06 Ağustos 2014 22:58

Şengal katliamı protestosu

IŞİD'in Rojava ve Şengal'e dönük saldırıları İstanbul, Urfa ve Mazı'da protesto edildi

Paylaş

IŞİD'in Rojava ve Şengal'e dönük saldırıları İstanbul, Urfa ve Mazı'da protesto edildi

IŞİD'in Êzidi Kürtlere yönelik saldırılar Kadıköy Altıyol'dan İskele Meydanı'na kadar yapılan yürüyüşle protesto edildi. Kadıköy Altıyol'da toplanan kitle Bahariye Caddesi'nden Mehmet Ayvalıtaş Meydanı'na buradan da İskele Meydanı'na yürüdü. Eylemde "Ezidi Halkı yalnız değildir! Katil IŞİD Şengal'den defol" yazılı pankartı açan kitle "Bijî berxwedana Rojava!", " "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Katil IŞİD Ortadoğu'dan defol!" ve "Diren Şengal İstanbul seninle" şeklinde attıkları slogan atıldı.

HDP ve HDK İstanbul Meclisi adına basın açıklaması yapan İlayda Aktül, IŞİD'in AKP tarafından desteklendiğini dikkat çekerek, "Rojava Devriminden bu yana AKP'nin beslediği eli kanlı gerici selefi çeteler Kobani'de Kürt halkına, Musul'da Şiilere bugün ise Şengal'de Ezidi'leri vahşice katletmekte. Ezidiler yönelik IŞİD eliyle gerçekleştirilmek istenen saldırıları şiddetle kınıyoruz" dedi.

‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

DBP Urfa il örgütü, IŞİD'in Rojava ve Şengal halkına dönük saldırılarını protesto etmek amacıyla Topçu Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, DBP il ve ilçe başkan ve yöneticilerinin yanı sıra yurttaşlar da katıldı.Açıklamayı yapan il başkanı Celalettin Erkmen, Uluslararası güçlerin Rojava ve Şengal'de yaşananlara karşı sessizliklerini koruduğunu belirterek, "Rojava ve Şengal'de olumlu kazanımlar elde ettiğimizde bölgedeki oyunları bozulan güçlerin sessizliği de bozulacaktır" diye konuştu. Bölgede yaşananlara sessiz kalmayacaklarına vurgu yapan Erkmen, "Şengal'deki halkımızın katledilmesine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

‘ROJAVA FAŞİZME MEZAR OLACAK’

DBP Mazıdağı İlçe Örgütü tarafından düzenlenen yürüyüşte, "Şengal Digîre Bêdeng Nemîne" pankartının açıldığı yürüyüşte "Şengal İŞİD'e mezar olacak", "Biji Berxwedana YPG"," Biji Berxwedana Rojava" , "Rojava faşizme mezar olacak", sloganları atıldı. Yürüyüş DBP ilçe binasından Cumhuriyet meydanına kadar sürdü. (DİHA)


 

ÖNCEKİ HABER

İşadamından kadın bakıcıya dayak

SONRAKİ HABER

2020 yılı bütçesi açıklandı: Bütçenin %12,8'i askeri harcamalara ayrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa