06 Ağustos 2014 22:39

Eğitimsen’den İTÜ’deki sürgünlere tepki

İstanbul Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) yaşanan sürgünlere tepki gösterdi.

Paylaş

İstanbul Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) yaşanan sürgünlere tepki gösterdi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın  Yükseköğretim Kanununun rektörlere “Gerekli gördüğü hallerde üniversiteyi oluşturan kuruluş ve birimlerde görevli öğretim elemanlarının ve diğer personelin görev yerlerini değiştirmek ve bunlara yeni görevler vermek” şeklinde yetki tanıyan 13. maddesine dayanarak, sürgünler yapmaya devam ettiği kaydedildi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca son olarak 13 b/4 maddesine dayanarak, yasaya göre iş güvenliği uzmanlarının ve sağlıkçıların çalışması gereken bir birimde aynı zamanda Eğitim Sen üyesi olan avukat Özlem Kahraman Engin’i atamıştı. Üniversite rektörlüğünün hukuk müşavirliğinde görevli kamu avukatlarını usulsüz bir biçimde ve kanuna aykırı olarak başka birimlere sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Bir kamu avukatının iş güvenliği biriminde görevlendirilmesi yasal olmadığı gibi, İTÜ rektörünün iş güvenliği konusundaki ciddiyetsizliğini de ortaya koymaktadır” denildi.

‘İTÜ’LÜLER SESSİZ KALMAMALI’

Prof. Dr. Karaca döneminde üniversitenin adının kamuoyunda olumsuz uygulamalarla anılmasının artık sıradan hale geldiği ifade edilirken, şöyle denildi: “Hukuksuz uygulamalarının mahkemelerde kabul görmemesinin sebebi İTÜ’de görevli kamu avukatlarıymış gibi, bu insanları cezalandırma amacıyla meslek onurlarıyla da oynayarak ve kanunsuz bir şekilde ilgisiz birimlere göndermek bu rektörlüğün yeni vukuatıdır, eğer İTÜ’lüler sessiz kalırsa sonuncusu da olmayacaktır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

HDP: İstanbul Sözleşmesi uygulansın!

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa