06 Ağustos 2014 18:56

Tüm Bel-Sen de intiharda mobbing ve sürgüne işaret etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sürgün ettiği Mehmet Talat Pacçı’nın intihara teşebbüs etmesinin ardından açıklama yapan Tüm Bel-Sen de intiharın ardında yatan sebebin mobbing olduğunu belirtti.

Tüm Bel-Sen de intiharda mobbing ve sürgüne işaret etti
Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sürgün ettiği Mehmet Talat Pacçı'nın intihar etmesinin yankısı sürerken, Halime Saral adlı kadın emekçinin de sürgünlerin ardından kansere yakalandığı ortaya çıktı. Belediyede örgütlü sendika Tüm Bel Sen, artan baskı ve mobingin emekçilerin canlarına kastettiğine dikkat çekti.

AKP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde emeklilik dayatması nedeniyle bunalıma giren ve ailesinin gözü önünde intihara teşebbüs eden Mehmet Talat Pacçı halen yoğun bakımda. Konuyla ilgili dün basın toplantısı düzenleyen Tüm Bel Sen, sürgün edildiği kasabanın müezzini tarafından “kadınlı-erkekli çalışıyorlar” denilerek hedef gösterilen Halime Saral'ın da kansere yakalandığını açıkladı. Sendika, belediye emekçilerine yönelik sürgün ve mobing uygulamalarına son verilmesi çağrısı yaptı.

ÖNCE SÜRGÜN

30 Mart yerel seçimlerinin Melih Gökçek yönetiminin ilk icraatı, başta KESK üyeleri olmak üzere kendisine muhalif gördüğü emekçileri sürgün etmek oldu. Seçimlerden bu yana sürgün edilen emekçilerin sayısı 364'e ulaştı. Üstelik seçimin ardından uygulamaya giren Bütünşehir Yasası'na dayanarak yapılan sürgünlerle emekçiler, kent merkezinden onlarca kilometre uzaktaki, günlük ulaşımı neredeyse imkansız “tek masa, tek sandalye” işyerlerine gönderildi. Halime Saral da, sürgün furyasında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Şereflikoçhisar'ın Devekovan kasabasına gönderildi.

SONRA KIŞKIRTMA


Saral ve beraberinde Devekovan'da görev yapan emekçiler, burada oturan vatandaşlarla iyi ilişkiler geliştirdiler. Ancak bir süre sonra camide görevli müezzinin Saral ve mesai arkadaşları hakkında “Kadınlı-erkekli kapıları kapatıp oturuyorlar. İçeride kanepe var. Onlarla görüşmeyin” diye telkinde bulunduğu ortaya çıktı. Duruma tepki gösteren Saral ve arkadaşlarının görüşmeye gittiği müezzin Jandarma'yı çağırarak kışkırtmalarını sürdürmüştü. Gazetemiz yaşanan bu olayı “Vurun Kahpeye kışkırtması” başlığıyla duyurmuştu.

BASKILAR KANSER ETTİ

Bu yaşananların ardından rahatsızlanan Halime Saral'a meme kanseri teşhisi kondu. Saral ve üyesi olduğu Tüm Bel Sen, son yıllarda giderek artan baskı, mobing ve sürgünlerin hastalığa kapı araladığı görüşünde.

Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol dün düzenlediği basın toplantısında, 30 Mart seçimlerinin ardından binlerce yerel yönetim emekçisinin sürgüne gönderildiğini, emekliliğe zorlandıklarını ve mobinge maruz kaldıklarını söyledi.

'GÖKÇEK BELEDİYEYİ ÇİFTLİĞİ YÖNETİYOR'

Bu sürgünlerin AKP hükümetinin destek ve onayıyla gerekçeleştiğini ifade eden Erol, Ankara Büyükşehir Belediyesindeki uygulamaların ise artık emekçilerin hayatına kast edecek düzeye ulaştığına dikkat çekti. Saral'ın hastalanması ve Pacçı'nın intihara teşebbüs etmesini hatırlatan Erol, "Ankara Büyükşehir Belediyesini 23 yıldır adeta kendi çiftliği gibi yönetmeye çalışan Melih Gökçek bunu kabul etmeyen belediye emekçilerini her türlü yolla sindirmeye veya belediyeden uzaklaştırmaya çalışıyor” dedi.  

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

Erol, "Uyguladıkları baskı ve saldırılarla Halime Saral ve Mehmet Talat Pacçı arkadaşlarımızın yaşam haklarını tehdit etmesi nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve buna destek veren hükümet yetkileri hakkında suç duyurusunda bulunuyor, ülke genelinde emekçilerin hayatlarına mal olabilecek mobing, sürgün ve baskıların bir an önce sona ermesi için yetkililer göreve çağırıyoruz" diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Enerji işçileri protokol iptaline karşı eylem başlatıyor

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan'da tiyatro sanatçılarına sahnede saldırı: 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa