05 Ağustos 2014 12:57

En yüksek vergi oranı Türkiye'de

Türk Büro-Sen’in araştırmasına göre, devletin gelirlerinin yüzde 87’si vergilerden elde edilirken Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ise en yüksek oranda vergi ödenen ülke durumunda.

En yüksek vergi oranı Türkiye\'de
Paylaş

Türk Büro-Sen’in araştırmasına göre, devletin gelirlerinin yüzde 87’si vergilerden elde edilirken Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ise en yüksek oranda vergi ödenen ülke durumunda.

Türk Büro-Sen’in dikkat çekici “vergi” araştırmasına göre, Türkiye’de vergi mükellefi olsun olmasın, tüm vatandaşlar her harcamalarında çeşitli adlar altında vergi ödüyor: “Hükümet bütçe açıklarını vergileri artırarak kapatma yolunu seçti. Kaynağından vergi toplamakta oldukça zorlanan siyasi iktidar, dolaylı vergileri daha çok artırarak, başta memur ve işçiler olmak üzere, emeğiyle üretenlerden peşin vergi alarak cezalandırmaktadır. Sık sık çıkartılan vergi affı yasaları ve her geçen gün sayıları artırılarak çeşitlendirilen vergi kalemleri, ülkemizde büyük bir vergi adaletsizliğinin yaşandığının göstergesidir. Bu nedenle de en büyük vergi adaletsizliği olan dolaylı vergilerin, vergi gelirleri içindeki oranı her yıl artmaktadır. Artış rekoru da bu hükümete nasip olmuştur.”

‘YÜKSEK ORANLARDA VERGİ ALINIYOR’

Dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki oranına bakıldığında 1980 yılında yüzde 37 iken, 2013 yılında yüzde 69’a çıktığı vurgulanan araştırmada, “Neredeyse 2’ye katlanmıştır. Dolaylı vergilerin, vergiler içindeki oranı yükseldikçe; vergi adaletsizliği de aynı oranda artmaktadır. Türkiye’de otomobilden, akaryakıta, cep telefonuna, tekel ürünlerine kadar pek çok temel maddede oldukça yüksek oranlarda vergi alınmaktadır. Ülkeyi yönetenlerin adalet anlayışı vergisini zamanında ödeyen ve vergi kaçırmayan vatandaşları cezalandırmak, aksini yapanları ise ödüllendirmek, faturayı da dolaylı vergilerle kesmek şeklinde” ifadeleri kullanıldı.

DOLAYLI VERGİ REKORU

Araştırmada, Türkiye’de dolaylı vergilerin, genel vergiler içindeki yüzde 69 oranıyla rekor seviyeye ulaştığı 2013 yılında, AB ülkelerinde ise dolaylı vergilerin ortalamasının sadece yüzde 27 olduğu belirtiliyor.

Araştırmada, Avrupa ülkeleri içinde en yüksek oranda vergi ödeyenlerin Türkler olduğu belirtilerek, “Hükümet, bu yolla hem vergi adaletsizliğini artırmakta, hem de denetim mekanizmasını gerçekleştiremediği için iki büyük adaletsizliğe sebep olmaktadır. Bu tablo, emek ve alın teri sömürüsünden başka bir şey değildir. Bu veriler bizim nasıl ‘dünya devleti’ olduğumuzu göstermesi bakımından oldukça önemlidir” deniliyor. (Ankara/ANKA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çift başlı yunus sahile vurdu

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanan Ahmet Türk’ün 'yürütmeyi durdurma' başvurusuna ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa