05 Ağustos 2014 07:34

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yurtdışı katılımı düşük

ABD’de cumhurbaşkanlığı seçimi için 31 Temmuz'da 08.00’de büyükelçilik ve konsolosluklarda başlayan oy verme işlemi, Pazar günü saat 17.00 itibariyle sona erdi. Ülke genelinde toplam 85 bin 683 seçmenden, resmi olmayan rakamlara göre sadece 10 bin 450 kişi oy kullandı.

Paylaş

Orhan AKKURT

ABD’de cumhurbaşkanlığı seçimi için 31 Temmuz'da 08.00’de büyükelçilik ve konsolosluklarda başlayan oy verme işlemi, Pazar günü saat 17.00 itibariyle sona erdi. Ülke genelinde toplam 85 bin 683 seçmenden, resmi olmayan rakamlara göre sadece 10 bin 450 kişi oy kullandı.

ABD’deki seçmenler 6 farklı merkezde oy kullanırken, seçmen nüfus oranına göre en fazla oy kullanılan eyalet Teksas olarak açıklandı. Teksas Houston Başkonsolosluğu’na kayıtlı olan seçmenlerin yüzde 25’i yani bin 575 kişi oy kullanırken, New York’ta 3 bin 890 (yüzde 10), Los Angeles’ta bin 375 (yüzde 9), Washington DC’de bin 349 (yüzde 10) Chicago’da bin 237 (yüzde 14) ve Boston’da bin 24 (yüzde 20) kişi oy kullandı.

KATILIM NEDEN AZ?

Florida ve Georgia eyaletlerinde bulunan seçmenlerin uçakla 2 saat mesafede bulunan New York’taki sandıklarda oy kullanmak zorunda olması eleştirilere neden oldu. Miami’de yaşayan Mehmet Ulutaş, seçmen kağıdının New York Başkonsoluğu’nda olduğunu, bu nedenle oy kullanamadığını söyledi. Seçimlerde oy kullanmayı çok istediğini belirten Ulutaş, “Oy kullanmak için benim Miami’den New York’a gitmem demek en az bin dolar masraf demek. Bir de bunun yanında birkaç günümü alır. Oysa Miami konsolosluğunda oy kullanabilecek olsaydık, hiç sorun olmazdı. Maalesef benim gibi oy kullanamayan birçok kişi var. Bu gibi sebeplerden dolayı katılımın az olması çok normal” diye konuştu.

Tennessee eyaletinin Nashville şehrinde yaşayan Abdullah Açan, seçmen kaydının Teksas’ın Houston şehrinde olduğunu belirterek, “Oy kullanacağım yer uçakla 2 saat uzak mesafede. Bu nedenle oy kullanamadım. Umarım bir sonraki seçimlerde bu tarz sorunlarla karşılaşmayız” dedi.

‘Gurbetin Oyları’ isimli bağımsız seçim gözlemcisi platformun temsilcisi Çetin Amato, sivil toplum örgütü olarak seçimleri ABD’nin bütün noktalarında ve 10 farklı ülkede takip ettiklerini söyledi. Dernek ve sivil toplum kuruluşlarının seçmen kaydı, oy verme gibi konulara minimum düzeyde ilgi gösterdiğini belirten Amato, "Türk- Amerikan dernekleri için bu tarz siyasi ortamlar çok yeni. Yurtdışı seçim kanunu yürürlüğe girdikten sonra birçok toplum kanaat lideri tereddütte kaldı. Yaptıkları hareketlerin, paylaştıları çağrıların tarafsızlığı zedeleyip zedelemeyeceği konusunda. Biz hep oy vermenin önemini ve bu konuda herkesin beraber çalışması gerektiğini vurguladık. New York'ta tam 800 kişiyi seçmen olarak kaydettirip oy kullanmasını sağladık” dedi. Amato, ilk defa yurtdışında yapılan seçimin adeta bir deneme olduğunu, yapılan hatalar ve görülen eksikliklerin bir sonraki seçime aktarılacağını ifade etti. Amato, oy çuvalarını bazı parti kontenjanlarının vasıtasıyla sonuna kadar takip edeceklerini söyledi.

Washington Büyükelçiliği, kendilerinden bilgi isteyen basın mensuplarıyla YSK’nın aldığı karar çerçevesinde ellerindeki mevcut verileri paylaşamadıklarını belirterek, seçmen sayılarına ilişkin en güncel rakamların YSK’dan temin edilebileceğini bildirdi. (New York/CİHAN)


İSVEÇ'TE DE KATILIM DÜŞÜK OLDU

İsveç'teki Türkiye vatandaşları Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 2-3 Ağustos tarihlerinde Stockholm'deki Kista Fuar Merkezinde oylarını kullandı. 1.5 Milyon İsveç Kronu'na kiralanan salonda 2 günlük oy verme işlemi sırasında 250 kişi görev yaptı. Oylama için 50 sandık açıldı ancak 34 bin 900 kayıtlı seçmenden sadece 1447'si oy kullandı.

Yurt dışında oy kullanabilmek için önce adres beyanı yapılması ardından oy vermek üzere internet üzerinden randevu almak gerekti. Adresi yurtdışında kayıtlı olan ve belirlenen tarihlerde randevu almayan seçmenlerin oylarını kullanabilmesi için Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ayırdığı tarih ve saatlerde oy kullanabilme imkanı tanındı.  Randevu almadan YSK'nın belirlediği tarih ve saatin dışında gidenler oylarını kullanamadı.

İsveç'teki seçimler için kurul başkanlığı görevini üstlenen Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Kaya Türkmen, YSK'nın belirlediği kurallara uygun seçimlerin tamamlanması, usulsüz bir durum olmaması için büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Seçimlerin başladığı ilk gün AKP'nin Avrupa örgütü olan UETD'nin İsveç yetkilileri, seçmenleri yönlendirdikleri, sandık görevlilerine müdahale ettiklerine dair iddialar üzerine seçim salonundaki yetkililer tarafından dışarı çıkarıldı.

Seçimler tamamlandıktan sonra siyasi parti müşahitlerinin gözetiminde açılan sandıklar, zarfları açılmadan sayılarak tutanakları düzenlendi. Kapalı zarfların bulunduğu oy torbaları Türkiye'ye gönderilmek üzere elçilik binasında üç ayrı kilitli odaya konuldu. Anahtarları siyasi parti temsilcilerine teslim edildi.

Yurt dışında İlk defa oy kullanmanın heyecanı içinde yapılan seçimin ardından seçmenler sonuçları merakla bekliyor. (Stockholm/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kağıthane\'de \'kız kaçırma\' dehşeti: 2 ölü

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa