05 Ağustos 2014 13:54

YPG: Rabia'nın büyük bölümü denetimimizde

YPG Genel Komutanlığı, dört gündür IŞİD saldırısı altında olan Musul'a bağlı Rabia kasabasında 6 YPG savaşçısının hayatını kaybettiğini ve kasabanın büyük bölümünün YPG'nin kontrolü altında olduğunu açıkladı.

Paylaş

YPG Genel Komutanlığı, dört gündür IŞİD saldırısı altında olan Musul'a bağlı Rabia kasabasında 6 YPG savaşçısının hayatını kaybettiğini ve kasabanın büyük bölümünün YPG'nin kontrolü altında olduğunu açıkladı. Son 24 saat içinde 24 IŞİD'linin daha öldürüldüğünü bildiren YPG, Rabia'dan Til Maruf köyüne kadar 200 km'lik hatta çatışmaların olduğunu kaydetti.

Rabia'daki çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yapan YPG Genel Komutanlığı, "2 Ağustos günü Musul'a bağlı Rabia kasabasına yönelik başlayan IŞİD saldırısı dördüncü gününde devam ediyor. Çete saldırıları karşısında bölge halkını korumak için girilen çatışmalarda 6 şehit veren YPG-YPJ güçlerimizin IŞİD çeteleriyle çatışmaları devam ediyor" dedi.
Açıklamada şunlar ifade edildi: "IŞİD saldırılarını kırarak inisiyatifi ele geçiren YPG güçlerimiz, IŞİD çetelerine yönelik saat 14.00'da bir karşı saldırı başlatılmıştır. Bu operasyon sonucunda IŞİD çeteleri Rabia kasabasının büyük bir bölümünden çıkartılmış, yaşanan çatışmalarda çok sayıda çete üyesi öldürülmüştür. Akşam saatlerinde ilçe dışından obüs, tank ve havan toplarıyla Rabia'ya saldıran çetelere karşılık verilmiş, çatışmalar gece boyu yaşanmaya devam etmiştir."

IŞİD'in eş zamanlı olarak Rojava'nın Tirbespiye mıntıkasına bağlı Hamedan, Arcê, Til Nasir ve Til Maruf köylerine yönelik de obüs ve havan topu desteğiyle saldırı başlatıldığı belirtilen açıklamada, "Rabia'dan Til Maruf'a kadar uzanan 200 km'lik bir hatta gece boyunca IŞİD çetelerinin saldırıları devam etmiş, güçlerimiz gece boyu süren çatışmalar ardından çeteleri püskürtmüştür" denildi.

IŞİD'in gece boyunca Musul'dan takviye güç ve ağır silahlar taşıyarak yeniden toplanmaya başladığına dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti: "Gece boyunca Musul'dan yaptığı güç takviyesi ve ağır silahlarla yeniden toparlanmaya çalışan IŞİD çeteleri bugün sabah saatlerinde tank, obüs ve havan topu desteğinde Rabia'da bulunan güçlerimize yönelik yeni bir saldırı başlatmıştır. Çatışmalar tüm şiddetiyle devam etmektedir. Dün gündüz ve gece boyunca yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 24 çete üyesi öldürülürken, güçlerimizde herhangi bir kayıp yaşanmamıştır" diye noktaladı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Belediyeden, Demirtaş pankartlarının indirilmesine ilginç açıklama

SONRAKİ HABER

İYİ-SEN: Suudi Arabistan’da grev yapan inşaat işçilerine polis ateş açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa