07 Ağustos 2014 09:08

Kürtler IŞİD'e karşı birleşti: KDP'siz ulusal ordu!

Êzidi halkının çağrısı üzerine Rabia ve Şengal'de IŞİD’e karşı savaşan ve halkı çetelerden kurtarmaya çalışan YPG ve YPJ güçlerinin operasyonları sürüyor.

Paylaş

İsmail ESKİN

Êzidi halkının çağrısı üzerine Rabia ve Şengal'de IŞİD’e karşı savaşan ve halkı çetelerden kurtarmaya çalışan YPG ve YPJ güçlerinin operasyonları sürüyor. Çatışmaların yaşandığı bölgelerde KDP peşmergeleri dışında Rojava savunma güçleri, (YPG - YPJ - Asayiş) PKK gerillaları, (HPG - YJA Star) YNK peşmergeleri ve kuruluşu yeni ilan edilen Şengal Savunma birlikleri (Êzidi gençlerinin oluşturduğu birlikler) güçlerini birleştirerek IŞİD’e karşı geniş bir alanda savaşıyor.

Şengal Dağı’na sığınan ve sayıları on binleri bulan Êzidi ve Türkmenlere ulaşmaya çalışan YPG ve YPJ kuvvetleri halkın güvenli bir şekilde Rojava'ya geçmesi için “Güvenlik koridoru” açıyor. Yoğun çatışmalar Rabia ve Şengal’de sürerken, Til Koçer’e yönelik ise top ve havan atışları yapılıyor. Çatışmaların olduğu alanlar genişlerken, bölgenin kuzeyinden HPG ve YJA Star gerillaları IŞİD’e müdahalede bulunuyor. Güneyden ise YPG ve YPJ savaşçılarının operasyonları sürüyor.

Musul’da bulunan Saddam/Baas rejimi yanlıları ile Arap aşiretlerinin desteğini alan IŞİD’in ilk hedefi Şengal’de Êzidi Kürtlerine yönelik bir soykırım girişimi oldu.

60 ÇOCUK ÖLDÜ, 500 GENÇ KADIN KAÇIRILDI

IŞİD’in Şengal’i işgali ile başlayan saldırılardan kaçanların sığındığı Şengal dağında şu anda 50 bin kişinin kaldığı tahmin edilirken, bunların bir kısmının IŞİD’in Musul’u işgalinin ardından Şengal’e göç eden Türkmenler olduğu belirtiliyor. Açlık ve susuzluğun yaşandığı Şengal dağında 60 çocuğun hayatını kaybettiği bilgileri gelirken, aşırı sıcaklardan dolayı birçok insanın hastalandığı ve hayati tehlikelerinin bulunduğu belirtiliyor. IŞİD’in Şengal’den kaçmaya çalışan yüzlerce kişiyi öldürdüğü ve yaklaşık 500 genç kadını kaçırarak Musul’a götürdüğü öğrenildi. Kaçırılan kadınların akıbeti hakkında bilgilere ise ulaşılamıyor.

700 ÊZİDİ GENCİ TABURLAR KURUYOR

Güney Kürdistan ile Rojava sınırında bulunan Semalka sınır kapısına yönelen ve IŞİD saldırılarından kaçan Êzidiler, aile bireylerine ulaşamadıklarını ve genç kadınların çetelerin elinde bulunduğunu ifade etti. Büyük bir felaketin eşiğinde olan Êzidi halkının yaşadığı saldırılar karşısında geri çekilen KDP peşmergelerine tepki gösteren Êzidiler, Güney Kürdistan kentlerinde protesto gösterileri düzenliyor. Êzidiler, KDP'nin kendilerini IŞİD çetelerinin eline teslim ettiğini ve bunun planlı saldırı olduğunu belirtiyor. Peşmergelerin Êzidi halkını yalnız bırakmasının ardından YPG ve YPJ güçlerinin Şengal’i kurtarma operasyonuna destek veren Êzidi gençleri ise, Rojava savunma güçlerinin yanında yerlerini aldı. Dünden bu yana yaklaşık 700 Êzidi gencinin Rojava’nın Cizirê kantonuna gelerek YPG saflarındaki yerlerini aldıkları ve Şengal’i kurtarma operasyonu için çatışmalara katıldıkları belirtiliyor. YPG ve YPJ kuvvetlerinin ilk hedefi olan 'Güvenlik koridoru' için yoğun çabaları ise devam ediyor. Çatışmaların yoğunlaşmasının bir diğer nedeninin açılmaya çalışılan koridoru kapatmaya çalışan IŞİD’in saldırıları olduğunu belirten YPG kaynakları, çetelerin tüm ağır silahları ile saldırılarını Tıl Koçer, Rabia ve Şengal’e yönlendirdiğini belirtiyor.

DÜNYA KAMUOYUNUN SESSİZLİĞİNE TEPKİ

Yer yer güvenli yollar oluşturan YPG güçleri binlerce Êzidi'yi Cizirê kantonuna ulaştırırken, kantonda seferberlik haline geçilmiş durumda. Kantona getirilen ve çoğu yaralı olan Êzidiler hastanelerde tedavi altına alınırken, kurulan çadır kentte halkın yerleştirilme işlemleri başlamış durumda. Til Koçer ve Rimeylan arasında yüzlerce araç Cizirê kantonuna göç eden Êzidileri ve eşyalarını taşımak için bekletilirken, Heyva Sor a Kürdistan çalışanı sağlık ekipleri ve ambulanslar hazır bekletiliyor. IŞİD’in vahşi yöntemlerine maruz kalan ve YPG’nin bölgeye ulaşması ardından ulaşılan çoğu kadın onlarca yaralının tedavileri sürürken, çocukları çeteler tarafından katledilen anneler ise ağıt yakıyor. Dünya kamuoyunun sessizliğine tepki gösteren Êzidiler, yaşadıkları zor günlerde yanlarında olan YPG ve YPJ’ye ise minnettar olduklarını belirtiyor.

KDP’SİZ KÜRT ASKERİ KONSEYİ OLUŞTURULDU

Çatışmaların yaşandığı bölgelerde KDP peşmergeleri dışındaki tüm Kürdistani güçler Şengal’i özgürleştirmek için yoğun bir çaba içinde. Rojava savunma güçleri, (YPG - YPJ - Asayiş) PKK gerillaları, (HPG - YJA Star) YNK peşmergeleri ve kuruluşu dün ilan edilen Şengal Savunma Birlikleri (Êzidi gençlerinin oluşturduğu birlikler) güçlerini birleştirerek uluslararası güçlerin desteğini alan IŞİD’e karşı geniş bir alanda savaşıyor. Defacto Kürt Askeri konseyinin temellerinin atıldığı bölgede ilk hedef ise, Şengal’e sığınan ve çok zor durumda olan Êzidi halkını IŞİD'in elinden kurtarmak. Tüm dünyanın gözü önünde IŞİD eli ile yapılmak istenen Êzidi soykırımının önüne geçmek isteyen Rojava halkı savunma güçleri ve Kürdistani güçlerinin operasyonları aralıksız olarak sürüyor.
Şiddetli çatışmaların yaşandığı Rabia’da YPG ve YPJ kuvvetleri bölgeyi IŞİD’den tamamen temizlemek için operasyonlarını sürdürürken, çeteler Musul’dan gelen kuvvetleri ile saldırılarına devam ediyor. (Til Koçer/DİHA)


GERİLLA, PEŞMERGE, MAXMURLU MİLİSLER ORTAK SAVAŞIYOR

HPG, YJA STAR gerillaları, dün akşamdan itibaren çatışmaların yoğunlaştığı Mahmur(Maxmur) bölgesinde. Mahmur Mülteci Kampı ve bölgedeki köylerin tümü tahliye edilirken,  HPG -YJA STAR, Peşmerge güçleri ve Mahmurlu milisler ile IŞİD arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

ANF muhabirinin verdiği bilgilere göre, çatışmalar mülteci kampına 15-20 km uzaklıkta bulunan Mahmur kasabası yakınlarında yoğunlaşıyor.

Hamam Ali, Suska, Guera ve Dugura köyleri ve çevresinde Peşmerge güçleri ile IŞİD arasında yoğun çatışmalar yaşandı.

Dün akşam saatlerinde yaşanan çatışmalarda zorlanan Peşmerge güçleri kısmi geri çekilme yaptı. Bu durum Mahmur ve çevresinde kaosun yaşanmasına yol açtı.

Ortaya çıkan durum üzerine bölgeye giden HPG ve YJA STAR gerillaları, Mahmur kampındaki halkın güvenliği açısından tedbir amaçlı yaşlı ve çocukları güvenlik çemberi içinde tahliye etti.

Tahliye ardından gerillalar, Mahmur kampı sakinleriyle birlikte kamp güvenliğini güçlendirirken, bölgedeki stratejik alanları tutmaya başladı.

Bu gelişme üzerine tümden tahliye edilen Mahmur kasabası ve çevresinden yüzlerce halktan silahlı kişiler ile Peşmergeler yeniden mevzilendiler.

Tüm Mahmur alanının güvenliğini sağlamaya başlayan gerilla, Mahmurlu milisler ile Peşmergeler, doğal bir işbirliği içinde hareket etmeye başladı.

Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda çetelerin ağır kayıp verdiği belirtildi.

Irak merkezi yönetimi ise, gece saatlerinden itibaren Mahmur bölgesindeki IŞİD mevzilerini uçaklarla bombalamaya başladı.

Sabah saatlerinde ise Mahmur kasabası ve çevresindeki çatışmalar daha da şiddetlendi. Çatışmalar yoğun bir şekilde devam ederken, tüm stratejik noktaların gerilla, peşmerge ve Mahmurlu milislerin elinde olduğu bildirildi. (ANF)

ÖNCEKİ HABER

Ebola alarmı: Liberya OHAL ilan etti

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa