06 Ağustos 2014 15:07

Meydan okumadaki çaresiz ‘erkeklik’

Yeni Akit ve Sözcü’nün medyanın “erkek dili”ni konuşurken işte “böyle haber yapmayın”a örnek olabilecek bu iki başlığı bilinsinki meydan okumlarındaki çaresizliği örtmeye yetmiyor.

Meydan okumadaki çaresiz ‘erkeklik’
Paylaş

Ayşen GÜVEN
İstanbul

Yeni Akit ve Sözcü’nün medyanın “erkek dili”ni konuşurken işte “böyle haber yapmayın”a örnek olabilecek  iki başlığı bilinsinki meydan okumlarındaki çaresizliği örtmeye yetmiyor.

“Erkeklik”ten bir hayır görmedik kadınlar olarak, yalan değil. Kadınlar hayatlarını kuşatan “erkeklik” halini tanımlamaya başladığında, erkek değil ama işte erk olan bozulmaya başlar “aman efendim siz de her şeyi erkekten belliyorsunuz”, “erkekliğin” daniskası da olabilen (her şey olabildiği gibi) Başbakan Erdoğan’ın deyişiyle “afedersiniz” feminist olursunuz ki o da kadını “bozan” bir şeydir! Zaten entelektüel, okumuş, ilerici birçok “erkeklik” hali taşıyıcısı, mücadeleci kadının bu bilincini taşıyamaz. “Tabi canım sen gene eylemine git”, “kadınlar mini etek de giyebilsinler”, “erkek kadına ev işlerinde ‘yardım etmeli’ (çünkü yemek mesela sadece kadınlar yer)” derken ama “o kadar da değil, erkek düşmanı mı olacaksınız?”a gelir lafın sonu. Neyse biz erkekle yolunu bulmaya çalışırken “erkeklik”le daha çok kavga edeceğiz galiba.

SERDE ‘ERKEKLİK’ VAR!

Basit gündelik gidişat böyleyken medya dilinin “erkekliği” can sıkmaktan vazgeçmiyor maalesef. Magazin haberlerinden, domates, çilek haberlerine, kültür-sanat haberlerinden, siyaset haberlerine kadar “erkeklik” her satırda baş gösterebiliyor. Kadın cinayeti, taciz, tecavüz haberlerini hiç söylemiyorum. Orda can sıkmaktan çıkıp mesele, şiddetten canını kılpayı kurtarmış bir kadının, canının tekrar yakılmasına neden olmasına bile varabiliyor. Tabi serde “erkeklik” var!

‘ERKEKLİK’ DE ORTAKLAŞTILAR

Üstelik bu yazının fotoğrafında gördüğünüz Yeni Akit ve Sözcü gazetelerinin nerdeyse birbirinin ümüğünü sıkacak kadar tersken (!), iş haber diline yansıyan “erkeklik” zihniyetine gelince gördüğünüz üzere uzlaşmak her daim mümkün olabiliyor. Evvela Sözcü gazetesine zoom yapalım. “Erkeklik bu mu diyor?” gazete, sorusunu 60 AKP’li vekilin 2 MHP’li vekili araya alıp saldırmasındaki eşitsiz güç durumuna çakıyor. Velakin mecliste halkın seçtiklerinin şu düştüğü trajikomik fotoğrafta dokunan tek şey erkekliğin gereği olarak kavgada eşitliğin olmaması. Keşke MHP’li vekiller “erkekliğin %90’ı kaçmaktır” sözüyle paçayı kurtarmaya baksalardı, akıllarında olsun bir dahakine.

Gelelim Sözcü’yle ters köşede duran Yeni Akit gazetesinin Fetullah Gülen ile ilgili haberine. “Erkeksen İsrail’e beddua et” ile vuku bulmuş onların erkekliği de. Hay allahım şu “erkekliğin” alameti farikasını bir biz görmedik demek! Oysa asıl İsrail’e beddua et diye parmak sallayan gazete IŞİD canavarına el veren hükümetine  ne sorar? Rojava’yı sordu mu mesela? Ya da Ezidiler’i.. Ya da daha iyisi Başbakan’ın karşısında “çirkinleştiği” Ermenileri? O zaman İsrail’in katliamını görünür kılmış oluyor mu bir basın organı?

‘DELİKANLI’ DURUŞ!

Sonuçta 1’er gün arayla iki gazete de ‘delikanlı’ duruşuyla 1. sayfalarını şaha kaldırmış. Bravo valla. “Erkeklik”liğe dayanıp gerçeğe ve vicdana dayanmadan haber yapmak, 2 farklı uçta görünen 2 gazetenin ardındaki düşüncenin ortaklığını aslında aynılığını nasıl açık seçik anlatıyor. Kadına bakışları ve erkeklik fetişizmleri konusunda buluşanların birbirine ne kadar muhalif olabileceği sorusunu şuraya koyalım, erkekliğin güçten çok zayıflığa tekabül ettiğini de biz yeniden hatırlatalım o gazetelere. Yeni Akit ve Sözcü’nün medyanın “erkek dili”ni konuşurken işte “böyle haber yapmayın”a örnek olabilecek bu iki başlığı bilinsinki meydan okumlarındaki çaresizliği örtmeye yetmiyor.
 

ÖNCEKİ HABER

Ağaçlar ‘kim kesti’ye gitti

SONRAKİ HABER

Üsküdar işçilerinden belediye önünde eylem: İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa