07 Ağustos 2014 14:15

Steinbach: Erdoğan, yargıdan kurtulmak istiyor

Alman Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Udo Steinbach, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının Türkiye yargısı tarafından tekrar ele alınmasını engellemek için, Erdoğan’ın seçimi kazanarak gücü elinde tutmak istediğini söyledi.

Paylaş

Alman Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Udo Steinbach, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının Türkiye yargısı tarafından tekrar ele alınmasını engellemek için, Erdoğan’ın seçimi kazanarak gücü elinde tutmak istediğini söyledi.

Almanya’nın önde gelen Türkiye uzmanları arasında sayılan Humboldt Viadrina Üniversitesi Ortadoğu Fakültesinin dekanı Prof. Dr. Udo Steinbach, “Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Türkiye’yi büyük değişiklikler bekliyor” dedi.

Steinbach, Erdoğan’ın seçilmesi durumunda da bunun Turgut Özal dönemindeki Anavatan Partisi örneğinde olduğu gibi yine AKP’nin sonu anlamına gelebileceğini söyledi. Steinbach, “Türkiye’de karizmatik parti liderleri siyasi arenayı terk ettikten sonra, arkalarında bıraktıkları parti daima küçük parçalara ayrılmıştır. İhsanoğlu’nun seçimleri kazanması durumunda Türkiye’nin siyasi partiler manzarası ciddi bir şekilde değişebilir” diye konuştu.

‘ERDOĞAN KAZANIRSA, TÜRKİYE DİKTATÖRLÜĞE KAYABİLİR’

Seçimi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması durumunda Türkiye’de yaklaşık bir senedir devam eden toplum mühendisliğinin hız kazanacağını savunan Steinbach, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer seçimleri Erdoğan kazanacak olursa, Türkiye otokrasi ve diktatörlüğe yakın bir yola girmiş olacak. Bunun sinyallerini son 12 ayda gördük. Erdoğan’ın vekili Bülent Arınç’ın, kadınların kahkaha atmasının çirkin olduğunu söylemesi de bariz bir örnek. Bu bir taraftan trajikomik olmasına rağmen, diğer taraftan da bu ifadeler ciddi bir boyut taşıyor.”
17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonunun ardından Başbakan Erdoğan’ın büyük bir baskı altında bulunduğunun altını çizen Steinbach, “Eğer Erdoğan seçimi kaybedecek olursa, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları yeniden Türkiye yargısı tarafından ele alınacak. Bundan dolayı Erdoğan’ın kendi geleceği için seçimi kazanıp, gücü elinde tutması lazım” dedi.
Steinbach Türkiye’de yapılan seçim kampanyalarının adil olmadığına da dikkat çekti. (Berlin/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Bank Asya hisseleri işleme kapatıldı

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa