06 Ağustos 2014 12:18

Şengal'de direniş ve trajedi bir arada

IŞİD'in Şengal'i ele geçirmesi ardından YPG müdahalesiyle başlayan çatışmalar ve Şengal Dağı'ndaki insanlık trajedisi sürüyor. Şengal'in Solak ve Borik köyünde Şengal Direniş Birlikleri ile IŞİD arasındaki çatışmalarda IŞİD çok sayıda kayıp verirken Şengal Dağı'ndaki on binlerce insan ise 4 gündür insani yardım bekliyor.

Şengal\'de direniş ve trajedi bir arada
Paylaş

IŞİD'in Şengal'i ele geçirmesi ardından YPG müdahalesiyle başlayan çatışmalar ve Şengal Dağı'ndaki insanlık trajedisi sürüyor. Şengal'in Solak ve Borik köyünde Şengal Direniş Birlikleri ile IŞİD arasındaki çatışmalarda IŞİD çok sayıda kayıp verirken Şengal Dağı'ndaki on binlerce insan ise 4 gündür insani yardım bekliyor.

Şengal Dağı ve kent merkezi çevresindeki köylerde çatışmalar devam ederken, önceki gün kuruluşu ilan edilen Şengal Direniş Birlikleri, Solak köyünde IŞİD'e karşı eylem düzenledi. Direniş Birlikleri 2 Hammer tipi aracı içinde bulunan IŞİD üyelerdiyle birlikte imha ettiklerini bildirdi. Borik köyü yakınlarında da Direniş Birlikleri ile IŞİD arasında meydana gelen çatışmalarda en az 6 IŞİD üyesi öldürülürken, 5 araç ateşe verildi.

ŞENGAL DAĞI'NA ÇIKAMAYANLAR KATLİAMLA KARŞI KARŞIYA'

Şengal Dağı'nda Êzidî Kürtlerle birlikte kalan gazeteci Xeyri Kızıler ANF'ye yaptığı açıklamada, Şengal Dağı'na ulaşamayan köylülerin katliamdan geçirildiğini söyledi. Genç kadınların kaçırıldığını, esir alınan Êzidilerin ise Telafer'le Musul arasında Badiş zindanına götürüldüğü bilgisini veren Kızıler, şunları anlattı: "Dağa çıkamayan köylerde, düzlükte olan bölgelerdeki köylerde yüzlerce insanın katledildiği bilgilerini alıyoruz. Kadınları, genç kadınları seçip götürüyorlar. Êzidi köylüleri toplayıp Müslüman olmayı dayatıyorlar. Bazıları kabul etmiş, namaz kıldırmaya başladıktan sonra katletmişler. Esir aldıklarını Telafer'le Musul arasında Badiş zindanına atıyorlar. Yine Şengal Dağı'na ulaşamayan, dağ eteğindeki bazı köylerde ise halk çetelere karşı mevzileniyor."

'YARDIMLAR YETERSİZ'

Şengal Dağı'ndaki onbinlerce insanın 4 gündür yaşadığı trajediye de dikkat çeken Kızıler, "2 gündür havadan yardım atılıyor. Ama sadece ekmek atıyorlar. Çok geniş bir arazide binlerce insan var. Yetmiyor bu ekmekler. Bebekler, çocuklar var. Süte ihtiyaç duyuyorlar. Acil yardım ulaştırılması lazım. Şengal Dağı'na ulaşan YPG güçleri bir yanıyla bunları da karşılamaya çalışıyor. Bir yandan insanları mevzilendiriyor, bir yandan da halkın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar" diye konuştu.

25 BİN ÇOCUK YARDIM BEKLİYOR

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı UNICEF, IŞİD’in Şengal’e yönelik saldırısında 40 Êzidî çocuğunun öldüğünü açıkladı. Şengal’de dağlık alana sığınanların yardımca ihtiyaç duyduğu belirtilen açıklamada, acil yardıma muhtaçlar arasında 25 bin civarında da çocuğun olduğunu bildirdi.

GERİLALAR ŞENGAL’DE

IŞİD’in Şengal’i işgal etmesi ardından, müdahale için yola çıkan HPG ve YJA STAR gerillaları, Şengal Dağları’nda mahsur kalan mültecilere ulaştı. 6 bin dolayında mülteci gerillaların etrafında toplanarak yardım istedi. HPG güçlerinin 4 Ağustos günü kurulan Şengal Direniş Birlikleri ile koordineli olarak, insanların güvenli alanlara taşınması için koridor açmaya başladığı bildirildi.

ERBİL YAKINLARINDA ÇATIŞMA

Al Jazeera’nin geçtiği habere göre de Musul'un Mahmur ilçesinde peşmerge ile IŞİD arasında çatışma çıktı. Irak Federal Kürdistan Bölge başkenti konumundaki Hewler’in (Erbil) yaklaşık 40 kilometre güneybatısında IŞİD ile çatıştı. Irak Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, çatışmayı doğruladı. Yaver, hafta sonunda kuzeye doğru harekete geçen IŞİD’e karşı Bağdat yönetimiyle askeri işbirliğinin de yeniden kurulduğunu söyledi. Yaver, Irak Yezidilerinden yaklaşık 50 bin kişinin IŞİD saldırısından kaçarak Sincar Dağı’na sığındığını ve pek çoğunun açlıktan öldüğünü ve 24 saat içinde kurtarılmazlarsa geri kalanların da açlıktan öleceklerine dikkat çekti.

Peşmergeler, IŞİD saldırılarına karşı Kuşafi köyünden Dare Bızmar köyüne ve Erbil'in batısına düşen Sergira sınırına kadar 45 kilometre uzunluğunda yeni bir hendek kazma çalışmasını başlattı. Hendeğin kazıldığı Sergira bölgesi, Erbil'den 60 kilometre uzaklıkta.

ÊZİDÎ VEKİLİN İSYANI

Irak Parlamentosu Êzidi Kürt Milletvekili Viyan Daxil parlamento oturumunda yaptığı konuşmada IŞİD’in katliamına dikkat çekti. Şengal’de IŞİD çetelerinin ‘la ilaha illallah’ diyerek Êzidileri katliamdan geçirdiğine dikkat çeken Daxil, gözyaşları arasında, parlamentoyu göreve çağırarak katliamın önüne geçilmesini istedi. (HABER MERKEZİ)


 

 

 

 

 

(DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öcalan\'ın avukatları: İmralı Adası Türkiye\'nin Guantanamo\'sudur

SONRAKİ HABER

Türkiye'nin BM Temsilcisi: Türkiye İdlib'de tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...