımı planlanan Armağan HES projesinin imar planı onayı başvurusu İl Genel Meclisi tarafından reddedildi.

Paylaş

Dersim Pülümür’de, Fırat Karasu üzerinde yapımı planlanan Armağan HES projesinin imar planı onayı başvurusu İl Genel Meclisi tarafından reddedildi.

Dersim’deki Mercan HES, Uzunçayır Barajı ve HES, Seyrantepe Barajı ve HES, Tatar Barajı ve HES ile halihazırda inşa edilmekte olan Pembelik Barajı ve HES projeleri onaylı imar planları olmamasına rağmen mühürlenmiyordu. Konuyla ilgili Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi’nin başvurularının ardından Tunceli İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından görüş istedi. Bakanlık da üretim, enerji ve ulaşım gibi hizmetlere yönelik yapıların yapılabilmesi için öncelikle imar planlarının yapılması ve onaylanması gerektiğini ifade etmiş, ayrıca Tatar Barajı ve tesislerinin inşa edildiği alana ilişkin imar planı bulunmuyorsa, mühürlenmesi gerektiğini söylemişti.  

DARISI DİĞER HES’LERİN BAŞINA

Tunceli İl Özel İdaresi de bu doğrultuda, Armağan HES projesinin imar planı onayı başvurusunu çevresel gerekçelerle, oy birliğiyle reddetti.
Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi, yaptığı açıklamada, Dersim’deki projelerin her aşamasını takip ettiklerini söyleyerek, kaçak diğer Baraj ve HES’ler için de aynı işlemin yapılmasını talep etti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kulelerde ‘demirden çalmışlar’

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa