05 Ağustos 2014 07:50

Beklenen polis operasyonu başladı

Emniyet mensuplarına yönelik “22 Temmuz operasyonu"nun ikinci ayağı bu sabah gerçekleşti. Arama ve operasyonlar 14 ilde yapıldı. Gözaltı listesinde 33 kişinin ismi var.

Paylaş

Emniyet mensuplarına yönelik “22 Temmuz operasyonu"nun ikinci ayağı bu sabah gerçekleşti. Arama ve operasyonlar 14 ilde yapıldı. 'Yasadışı dinleme' operasyonu kapsamındaki gözaltı listesinde 33 kişinin ismi var.

Aralarında üst düzey emniyet müdürlerinin de bulunduğu emniyet mensuplarına yönelik “22 Temmuz Operasyonu"nun ikinci dalgası bu sabah gerçekleşti.

14 İL, 33 GÖZALTI KARARI

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nın yürüttüğü operasyonlar 14 ilde yapıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde önceki dönemlerde çalışan emniyet görevlilerine yönelik düzenlenen operasyonda 33 şüphelinin gözaltına alınması hedefleniyor.

Operasyonun İstanbul, Van, Hakkari, Mardin, Ankara, Batman, Diyarbakır, Şırnak, Bingöl, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa olmak üzere 14 ilde yapıldığı öğrenildi.

BÖLGE'DE 11 GÖZALTI

Operasyon kapsamında, Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak ve Bingöl'de 11 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır'ın merkez ile Silvan ve Ergani ilçelerinde görev yapan 3 komiser yardımcısı, Mardin'de 1 komiser yardımcısı, Bingöl'de 1 komiser yardımcısı, Batman'da aralarında biri başkomiser 3'ü komiser yardımcısı olmak üzere 4 kişi ve Şırnak'ta ise 2 komiser yardımcısı gözaltına alındı. Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak ve Bingöl'de gözaltına alınan 11 emniyet görevlisinin soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul'a gönderilecekleri belirtildi.

BU KEZ DÜŞÜK RÜTBELİ POLİSLER

Gözaltı listesindeki en yüksek rütbelinin “komiser" rütbesinde olduğu belirtiliyor. Yasadışı dinleme iddiasıyla başlatılan ikinci dalga operasyonunun ilk dalgadakiden farkı, bu kez şüpheliler listesindeki isimlerin neredeyse tamamamının düşük rütbedeki emniyet mensubu olması.

SABAH 06.30'DA BAŞLADI

İstanbul'da sabah saatlerinde polislere yönelik operasyon düzenlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan ekipler, saat 06.30'da belirlenen adreslere çıkış yaptı.

Operasyon düzenlenen adreslerden biri de Seyrantepe'deki polis lojmanları oldu. Ekipler, buradaki adrese 2 araçla geldi. Bu arada Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de çevik kuvvet ekiplerinin önlem alındığı belirtildi. Operasyona ilişkin bilgi verilmedi.

Operasyonda gözaltına alınan bir kişi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolü sonrası gözaltına alınan şahıs kameralara doğru, "Gecemi gündüzüme kattım. Çalıştım. Sonuç bu" dedi.

KILIÇDAROĞLU: PARALEL DEVLET VARSA ÖNCE ERDOĞAN YARGI ÖNÜNE ÇIKMALI

Operasyona ilişkin konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Her seçim öncesi ne hikmetse bu operasyonlar yapılıyor. Bir paralel devlet varsa önce Erdoğan yargı önüne çıkmalı" ifadelerini kullandı.

FUAT AVNİ HABER VERMİŞTİ

Gülen Cemaatine yakınlığıyla bilinen Twitter fenomeni Fuat Avni, dün yazdığı tweetlerle operasyonu haber vermişti:

"1-Yarın sabah erken saatlerde İstanbul İstihbarat Şube polislerine operasyon yapılacak. 2-Operasyonda 32 kişiyi gözaltına almayı planlıyorlar. Düzmece  ve zorlama dosyalar hazır. 3-KÇG, bugünkü toplantıda 'Olabildiğince çok kişi gözaltına alıp korku ve sindirme pisikolojisini devam ettirelim' kararı aldı. 4-Rol dağılımı yapıldı. Operasyon savcısı Okan Özsoy, müfettiş Selim Kutkan, sorgu hakimi Cevdet Özcan ve Fevzi Keleş. 5-'Operasyon deşifre olunca siyasi olduğu anlaşılıyor' diye yandaş ve tetikçilerden sakladıkları kumpası deşifre ettim. Sabah ola hayrola. 6-Sabahki baskını yapacak ekipler 4:30'da toplanacak. 6:00'da Başakşehir, Güngören ve Seyrantepe'deki adreslere gidecekler."

GÖZALTINA ALINAN POLİSLERİN SAĞLIK KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR

Polislere yönelik ikinci operasyonda gözaltına alınan emniyet personelinin sağlık kontrolü işlemleri devam ediyor.

Gözaltındaki 5 polis, akşam saatlerinde getirildikleri Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Sivil araçlar ve minibüsle getirilen polislerin bulunduğu araçlar, hastane kapısına kadar çekilerek basın mensuplarına görüntü verilmemeye çalışıldı.

Polisler, buradaki işlemlerinin ardından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Sabah saatlerinden itibaren farklı zaman dilimlerinde sağlık kontrolüne getirilen polislerin sayısı 16'yı buldu (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İsrail, tüm askerlerini Gazze Şeridi\'nden çekiyor

SONRAKİ HABER

KONDA İstanbul anket sonucunu açıkladı: İmamoğlu 9 puan fark attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa