06 Ağustos 2014 20:33

Karabağ gerilimi giderek artıyor

Azeri ve Ermeni askerlerinin çatıştığı, Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ sınırında gerilim artıyor. Yaşanan gerilimi azaltmak için Rusya Devlet Başkanı Putin, iki ülkenin liderleriyle görüşecek.

Paylaş

Azeri ve Ermeni askerlerinin çatıştığı, Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ sınırında gerilim artıyor. Yaşanan gerilimi azaltmak için Rusya Devlet Başkanı Putin, iki ülkenin liderleriyle görüşecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile bu hafta sonunda ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak görüşmelerin, daha sonra üçlü görüşmeyle devam etmesi planlanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bölgedeki gerilimi dindirmek için üçlü görüşmenin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Erivan yönetimi, görüşmelerin 9 Ağustos Cumartesi ya da 10 Ağustos Pazar günü olabileceğini bildirdi.  Ermenistan’la Azerbaycan’ın 1991-1994 yılları arasında savaştığı ve en az 30 bin kişinin öldüğü Dağlık Karabağ’da yeni bir savaş ihtimalinden endişe ediliyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde etnik çatışmaların yaşandığı ve Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan sınırları içindeki Dağlık Karabağ’daki son gerilim, 31 Temmuz’da sınır hattında bir Azerbaycan askerinin Ermenistan’ın açtığı ateş sonucunda öldürülmesiyle başladı. Sınır hattında bir haftadır ara ara devam eden çatışmalarda, en az 13’ü Azeri olmak üzere toplam 18 asker öldü.

Bölgedeki gerilime 20 yıldır siyasi bir çözüm bulunamazken, Ermenistan’ın desteğiyle kurulan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti uluslararası toplum tarafından tanınmıyor. İki ülke, 1994’te biten savaş sonrası aralarında sadece ateşkes anlaşması imzaladığı için hâlâ resmen savaş halinde.

Moskova’da bulunan Avrupa ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi Başkanı Timofei Bordaçev, bu diplomatik hamlenin Kremlin’in eski Sovyet coğrafyasında güvenliğin teminatı olduğu fikrini tazeleyeceğini ve ‘Rusya’nın çevresindeki ülkelerin iç karışıklığa sürüklendiği’ endişesini giderebileceğini belirtiyor.  (DIŞ HABERLER) 

ÖNCEKİ HABER

Rusya’dan Ukrayna sınırına asker yığınağı

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa