07 Ağustos 2014 20:51

Kulelerde ‘demirden çalmışlar’

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Erzurum’da kayak kulelerin çökmesine ilişkin raporunda, çivi şeklinde zemine girmesi gereken demirlerin olay yerinde tespit edilemediğine dikkat çekti.

Paylaş

İnşaat  Mühendisleri Odası (İMO), Erzurum’da kayak kulelerin çökmesine ilişkin raporunda, çivi şeklinde zemine girmesi gereken demirlerin olay yerinde tespit edilemediğine dikkat çekti.

Ayrıca dökülen betonun içinde de demir olmadığı belirtilen rapora göre, heyelanın yakındaki göletten kaynaklanması mümkün değil.

İMO, Erzurum Kiremitliktepe’de meydana gelen heyelan sonucunda 2011 Kış Olimpiyatları için inşa edilen kayak kulelerinin çökmesiyle ilgili gözleme dayalı ön rapor hazırladı. Rapora göre, heyelanın meydana gelmeden önce de iniş rampalarında zemin hareketlerine bağlı olarak çeşitli çatlaklar oluştu. Çatlaklar onarıldı ama zemin hareketleri devam etti.

Raporda dikkat çekilen diğer bir noktada, zemine düşey olarak yerleştirildiği belirtilen demirlerin incelemelerde tespit edilememesi. Çivi şeklindeki bu demirlerin olmadığını belirten heyet, 40 cm kalınlığındaki betonun tabanına yatay olarak demir serilmesi ve üzerine beton dökülmesi şeklinde oluşturulduğu, beton içinde demir olmadığı tespitine de raporda yer verdi.
Rapora göre, rampaların bulunduğu şevde drenaj önlemleri de eksik ve yetersiz. Üstelik heyelanın ardından yapılan açıklamalar da gerçeği yansıtmıyor. Raporda, kayak kulelerinin yakınında bulunan iki göletten su sızması nedeniyle heyelanın meydana geldiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı, sözkonusu göletlerden su sızsa bile atlama kulelerine ulaşmasının mümkün olmadığı tespiti yer aldı.

Raporun sonuç bölümünde acil önlemler alınmazsa şevin kaymaya devam edeceği uyarısı yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

\'Emekçilerin oyu Demirtaş\'a\'

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa