07 Ağustos 2014 16:44

İstanbul, gündüz vakti geceyi yaşadı, beklenen yağmur geldi

İstanbul'da meteorolojinin uyarısının ardından şiddetli yağmur başladı. Fırtına şeklinde yağan yağmur nedeniyle gökyüzü karanlığa gömüldü. Kent adeta gündüz vakti geceyi yaşadı. Ağaçları sökme derecesine getiren fırtına nedeniyle İstanbullular zor anlar yaşadı.

Paylaş

İstanbul'da meteorolojinin uyarısının ardından şiddetli yağmur başladı. Fırtına şeklinde yağan yağmur nedeniyle gökyüzü karanlığa gömüldü. Kent adeta gündüz vakti geceyi yaşadı. Ağaçları sökme derecesine getiren fırtına nedeniyle İstanbullular zor anlar yaşadı.

TAKSİM'DE ŞİDDETLİ FIRTINA

Şiddetli fırtına ve yağış Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde yaşamı olumsuz etkiledi. Fırtınanın etkisiyle vatandaşlar sağa sola kaçışmaya başladı.

ATATÜRK HAVALİMENI’NDA KALKIŞLAR DURDU

Atatürk Havalimanı'nda tüm kalkışlar olumsuz hava şartları nedeniyle durduruldu.
İstanbul'da 'CB' (kümülonimbus) olarak adlandırılan elektrik yüklü bulutlar ve rüzgarın şiddeti yüzünden uçaklar Atatürk Havalimanı'ndan iniş ve kalkış yapamadı. İniş için yaklaşma yapan uçakların bazıları ise Atatürk Havalimanı yerine başka havalimanlarına yönlendirildi.
Yolcular uçak içerisinde bekletilirken pilotlar kalkış yapabilmek için hava şartlarının normale dönmesini bekliyor. Elektrik yüklü şiddetli fırtına bulutları olarak bilinen "kümülonimbus" bulutlarına yakalanmak istemeyen pilotlar, Atatürk Havalimanı'na iniş için yaklaşma yapamadı. Atatürk Havalimanı'na inecek uçaklar özellikle Marmara Denizi üzerinde havada tur atmak zorunda kaldı. İniş ve kalkış yapacak uçaklarda gecikmeler meydana geldi.

GÜNGÖREN'DA EVLERİ SU BASTI

Güngören'de, aşırı yağış nedeniyle nehre dönen yollarda kalan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Rögar kapakları yağmur suyunu çekmekte yetersiz kaldı. Yağmurun ilk dakikalarıyla birlikte birçok ev ve işyerinin zemin ve bodrum katı su almaya başladı. Vatandaşlar dükkanların önüne kurdukları engellerle su baskınlarını engellemeye çalıştı.

Bağcılar 100. Yıl Mahallesi'nde yağış sonucu caddeler göle döndü; araçlar güçlükle ilerleyebildi. Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar otobüs duraklarına sığındı.

Yağış Zeytinburnu, Fatih, Bayrampaşa, E-5 Karayolu ve TEM Otoyolu ile bağlantı yollarında da etkili oldu. Araçlar güçlükle ilerleyebildi. Zeytinburnu Sahil Yolu'nda ağaçların yola devrildiği görüldü.

Okmeydanı ve Çağlayan da sağanak yağışın etkisi altında kaldı. Yollar su içinde kaldı; araçlar bu birikintileri arasında güçlükle ilerleyebildi.

THY, ŞİDDETLİ YAĞIŞ YÜZÜNDEN 64 UÇUŞUNU İPTAL ETTİ

THY, İstanbul'u öğleden sonra etkisi altına alan şiddetli yağış nedeniyle karşılıklı olarak 64 seferi iptal etti. Olumsuz hava koşulları nedeniyle, THY'nin iç hatlarda İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya dışındaki tüm seferleri iptal edildi. Dış hatlarda ise iptal edilen sefer yok. Hava şartlarının normale dönmesi durumunda seferlerin yapılmaya başlanacağı öğrenildi.

ANADOLU YAKASI'NDA DA ETKİLİ OLDU

Şiddetli sağanak ve fırtına Anadolu Yakası'nda da etkili oldu. Maltepe'de, Feyzullah Mahallesi Bağdat Caddesi'nde trafik tamamen durdu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine belediye ekipleri sevk edildi. Su motorlarıyla caddede bulunan sular çekilmeye çalışıldı. Rögar kapakları belediye işçileri tarafından açılarak, oluşan su birikintileri giderilmeye çalışıldı. Vatandaşlar kapanan caddede zor anlar yaşadı. Yağışın durmasıyla cadde tekrar trafiğe açıldı.

ÜSKÜDAR'DA BİLDİK MANZARALAR

İstanbul'da saat 16.00 sıralarında gökyüzü birden karardı. Gün ortasındaki bu karanlık gece görüntüsü yaşanmasına neden oldu. Yollarda elektrik direklerinin ışıklarının otomatik yandığı boğazdaki vapurların da ışıklarını yaktığı görüldü. Hava karardıktan sonra ise gökgürültüsü ve yağış geldi, şimşekler çaktı yıldırımlar düştü.  Yağışın en etkili olduğu yerlerden biri de Üsküdar sahiliydi. Yağmur nedeniyle sahili yolu nehire dönüştü. Dize kadar çıkan su döküldüğü yerde karayla denizin birleştiği görüntüsü verdi. Acelesi olan yayalar nehire dönen yolda karşıdan karşıya geçmek için zorlu mücadele verdi. Kimi arkadaşının elinde tutarak birbirine destek oldu. Yağmurdan korunmak isteyenler ise başlarına poşet veya gazete kağıdı geçirdiler. Bazı vatandaşlar belediyenin ramazan için kurduğu çadırlara saklandı. Yaklaşık bir saat süren sağanak yağışın durmasının ardından hayat normale döndü.

İKİ DAKİKADA BÖYLE OLDU

Avrupa yakasından, çekilen bu fotoğrafta iki dakika içerisinde köprünün diğer tarafının gözden kaybolduğu görülüyor. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Şengal\'de 30 IŞİD üyesi öldürüldü

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa