07 Ağustos 2014 12:41

Özalp'te çatışma: 1 HPG'li yaşamını yitirdi

Van'ın Özalp ilçesine bağlı Yavuzlar (Qeyseran) köyü kırsalında gece 03.00 sularında Dorutay Jandarma Karakolu'na bağlı askerler ile köyün korucuları tarafından HPG'liler geçişi sırasında pusu kurması sonucu çatışma çıktı.

Paylaş

Van'ın Özalp ilçesine bağlı Yavuzlar (Qeyseran) köyü kırsalında gece 03.00 sularında Dorutay Jandarma Karakolu'na bağlı askerler ile köyün korucuları tarafından HPG'liler geçişi sırasında pusu kurması sonucu çatışma çıktı. Görgü tanıklarının ifadesine göre; gece yoldan geçen bir grup HPG'linin yoluna kurulan pusu sonucu yaşanan çatışmada, kod isimi Şoreş olduğu iddia edilen bir HPG'linin yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Çaldıran'dan gelen savcılığın olay yeri incelemesi sonrası cenazenin ambulans ile otopsi için Malatya'ya gönderildiği kaydedildi.
Olayın duyulması üzerine köye giden DBP ilçe yönetimi ile köy sakinleri çatışmanın yaşandığı bölgeye gitti. Kan izlerinin bulunduğu bölgede, yurttaşların muhtara tepki göstermesi üzerine yurttaşlar arasında gerginlik çıktı.

VALİLİK DOĞRULADI

Olaya dair Van Valisi ile görüşen DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk'a verilen bilgiler doğrultusunda, çatışmanın çıktığı doğrulanırken, bir HPG'linin yaşamını yitirdiği ve Malatya'ya gönderildiği belirtildi.

PROTESTO ETMEK İSTEYEN KİTLEYE SALDIRI

HPG'linin yaşamını yitirdiği iddiası üzerine, ilçe merkezde Atatürk Caddesi'nde toplanan ve aralarında seçilmişlerin de bulunduğu yüzlerce yurttaş açıklama yapmak istedi. Açıklama yapıldığı esnada polis kitlenin üzerine TOMA'larla tazyikli su sıkarak, biber gazı ile saldırdı.  Yurttaşların da taşlarla karşılık verdiği saldırı sonucu çıkan olaylar ilçe merkezine yayılarak devam ediyor. (Van/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Gazze ateşkesi: İsrail\'den silahsızlanma dayatması

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa